Pasaulyje

2017.06.12 23:59

Rusijoje per naujus protestus sulaikyta daugiau nei 200 žmonių

15min.lt, LRT RADIJAS, LRT.lt 2017.06.12 23:59

Rusijos miestų gatvėse pirmadienį suplūdo tūkstančiai protestuotojų. Juos į demonstracijas prieš korupciją sukvietė vienas opozicijos lyderių Aleksejus Navalnas, siekiantis kitąmet dalyvauti prezidento rinkimuose. Panašūs mitingai kovo mėnesį nuvilnijo visoje valstybėje, rašo BBC. Pats A. Navalnas prie namų sulaikytas, pranešė jo žmona Julija. Aktyvisto kovos su korupcija fondo patalpose išjungta elektra, internetas.

Kaip skelbia žiniasklaida, remdamasi socialinių tinklų informacija, daugiau 200 žmonių buvo sulaikyti protestų vietose.

23.54 val.

JAV pasmerkė veiksmus

Jungtinės Valstijos paragino nedelsiant paleisti per protestus Rusijoje sulaikytus asmenis. Baltieji Rūmai teigia, kad Rusijos žmonės nusipelnė valdžios, kuri remtų galimybę laisvai reikšti idėjas ir visi pagal įstatymą būtų traktuojami taip pat, o žmonės savo teisėmis galėtų pasinaudoti be baimės ir bausmių.

Pasak Baltųjų Rūmų atstovo Seano Spicerio, žmogaus teisių stebėtojų ir žurnalistų sulaikymai yra įžeidimas esminėms demokratinėms vertybėms.

16.22 val.

Sureagavo Linas Linkevičius

Į protestus Rusijoje „Twitter“ tinkle sureagavo Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius. Jis anglų kalba palinkėjo „stiprybės rusams draugams“: „Mes esame kartu su atvira Rusija – Rusija, už kurią taikiai mitinguoja tūkstančiai visoje šalyje.“

16.18 val.

Sankt Peterburge žmonės skirstosi

Sankt Peterburge žmonės, masiškai suplūdę į Marso laukus, ėmė skirstytis po to, kai policija pagrasino panaudoti ašarines dujas. Bet eidami palei kanalą, protestuotojai vėl užtraukė šūkį „Putinas – vagis!“ Paskui juos nusekė riaušių policijos autobusiukai.

Tuo metu Tverės gatvėje Maskvoje pasirodė ir skandalingasis Liberalų demokratų partijos lyderis Vladimiras Žirinovskis.

„Twitter“ taip pat pasirodė įrašas, kuriame matyti, kaip policija lazdomis daužo žmones Tverės gatvėje.

15.40 val.

Suimtųjų skaičius auga

„Twitter“ pradėta dalintis nuotraukomis, kuriose užfiksuoti sulaikomi protestuotojai. Aleksejus Albaninas rašo, kad policijos pareigūnai išnešė visiškai nesipriešinusį jaunuolį.

Pranešama, kad sulaikyta opozicinės organizacijos „Atviroji Rusija“ koordinatorė Marija Baronova.

Virš Puškino aikštėje susirinkusios minios „pakibo“ sraigtasparnis. 15.30 val. Panaudotos ašarinės dujos Pranešama, kad Tverės gatvėje buvo panaudotos ašarinės dujos, pareigūnų veidus dengia dujokaukės. Tiesa, vietoje esantys Vakarų žurnalistai dujų nepajautė ir nematė.

15.10 val.

A. Navalnui bus surašytas protokolas

Sulaikytam A. Navalnui bus surašytas administracinių teisės pažeidimų protokolas, pranešė sostinės policijos atstovai.

„Policijos darbuotojai šiandien sulaikė Aleksejų Navalną. Jis vežama į VRM poskyrį, siekiant surašyti protokolą dėl administracinių teisės pažeidimų (pakartotinio mitingų organizavimo tvarkos pažeidimo ir policijos pareigūnų teisėtų nurodymų ignoravimo), kuris bus perduotas teismui“, – sakoma pranešime. A. Navalno žmona Julija Navalnaja anksčiau pranešė, jos vyras buvo sulaikytas, šalyje vykstant virtinei jo judėjimo inicijuotų protesto akcijų.

Policija A. Navalną sulaikė išeinantį į politinį protestą Maskvoje, jo „namų laiptinėje“, „Twitter“ parašė J. Navalnaja. Ji taip pat paskelbė sutuoktinio, sėdančio į policijos automobilį, nuotrauką.

Kovo protestai buvo bene didžiausi Rusijoje nuo demonstracijų 2012-aisiais, o policija suėmė daugiau nei 1 tūkst. žmonių. Apžvalgininkus bene labiausiai nustebino tai, kad į neoficialius renginius suplūdo ypač daug moksleivių ir studentų.

Kaip bus šį kartą? Manoma, kad protestuotojų neturėtų trūkti – pirmadienis yra Rusijos diena, kai į darbą ar į universitetą eiti nereikia.

Vis dėlto reali ir smurto tikimybė. Maskvos, kur laukiama didžiausios demonstracijos, valdžia išdavė leidimą protestuoti toliau nuo centro esančioje Sacharovo alėjoje.

Tačiau A. Navalnas vėlai sekmadienį paskelbė, kad dėl protestuotojų žeminimo – pavyzdžiui, spaudimo įmonėms neišnuomoti jo judėjimui vaizdo ir garso įrangos – nuspręsta perkelti eitynes į Maskvos centrą.

Protestai tiesiogiai:

Į demonstraciją kviečiama Tverės (Tverskaja) gatvėje – pagrindinėje Maskvos arterijoje prie Kremliaus. Tai reiškia, kad valdžios akimis eitynės bus neteisėtos ir kad riaušių policijai gali būti įsakyta išvaikyti minią.

Regiono saugumo departamento vadovas Vladimiras Černikovas pareiškė, kad opozicijos noras perkelti Rusijos dienai skirtą akciją iš Sacharovo prospekto į Tverskaja gatvę yra provokacinis, bet jis nepaveiks teisėtvarkos užtikrinimo mieste.

„Neturėtų kilti jokių abejonių, kad esame pasirengę bet kokiai įvykių raidai: tvarka bus užtikrinta. Tikimės, kad viskas praeis be kokių nors provokacijų, nors organizatorių veiksmai jau yra provokacinio pobūdžio“, – sakė jis pirmadienį naujienų agentūrai „Interfax“.

Teisėsauga ruošiasi: „Dožd“ praneša, kad pirmadienio rytą policija užblokavo praėjimus į Tverės gatvę sunkvežimiais ir autobusais.

Maskvos policija dar sekmadienį įspėjo vengti „provokatyvių veiksmų“, atkreipdama dėmesį, kad Tverės gatvėje planuojami Rusijos dienos renginiai. Įdomiausia, kad maskviečiai, net palaikantys A. Navalno kovą, pirmadienį socialiniuose tinkluose reiškė nepasitenkinimą aktyvisto sprendimu perkelti protesto vietą.

Tiesa, pirmadienį, jau įdienojus, netrukus prieš numatomą demonstracijos pradžią (14 val. Lietuvos laiku), Maskvos merija „leido žingsniuoti“ Tverės gatve. Tiesa, perspėjama vengti politinių šūkių ir nesinešti į mitingą plakatų.

A. Navalnas savo paskyroje tviteryje iškart padėkojo valdžiai: „LEIDO VAIKŠČIOTI! Na, ačiū!“ O Maskvoje dirbantys žurnalistai pranešė, kad į Tverės gatvę žmonės jau pamažu praleidžiami.

Kadangi šioje gatvėje pirmadienį vyksta ir Rusijos dienos renginiai, vaizdas įspūdingas: jaunimas vaikštinėja šalia palapinių su parduodamais suvenyrais, greta slampinėja istoriniais kostiumais pasipuošę žmonės.

Skelbiama, kad opozicijos protestai turėtų vykti daugiau nei 120 Rusijos miestų, o mitingo Maskvoje numatoma trukmė – trys valandos.

Yra pranešimų, kad rytinėje didžiulės šalies dalyje mažiausiai 15 žmonių jau sulaikyti. Novosibirske į mitingą atėjo 4-5 tūkst. žmonių. Nemažai žmonių pasirodė ir Rostove.

Mažiausiai keturi žmonės buvo sulaikyti Blagoveščensko mieste, įskaitant protesto organizatorių. Apie areštus pranešta ir Vladivostoke, kur su demonstrantais susigrūmė riaušių policija.

Vaizdo medžiagoje matyti, kaip šalmuoti pareigūnai tempia du vyrus ar vaikinus iš minios, o protestuotojai šaukia „Gėda!“

Novosibirske vienas žurnalistas kolegai vakariečiui pasakė taip: „O ko mums bijoti? Juk į Sibirą tai neišsiųs.“

Prie judėjimo „Atvira Rusija“ koordinatoriaus namų durų Andrejaus Pivovarovo prisistatė policija ir pareiškė, kad jis planuoja riaušes. Apie trijų žmonių areštą pranešta Maskvos Sacharovo alėjoje, kur vyksta protestas prieš planus griauti šimtus chruščiovkių.

A. Navalnui palikti namų ir dalyvauti demonstracijoje Maskvoje neleista – jis buvo suimtas. Apie tai aktyvisto paskyroje pranešė jo žmona Julija, kuri perdavė savo vyro žodžius, esą niekas nesikeičia – reikia protestuoti Tverės gatvėje.

Pranešama, kad daugelis demonstracijų organizatorių sulaikyta ir Sankt Peterburge.

Ką stebėti per protestus?

Kaip rašo JAV Džordžijos koledžo tarptautinių santykių profesorius Genadijus Rudkevičius, pirmadienio protestai Rusijoje svarbūs dėl kelių veiksnių: jų dydžio, vyriausybės atsako, Nacionalinės gvardijos (ne)panaudojimo ir tarptautinės reakcijos.

Specialisto teigimu, svarbiausias akcentas yra demonstracijų dydis – kitaip tariant, kiek žmonių susirinks į mitingus. Esą jei protestuotojų bus mažiau nei 100 tūkst., o būtent tiek jų susirinko kovo mėnesį, naujausia A. Navalno iniciatyva bus laikoma nepavykusia.

„Aktualiausi skaičiai bus regionuose. Liberalusis elitas protestuoja dažnai, o Kremlius tokiems protestams turi sukūrę atsakomuosius siužetus. Protestams provincijoje atsako nėra“, – teigė G. Rudkevičius, manantis, kad abi pusės bus suinteresuotos pūsti ir mažinti mitingų dydį.

„Svarbus ir valdžios atsakas. Palik protestuotojus ramybėje, ir jie įsidrąsins dar labiau. Reaguok per aršiai, ir prisijungs daugiau žmonių. Koks per švelnus atsakas? Mažiau nei 100 žmonių areštas. O per grubus – tūkstančių žmonių suėmimas ir jėgos panaudojimas“, – pridūrė analitikas.

Jo teigimu, Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui labai pakenktų policijos pareigūnų provincijoje nesugebėjimas suvaldyti situacijos: „Jei policininkų reakcija bus per brutali, visi kaltins Putiną.“

D. Medvedevas švenčia Rusijos dieną

„Noriu pokyčių, – anksčiau rašė A. Navalnas. – Noriu gyventi modernioje demokratinėje šalyje ir noriu, kad mūsų mokesčiai virstų keliais, mokyklomis ir ligoninėmis, o ne jachtomis, rūmais ir vynuogynais.“

Pirmadienį jis atkreipė dėmesį į tai, kad nors protestai vyksta daugelyje Rusijos miestų, pagrindinis rusiškas paieškų portalas „Yandex“ į juos nekreipia jokio dėmesio.

A. Navalno kovos su korupcija fondas šiemet išleido žurnalistinį tyrimą vaizdo formatu, kuriame apkaltino premjerą Dmitrijų Medvedevą korupcija.

Pats D. Medvedevas, A. Navalną vadinantis avantiūristu, pirmadienį bent jau tviteryje vaizdavo, kad tiesiog švenčiama Rusijos diena, ir su ja pasveikino savo paskyros sekėjus. Įdomiausias čia ne sveikinimas, o komentarai po juo. Vienas jų kvietė: „Dimonai, pažiūrėk, kaip švenčiame!“

Tiesa, panašūs kaltinimai milijardieriui Ališerui Usmanovui atsisuko prieš A. Navalną. Turtuolis laimėjo prieš aktyvistą bylą dėl šmeižto, ir teismas nurodė pašalinti garsųjį vaizdo įrašą.