Pasaulyje

2017.06.16 16:30

Lietuva Minske siekia į Astravo AE tikrinimą prisikviesti nepriklausomų ekspertų

Rūta Dambravaitė, LRT RADIJAS, LRT.lt2017.06.16 16:30

Lietuva siekia, kad Baltarusijoje statomą Astravo atominę elektrinę tikrintų trišalė Lietuvos, Baltarusijos ir nepriklausomos šalies ekspertų komisija. Tikimasi, kad tai bus numatyta susitarime, kurį Minske turėtų pasirašyti Jungtinių Tautų poveikio aplinkai vertinimo konvencijos šalys.

Baltarusijos sostinėje 45-ių vadinamosios ESPO konvencijos šalių atstovai Astravo elektrinės saugumo klausimą svarsto nuo antradienio. Lietuva laikosi pozicijos, kad Astravo AE statybas vertintų ne vien dvišalė Lietuvos ir Baltarusijos ekspertų grupė, bet ir tarptautiniai nepriklausomi ekspertai. 

Prieš trejus metus Ženevoje vykęs ESPO konvencijos šalių susitikimas patvirtino, kad statant Astravo jėgainę Baltarusija pažeidė 4 straipsnius. Nagrinėdamas bylą, komitetas suformulavo 5 klausimus, tarp kurių: statybų aikštelės parinkimo kriterijai, atsparumas orlaivio kritimo atveju, galimas poveikis požeminiam ir Neries upės vandeniui, radioaktyvių atliekų tvarkymas bei duomenys apie gyventojų tankį aplink atominę. 

Seimas ketvirtadienį pripažino, kad už 50-ies kilometrų nuo Vilniaus statoma elektrinė yra nesaugi ir kelia grėsmę Lietuvos nacionaliniam saugumui, aplinkai ir visuomenės sveikatai.