Pasaulyje

2017.06.11 15:43

Th. May skuba formuoti vyriausybę

BNS 2017.06.11 15:43

Buvęs oponentas Konservatorių partijoje sekmadienį Didžiosios Britanijos ministrę pirmininkę Theresą May pavadino „pasmerktąja“, jai skubant užsitikrinti paramą, kad po pragaištingų rinkimų liktų valdžioje.

Th. May biuras vėlyvą šeštadienio vakarą turėjo atsiimti pranešimą, kad su Šiaurės Airijos dešiniojo sparno Demokratine junionistų partija (DUP) buvo pasiektas preliminarus susitarimas formuoti vyriausybę, ir pripažinti, kad derybos dar tęsiasi.

Premjerės vadovaujamai Konservatorių partijai priklausantis gynybos sekretorius Michaelas Fallonas transliuotojui BBC teigė: „Dabar turime pagrindinius pasiūlymo principus, kurių pagrindu bus sudarytas susitarimas“.

Tačiau ši painiava tik sustiprino chaoso vyriausybėje pojūtį, vos kelioms dienoms likus iki sudėtingų derybų dėl išstojimo iš Europos Sąjungos pradžios.

Per ketvirtadienio rinkimus, kurių rengti visai neprivalėjo, praradusi parlamentinę daugumą, Th. May stengėsi vėl užsitikrinti autoritetą.

Sekmadienio laikraščiai pranešė, kad užsienio reikalų sekretorius Borisas Johnsonas rengiasi ją nušalinti, nors jis pats šiuos pranešimus atmetė kaip „šlamštą“.

Buvę partijos lyderiai įspėjo, kad bandymai iškart surengti naujo vadovo rinkimus būtų žalingi, tačiau daugelis komentatorių įsitikinę, kad Th. May savo poste vis tiek ilgai neišsilaikys.

Buvęs konservatorių finansų ministras George`as Osborne`as, kurį iš pareigų Th. May atleido po pernai birželį įvykusio referendumo dėl „Brexit“, sakė, kad ji dabar yra „pasmerktoji“.

Susitarimas su DUP

Naujoji vyriausybei savo programą parlamentui turi pateikti iki birželio 19 dienos, tad konservatoriai, laimėję vos 318 iš 650 vietų Bendruomenių Rūmuose, turi vis mažiau laiko sustiprinti savo pozicijas.

DUP lyderė Arlene Foster antradienį turi Londone susitikti su Th. May ir aptarti susitarimą, pranešė televizija „Sky News“.

M. Fallono teigimu, tai nebus formali koalicija – 10 DUP atstovaujančių parlamentarų rems vyriausybę „svarbiausiais klausimais“, pavyzdžiui, dėl biudžeto, gynybos ir „Brexit“.

Jis pabrėžė, kad nepalaiko jų ultrakonservatyvių pažiūrų dėl, pavyzdžiui, abortų ir homoseksualumo, kurios kėlė daugelio konservatorių nepasitenkinimą.

Šią sąjungą smerkiančią peticiją pasirašė daugiau kaip 600 tūkst. žmonių, pavadinusių ją „atstumiančiu ir beviltišku bandymu likti valdžioje“.

Be to, esama nuogąstavimų, kad suvienijus jėgas su griežtosios linijos protestantų partija, iškils grėsmė Londono neutralumui Šiaurės Airijoje, kuris yra itin svarbus trapiai galios pusiausvyrai daug smurto išgyvenusioje provincijoje.

A. Foster „Sky News“ teigė, kad jos partija šeštadienį dalyvavo „labai gerose diskusijose“ su konservatoriais ir rengiasi jas pratęsti, tačiau atsisakė atskleisti, ko reikalaus mainais į susitarimą.

„Žinoma, vadovausimės nacionaliniais interesais ir darysime tai, kas teisinga visai Jungtinei Karalystei“, – tvirtino ji.

Diskredituota, susilpninta

Th. May viešumoje beveik neparodė atgailos dėl nesėkme pasibaigusio „lošimo rinkimais“, tačiau turėjo priimti savo dviejų artimiausių patarėjų atsistatydinimą – teigiama, kad to pareikalavo kiti vyriausybės nariai mainais už galimybę jai likti pareigose.

M. Fallonas sakė, kad naujajai vyriausybei reikės „kolektyviškesnio požiūrio“, ir pridūrė, jog tikisi, kad kitą savaitę konservatorių parlamentarai „susiburs“ aplink Th. May.

Tačiau laikraščiai buvo negailestingi. „The Observer“ rašė: „Diskredituota, pažeminta, susilpninta. Theresa May prarado pasitikėjimą ir įtaką partijoje, šalyje ir visoje Europoje“.

Ir „Mail on Sunday“, ir „The Sunday Times“ pranešė, kad galimybe mesti iššūkį vyriausybės vadovei ėmė domėtis vieno svarbiausių „Brexit“ šalininkų B. Johnsono patarėjai.

„Mail on Sunday“ šlamštas – remiu Theresą May. Tęskime darbą“, – savo „Twitter“ paskyroje į tai atsakė B. Johnsonas.

Švelnesnis požiūris į „Brexit“?

Šeštadienį premjerė kalbėjosi su Vokietijos kanclere Angela Merkel ir patvirtino pasirengimą derybas dėl išstojimo iš Europos Sąjungos pradėti kaip planuojama, per „artimiausias porą savaičių“.

Kai Th. May kovo 29 dieną aktyvavo ES sutarties 50-ąjį straipsnį ir pradėjo skaičiuoti dvejus metus iki Didžiosios Britanijos pasitraukimo, Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas įspėjo, kad „nėra kada gaišti“.

Th. May rinkimus sušaukė tam, kad užsitikrintų paramą strategijai, kuria siekiama išvesti Didžiąją Britaniją iš Europos bendrosios rinkos ir užbaigti masinę migraciją iš žemyno.

Tačiau esama svarstymų, kad dabar ji bus priversta švelninti savo požiūrį, nors anksčiau grasino išeiti net ir nepasiekus naujo prekybos susitarimo.

M. Fallono teigimu, vyriausybė norėjo „naujos partnerystės su Europa, atsižvelgiant į prekybą, kurią jau vykdome su Europa, sutariant dėl imigracijos, kurią galime priimti iš Europos.“