Pasaulyje

2017.06.12 14:21

Tunisiečiai siekia teisės nesilaikyti pasninko per ramadaną

BNS 2017.06.12 14:21

Dešimtys tunisiečių sekmadienį protestavo reikalaudami teisės valgyti ir gerti viešumoje per musulmonų pasninko mėnesį ramadaną ir reiškė nepasitenkinimą, kad pasninko nesilaikantys asmenys būna areštuojami.

Nors Tunise nėra jokio teisės akto, draudžiančio valgyti ir gerti viešumoje per Ramadaną, šalyje ši problema iškyla kasmet.

Tuniso konstitucija garantuoja „įsitikinimų ir sąžinės laisvę“, tačiau ši valstybė taip pat yra ir „religijos saugotoja“.

Į aktyvistų grupės „Mouch Bessif“ („Ne prieš mūsų valią“) raginimą atsiliepę protestuotojai sekmadienį susirinko Tuniso sostinės centre. Jie skandavo „Asmens laisvę garantuoja konstitucija!“

Vienas vyras, rūkęs cigaretę – tai taip pat laikoma nepriimtina per ramadaną šviesiuoju paros metu – laikė plakatą, ant kurio prancūzų kalba buvo užrašyta „Kodėl jums rūpi, jei jūs pasninkaujat, o aš valgau?“

Demonstrantai taip pat reiškė nepasitenkinimą, kad pasninko nesilaikančius žmones areštuoja pareigūnai.

Anksčiau šį mėnesį mėnesio laisvės atėmimo bausmė už „viešą nepadorumą“ buvo skirta keturiems vyrams, nes jie valgė lauke saulei dar nenusileidus.

„Protestuojame dėl teismo proceso prieš nepasninkaujančius asmenis... Jei kas nori pasninkauti – tegul pasninkauja, bet kas nenori – neturėtų to daryti“, – naujienų agentūrai AFP sakė vienas iš protesto dalyvių Karimas Chairas.

Nuo 2011 metų, kai šalį sukrėtė revoliucija, vis pasirodydavo raginimų suteikti piliečiams teisę nesilaikyti pasninko, tačiau toks protestas Tunise buvo surengtas pirmąkart.

„Aš pasninkauju, bet prisidėjau prie šio protesto ir raginimo iš pagarbos įsitikinimų ir sąžinės laisvei“, – sakė kitas demonstrantas Kamelas Jaloulis.

Dauguma Tuniso kavinių ir restoranų ramadano metu nuo saulėtekio iki saulėlydžio yra uždaryti arba dirba slaptai.

Prasidėjus šių metų pasninko mėnesiui, vienas pamokslininkas apsilankė visose dieną dirbančiose kavinėse ir filmavo ten valgančius klientus, kad juos sugėdintų. Tokį dvasininko poelgį griežtai kritikavo socialinių tinklų vartotojai.