Pasaulyje

2017.06.09 19:01

Th. May formuos Britanijos vyriausybę ir ves šalį į „Brexit“

BNS, LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“, LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2017.06.09 19:01

Skaudų politinį smūgį patyrusi Theresa May penktadienį stengėsi išsilaikyti Didžiosios Britanijos ministro pirmininko poste ir priešinosi spaudimui atsistatydinti po nesėkmingų visuotinių rinkimų.

Th. May kovą paskelbė pirmalaikius rinkimus, kad padidintų savosios Konservatorių partijos turėtą daugumą ir sustiprintų savo pozicijas per derybas dėl šalies atsiskyrimo nuo Europos Sąjungos.

Tačiau konservatoriai daugumos ne tik nepadidino, bet apskritai ją prarado, nors naujame parlamente vis tiek turės daugiausiai vietų. Dabar didžiulis „Brexit“ iššūkis tapo dar sudėtingesnis ir neaiškesnis.

Th. May šansai pakibo ant plauko, bet vietoje to, kad atsistatydintų, ji įsikibo vilties, kad jos konservatoriai vis dar gali valdyti susitardami su kuria nors kita partija ar partijų grupe.

Vėliau penktadienį ji taip pat gavo karalienės Elizabeth II leidimą – didele dalimi simbolinį – formuoti naują vyriausybę.

Šoką sukėlę rinkimų rezultatai ir perspektyva, kad Europos Sąjunga dabar derėsis su netvirta britų vyriausybe, aptemdė „Brexit“ derybas, turinčias prasidėti jau po 10 dienų. Svaras JAV dolerio atžvilgiu nuvertėjo daugiau kaip trimis centais.

Paskelbus rezultatus dėl 649 iš 650 vietų Bendruomenių Rūmuose, paaiškėjo, kad T.May konservatoriai turės 318 vietų, nors iki šiol turėjo 330. Kad įgytų absoliučią daugumą parlamente, partija turi gauti mažiausiai 326 vietas.

Leiboristai gavo 261 vietą.

Abipusiai kaltinimai pasipylė žaibiškai ir negailestingai.

„Tai labai blogas momentas Konservatorių partijai ir mums reikia gerai pamąstyti, – sakė konservatorių parlamentarė Anna Soubry. – Ir mūsų lyderei taip pat reikia gerai pamąstyti.“

Kairiojo sparno leiboristų lyderis Jeremy Corbynas taip pat ragino Th. May atsistatydinti ir penktadienį ryte sakė, kad žmonėms jau gana taupymo politikos bei valstybės išlaidų karpymo. Jis atmetė susitarimų ar sąjungų su kitomis progresyviomis partijomis parlamente galimybes.

„Argumentai, kuriuos Konservatorių partija iškėlė per šiuos rinkimus, pralaimėjo, ir mums reikia keistis“, – sakė jis.

Rezultatai suglumino sakiusius, kad J. Corbyno kairuoliškas įvaizdis blogina savo partijos galimybes per rinkimus. Daugelio apklausų rengėjų nurašyti leiboristai paskutinėmis rinkimų kampanijos savaitėmis labai sustiprino savo pozicijas. Partiją parėmė daug jaunimo, kurio aktyvumas, regis, buvo didesnis nei tikėtasi.

Nors buvo užtikrintai perrinkta savo Meidenhedo apygardoje Pietų Anglijoje, Th. May atrodė įsitempusi ir nesakė, ką ketina daryti.

„Šaliai reikia stabilumo periodo, ir kokie bebūtų rezultatai, Konservatorių partija užtikrins, kad įvykdytume savo pareigą suteikiant tą stabilumą“, – sakė ji.

Daug kas prognozuoja, kad jos partijos lyderio poste greitai nebeliks.

„Aišku, jeigu jos rezultatai blogesni negu prieš dvejus metus ir jeigu ji kone nepajėgia suformuoti vyriausybės, tuomet abejoju, ar ji ilgai tvers kaip Konservatorių partijos lyderė“, – televizijai ITV sakė buvęs konservatorių iždo kancleris George`as Osborne`as.

Britų žiniasklaida vėliau pranešė, kad Th. May neketina atsistatydinti.

Rezultatai buvo prasti Škotijos nacionalistų partijai (SNP) – ji prarado maždaug 20 iš 54 savo turėtų vietų. Tarp „aukų“ yra Alexas Salmondas, buvęs Škotijos pirmasis ministras.

Praradimai komplikuoja prieš „Brexit“ nusistačiusios SNP planus stumti naują referendumą dėl Škotijos nepriklausomybės. Škotijos konservatorių lyderė Ruth Davidson sakė, kad naujo nepriklausomybės referendumo idėjai „atėjo galas“. „Štai ką matėme šįvakar“, – pridūrė ji.

Th. May vylėsi, kad pagrindinis rinkimų klausimas bus „Brexit“, bet taip niekada nebuvo, nes ir konservatoriai, ir leiboristai sakė, kad gerbs rinkėjų norus ir įgyvendins „Brexit“.

Nepaisydamas netikėtų rinkimų rezultatų, Prancūzijos premjeras Edouardas Philippe`as sakė nemanantis, kad rinkėjai apsigalvojo dėl išstojimo.

Tačiau penktadienį radijui „Europe 1“ jis sakė, kad derybų „tonas“ galėjo būti paveiktas.

„Šios diskusijos bus ilgos ir sudėtingos. Tad neapsigaukime, – sakė jis. – Nesu tikras, kad iš šio balsavimo rezultatų turėtume išskaityti, kad kaip nors buvo suabejota britų suvereniu sprendimu dėl „Brexit“.“

ES biudžeto komisaras Guentheris Oettingeris sakė, jog ES yra pasirengusi laikytis grafiko, pagal kurį derybos turi prasidėti birželio viduryje, bet pridūrė, kad prireiks mažiausiai kelių valandų, kol paaiškės, kaip rinkimų rezultatai paveiks vyriausybės formavimą.

„Be vyriausybės nebus jokių derybų“, – jis perspėjo penktadienio rytą, duodamas interviu telefonu Vokietijos radijui „Deutschlandfunk“.

Th. May žengė į rinkimus turėdama ramios ir kompetentingos lyderės reputaciją, bet vėliau buvo kritikuojama dėl blankios kampanijos, o ypač dėl plano priversti senyvus žmones daugiau mokėti už savo globą. Oponentai šį pasiūlymą nedelsiant praminė „senatvinės silpnaprotystės mokesčiu“. Kai apklausos pradėjo rodyti, kad konservatorių pranašumas mažėja, apžvalgininkai jau nebeprognozavo triuškinamos pergalės ir kėlė prielaidą, kad Th. May dauguma gali susilpnėti.

Be to, Mančesteryje ir Londone įvykdytos teroro atakos, nusinešusios iš viso 30 žmonių gyvybių, privertė dukart trumpam sustabdyti kampaniją ir smarkiai padidino nerimą visoje Britanijoje. Th. May turėjo teisintis dėl savo vyriausybės kovos su terorizmo programos, taip pat dėl savo ankstesnio darbo vidaus reikalų ministrės poste.

J. Corbynas kaltino konservatorius susilpninus Jungtinės Karalystės saugumą savo taupymo priemonėmis, kai buvo reikšmingai sumažintas gatvėse patruliuojančių policininkų skaičius.

Praeitą šeštadienį aštuoni žmonės žuvo, kai trys užpuolikai mikroautobusu rėžėsi į pėsčiuosius ant Londono tilto ir iššokę iš mašinos badė žmones peiliais, kol buvo nukauti policijos.

Dviem savaitėmis anksčiau mirtininkas susisprogdino per popmuzikos koncertą Anglijos šiauriniame Mančesterio mieste ir užmušė 22 žmones.

Penktadienį daugelis rinkėjų sakė esantys sumišę dėl šios įvykių virtinės.

„Padėtis gana sujaukta, – Londone sakė 35 metų Peteris Morganas (Piteris Morganas). – Tikėjausi, kad viskas bus kaip prognozavo apklausos ir kad gyvenimas Vestminsteryje aprims, bet dabar bus šiek tiek netvarkos.“

Notingamo universiteto politologijos profesorius Stevenas Fieldingas sakė, kad per šiuos rinkimus „partijos lyderės asmeninis autoritetas išnyko precedento neturinčiu būdu.“

„Jeigu ji būtų gavusi norimą daugumą, ji būtų tapusi vienvalde politine milžine, – pažymėjo ekspertas. – Ji to negavo ir dabar yra smarkia sumažėjusi figūra. Ji – ministrė pirmininkė zombė.“

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.