Pasaulyje

2017.06.10 11:58

D. Trumpas išreiškė palaikymą NATO gynybos įsipareigojimams

BNS 2017.06.10 11:58

JAV prezidentas Donaldas Trumpas penktadienį pareiškė, kad jo šalis lieka ištikima NATO kolektyvinės gynybos įsipareigojimams, nors šito neminėjo praeitą mėnesį Briuselyje pasakytoje kalboje.

Vašingtono partneriai Europoje nerimavo, kad JAV lyderis nėra linkęs vykdyti visų įsipareigojimų pagal Šiaurės Atlanto sutartį, bet D. Trumpas žurnalistams sakė: „Įsipareigoju, kad Jungtinės Valstijos (laikysis) 5-ojo straipsnio. Aišku, esame tam, kad gintume.“

„Tai viena iš priežasčių, dėl kurių noriu užtikrinti žmones, jog turėsime labai, labai stiprias pajėgas ir kad bus mokami pinigai, būtini šioms pajėgoms išlaikyti“, – D. Trumpas sakė per bendrą spaudos konferenciją su viešinčiu Rumunijos prezidentu Klausu Iohannisu.

JAV prezidentas apstulbino Europos lyderius per gegužės 25-ąją Briuselyje vykusį NATO viršūnių susitikimą, kai neišreiškė viešo palaikymo 29 šalių bloko bendrosios gynybos garantijoms ir priekaištavo sąjungininkams, kad jie skiria nepakankamai lėšų.

Kaip rašo interneto leidinys „Politico“, D. Trumpo gynybos ir saugumo patarėjai buvo įtraukę į jo kalbos tekstą aiškų palaikymą kolektyvinės gynybos pažadui, bet prezidentas pats išbraukė tą punktą prieš pasisakydamas.

Nuo to laiko Aljanse tvyrojo abejonės, nors JAV diplomatai ir kariuomenės vadai tvirtino, kad Amerikos įsipareigojimai tebegalioja.