Pasaulyje

2017.06.14 13:56

Rusijos programišių užmojai: pernai smogta 39 JAV valstijų rinkimų sistemoms

15min.lt2017.06.14 13:56

Jei iki šiol apie Rusijos programišių kišimąsi į pernykščių JAV prezidento rinkimų procesą kalbėta aptakiau, į viešumą išlenda vis naujų ir bauginančių konkrečių detalių. Kaip rašo „Bloomberg News“, užpuolikai taikėsi į net 39 JAV valstijų sistemas ir bandė modifikuoti informaciją apie rinkėjus.

Cituodami šaltinius, „tiesiogiai susipažinusius su tyrimu dėl Rusijos programišių kampanijos per rinkimus, „Bloomberg news“ žurnalistai pranešė, kad smogta kur kas daugiau valstijų rinkimų sistemų nei manyta anksčiau. Dabar valstijų skaičius pasiekė 39, o tarp jų – Ilinojus, kur užpuolikai pasiekė rinkėjų sąrašus ir bandė ištrinti ar modifikuoti rinkėjų registracijos duomenis.

Esą išpuoliai buvo tokie masiški ir įžūlūs, kad būtent dėl to 2016-ųjų spalį tuometis JAV prezidentas Barackas Obama tiesiogiai paskambino Rusijos lyderiui Vladimirui Putinui vadinamąja „kibernetine karštąja linija“. Tokia linija buvo sukurta 2013 metais ir B. Obamos, ir V. Putino iniciatyva – taip siekta sumažinti „kibernetinių incidentų“ eskalavimo riziką.

O pernai B. Obama linija pasinaudojo V. Putinui pateikdamas tiesioginius programišių atakų įrodymus ir įspėdamas Rusijos prezidentą, kad išpuoliai gali išprovokuoti didesnį konfliktą tarp Vašingtono ir Maskvos.

Kontraktininkės Reality Winner nutekinti JAV Nacionalinio saugumo agentūros dokumentai taip pat parodė, kad programišiai buvo įsibrovę į programinę įrangą, naudojamą nustatymui, ar asmuo gali balsuoti. Dar vienoje valstijoje įsibrauta į kampanijos finansavimo duomenų bazę. „Naujos detalės atskleidžia problemas, su kuriomis galime susidurti per rinkimus ateityje“, – pastebėjo „Bloomberg News“ žurnalistai, atkreipiantys dėmesį galimai pažeidžiamas balsavimo technologijas skirtingose JAV valstijose.

O buvęs Federalinio tyrimų biuro (FTB) direktorius Jamesas Comey Kongrese praėjusią savaitę kaip tik įspėjo, kad Maskva nė negalvoja liautis kištis į JAV vidaus reikalus.

„Jie nusitaikė į Ameriką, – pareiškė J. Comey. – Jie sugrįš.“ Tiesa, iki šiol neatsakoma į klausimą, kodėl Rusijos karinės žvalgybos pasiųsti programišiai, net patekę į rinkimų sistemas įvairiose Amerikos valstijose, nebandė kištis į patį balsavimą. Viena galimybė – kad B. Obamos perspėjimas suveikė. Tačiau vienas buvęs JAV pareigūnas teigė manantis, jog programišiai nenuskynė savo darbo vaisių būtent dėl to, kad jiems buvo sunku veikti tokioje masėje skirtingų sistemų.

Kita vertus, programišiams nebuvo būtina keisti balsų. B. Obamos administracijoje manyta, kad Rusija galbūt ruošėsi tiesiog ištrinti rinkėjų registracijos duomenis ar apsunkinti balsų skaičiavimą ir taip ištirpdyti amerikiečių pasitikėjimą demokratiniu procesu.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.