Pasaulyje

2017.06.15 19:32

Žuvusiųjų per gaisrą Londone padaugėjo iki 17, nustatytos 6 aukų tapatybės

BNS, DELFI.lt, LRT.lt2017.06.15 19:32

Per didžiulį gaisrą, trečiadienio naktį kilusį Didžiosios Britanijos sostinės vakariniame rajone esančiame 24 aukštų daugiabutyje, žuvo mažiausiai 17 žmonių, nustatytos 6 aukų tapatybės, skelbia BBC.

Naujausiais Londono policijos duomenimis, yra nustatytos šešių žuvusiųjų tapatybės. Vienas jų – 23 metų pabėgėlis iš Sirijos Mohammedas Alhajali, praneša BBC. Baiminamasi, kad visų per didžiulį gaisrą žuvusių žmonių identifikuoti nepavyks.

Ugniagesiai: tai precedento neturintis incidentas

Kaip pasakojo vienas nelaimės liudininkų, viena nevilties apimta motina pro daugiabučio langą išmetė savo kūdikį, kurį pagavo apačioje buvęs žmogus.

Kilus gaisrui Šiaurės Kensingtono rajone esančiame pastate „Grenfell Tower“, nakties dangų nušvietė liepsnos, pro pastato langus veržėsi tiršti dūmai. Gesinti gaisro buvo atsiųsta 200 ugniagesių. Išaušus aukštyn nuo pajuodusio liepsnojančio namo kilo juodų dūmų stulpas.

„Tai precedento neturintis incidentas, – sakė ugniagesių komisarė Dany Cotton žurnalistams. – Per 29 savo darbo tarnyboje metus niekada nemačiau nieko panašaus“.

Greitai plintančio gaisro savo butuose įkalinti žmonės daužė langus ir šaukėsi pagalbos apačioje stovinčių žmonių, pasakojo nelaimės liudininkai. Vienas namo gyventojas sakė, kad nesuveikė priešgaisrinė signalizacija.

Pirmuosius pranešimus apie gaisrą Londono ugniagesių brigada gavo 0 val. 45 min., o po šešių minučių pasirodė pirmosios ugniagesių mašinos, sakė D. Cotton.

Net praėjus daugiau nuo 11 valandų nuo gaisro gesinimo pradžios, name buvo dar buvo ugnies židinių.

Apie gaisro priežastis kol kas nepranešama, tačiau įpykę gyventojai sako jau anksčiau perspėję vietos pareigūnus dėl priešgaisrinės apsaugos problemų šiame name. Šis savivaldybei priklausantis 120 butų namas, skirtas socialiniam būstui, buvo pastatytas 1974 metais. Neseniai jame buvo atlikta renovacija už 8,6 mln. svarų (11 mln. eurų), kuri buvo baigta 2016 metų gegužę, skelbia Kensingtono ir Čelsio rajono savivaldybė.

Samira Lamrani sakė mačiusi, kaip moteris bandydama išgelbėti kūdikį išmetė jį pro langą „iš devinto ar dešimto aukšto“.

„Languose ėmė rodytis žmonės, jie karštligiškai daužė ir šaukė. Langai buvo truputį praviri, viena moteris gestais rodė, kad tuoj išmes savo kūdikį, ir klausė, ar kas nors gali sugauti jos kūdikį. Kažkas sugavo, į priekį išbėgo ponas, jam pavyko sugauti kūdikį“, – pasakojo liudininkė britų naujienų agentūrai „Press Association“.

69 metų Ruks Mamudu pabėgo iš pirmame aukšte esančio savo buto vilkėdama tik pižama ir chalatu. Jau būdama lauke kartu su savo vaikaičiu moteris matė viršutiniuose namo aukštuose įkalintus žmones, girdėjo jų pagalbos šauksmus.

„Aš sėdėjau, žiūrėdama kaip dega mano namas, kaip iš jo negalintys ištrūkti žmonės šaukiasi pagalbos“, – pasakojo ji.

Prie pastato esantys žmonės kalbėjo apie jame likusius draugus ir šeimos narius, su kuriais negali susisiekti. Kiti pasakojo viduje matę žmonių, kurie prožektoriais ir mobiliaisiais telefonais rodė šviesos signalus, kad atkreiptų gelbėtojų dėmesį.

Pastate priešais degantį daugiabutį namą gyvenanti Nassima Boutrig pasakojo atsibudusi nuo sirenų gausmo ir išvydusi, kad į jos namus veržiasi tiršti dūmai.

„Matėme rėkiančius žmones, – pasakojo ji. – Daugelis prašė: Pagalbos! Pagalbos! Pagalbos! Ugniagesiai galėjo padėti tik buvusiems apatiniuose aukštuose. Viršuje buvo liepsnos. Jie negalėjo jų suvaldyti“, – pasakojo moteris.

Nelaimė įvyko praėjus 10 dienų po teroro išpuolio Londono Boro turgaus rajone. Iš pradžių kai kurie gyventojai pagalvojo, kad tai gali būti dar vienas teroro išpuolis, tačiau pareigūnai tokią galimybę atmetė.

„Tokios liepsnos! Niekada nemačiau nieko panašaus. Man tai priminė rugsėjo 11-osios išpuolį, – sakė 45 metų Muna Ali. – Gaisras prasidėjo viršutiniuose aukštuose... ir taip greitai išplito. Išplito per kokį pusvalandį“.

Kiti liudininkai pasakojo, kad nuo degančio pastato krito putplastį primenančios medžiagos dalelės. Bijota, kad perkaitęs daugiabutis gali nuvirsti, tačiau konstruktoriai nuramino, kad toks pavojus negresia, sakė Londono ugniagesių brigada.

Tačiau priešgaisrinė signalizacija pastate nesuveikė, sakė 16-ame namo aukšte gyvenęs 55 metų Edwardas Daffarnas.

„Man pasisekė, kad likau gyvas. Suveikė kaimyno dūmų detektorius ir man paskambino kitas kaimynas, kuris liepė bėgti“, – pasakojo jis.

Pasak E. Daffarno, gyventojai jau daug metų skundėsi Londono miesto tarybai dėl namo saugumo.

„Aš tai laikau masine žmogžudyste“, – sakė jis, kalbėdamas apie kilusį gaisrą.

Bendruomeninė organizacija „The Grenfell Action Group“, susibūrusi priešintis netoliese rengiamam rekonstrukcijos projektui, dėl prastų „Grenfell Tower“ saugumo standartų pareigūnams skundėsi nuo 2013 metų.

Organizacijos nerimą kėlė pastate esanti profilaktiškai netikrinama ugniagesių įranga ir tai, kad buvo užblokuotas avarinis privažiavimas prie to pastato.

„Mūsų perspėjimų niekas neišgirdo. Mes nuspėjome, kad katastrofa neišvengiama, buvo tik laiko klausimas“, – paskelbta grupės tinklaraštyje netrukus po gaisro.

2014 metų liepos mėnesio informaciniame biuletenyje gyventojams sakoma, kad namas buvo suprojektuotas „laikantis griežtų priešgaisrinių reikalavimų“. Jame taip pat priduriama, kad gaisro atveju gyventojai turi likti savo butuose.

Tuo metu Londono meras Sadiqas Khanas pareiškė, kad kyla daug klausimų ir dėl kitų mieste esančių daugiabučių.

Reuters/Scanpix nuotr.

„Artimiausiomis dienomis iškils daug klausimų, kokia buvo šios tragedijos priežastis. Aš noriu patikinti Londono gyventojus, kad gausime visus atsakymus“, – pareiškė S. Khanas.

Didžiosios Britanijos ministrės pirmininkės Theresos May Dauningo gatvės biuras pranešė, kad šalies lyderę „yra labai sukrėtė tragiškos netektys „Grenfell Tower“ pastate ir kad ji nuolat informuojama apie esamą padėtį“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt