Pasaulyje

2017.06.10 19:05

Bus stengiamasi išsiaiškinti, ar yra D. Trumpo ir J. Comey pokalbių įrašų

JAV prezidentas Donaldas Trumpas pareiškė, kad 100 proc. nori prisiekęs liudyti apie savo pokalbius su atleistu FTB vadovu Jamesą Comey. Jis neigia reikalavęs lojalumo, pasak prezidento, J. Comey apie jų pokalbius pasakė daug tiesos, bet kai kas su tiesa neturi nieko bendra. Kongreso komitetai reikalauja, kad būtų pateikti D. Trumpo ir J. Comey pokalbių įrašai, jei jei egzistuoja.

Savaitgaliui į golfo klubą Naujajame Džersyje D. Trumpas išvyko lydimas buvusio FTB direktoriaus liudijimo šešėlio. Nustebino šeštadienio kreipimęsi apie tai nė neužsiminęs, nors, kaip pranešama, 20 mln. amerikiečių nesitraukė nuo televizorių, kai prisiekęs Rusijos mėginimus kištis į Amerikos prezidento kampaniją tiriančias Senato žvalgybos komitetui liudijo Jamesas Comey. Anksčiau per spaudos konfrenciją D. Trumpas sakė norįs pateikti savo įvykių versiją. Jis neigia nurodęs palikti ramybėje ryšiais su Rusija įtariamą patarėją nacionalinio saugumo klausimais Michaelą Flynną, kurį vis dėlto jam teko atleisti.

Kaip ir jo padėjėjai, D.Trumpas išsisuko nuo atsakymų į klausimus, ar su tyrimu dėl Rusijos kišimusi susiję pokalbiai yra įrašyti.

„Na, galbūt kažkada artimiausiu metu jums apie tai papasakosiu,“ – sakė prezidentas. Spaudžiamas paaiškinti, ką tuo norėjo pasakyti, jis tvirtino, kad nedarė „jokių užuominų“, ir pridūrė: „Labai nusivilsite, kai išgirsite atsakymą, būkite tikri.“

Po spaudos konferencijos Kongreso žvalgybos komitetai užklausė Baltųjų rūmų, ar egzistuoja tokie įrašai, jeigu taip, juos būtina pateikti iki birželio 23 dienos.

„Gali būti du aiškinimų, ką prezidentas darė ar sakė, variantai. Vienas, kad jis dangsto rimtą nusikaltimą, kitas – kad nežino, ką daro. Pastarasis nepalankus ir respublikonų partijai, nes gali reikšti, jog prezidentas nėra blogas, bet jis tiesiog nekompetentingas“, – teigė analitikė Elain Kamarck.

„Žodžio „nurodyti“ nėra įstatyme dėl trukdymo teisingumui, bet kai tavo viršininkas kviečia susitikti ir klausia, ar nori likti poste, nes taip prezidentas pradėjo susitikimą su Comey, o po to sako – rasti galimybių ką nors padaryti, nemanau, kad kas nors tai laikys beprasmiu pageidavimu. Labai aišku, ko Trumpas tikėjosi iš Comey, – jeigu nori likti poste, turi nutraukti tyrimą. Comey nenutraukė, ir neteko posto“, – sakė analitikė Liza Goitein.

Pasak ekspertų, nieko naujo apie D. Trumpo komandos ryšius su Rusija J. Comey neatskleidė, bet įtarimai sklando seniai ir temdys D. Trumpo prezidentavimą, ypač, kai FTB domisi ne tik buvusiu patarėju Michaelui Flynnui, bet ir prezidento žentu – Jaredu Kushneriu.