Pasaulyje

2017.06.09 08:12

Rinkimai JK: prognozuojama, kad Th. May konservatoriai negaus daugumos

15min.lt 2017.06.09 08:12

Jungtinėje Karalystėje (JK) ketvirtadienį vyksta dviejų pastarosiomis savaitėmis įvykdytų teroro atakų temdomi pirmalaikiai rinkimai. Jie nulems, kas formuos šalies ateitį jai traukiantis iš Europos Sąjungos.

Konservatorių ministrė pirmininkė Theresa May, kuri į valdžią pernai atėjo be nacionalinio balsavimo, atsistatydinus Davidui Cameronui, pirmalaikius rinkimus sušaukė trejais metais pirma laiko, vos po vienų vadovavimo savo vyriausybei metų.

Pagrindiniai torių varžovai – leiboristai, jau nuo 2010 metų dirbantys opozicijoje. Jiems vadovauja prieštaringai vertinamas Jeremy Corbynas.

00.23 val. Ką reikštų tokie rezultatai?

Svarbu pabrėžti, kad skelbiami apklausų rezultatai – dar tik prognozės. Bet jeigu prognozuojamas vietų pasiskirstymas išliktų, jis būtų katastrofinis konservatorių premjerei Th.May, inicijavusiai pirmalaikius rinkimus su viltimi, kad jos partija padidins savo turėtą daugumą ir sustiprins pozicijas derybose dėl šalies išstojimo iš Europos Sąjungos.

Panašu, kad Jungtinėje Karalystėje bus vadinamasis „pakibęs parlamentas“ – kai nė viena partija nesurenka absoliučios daugumos.

Apklausa rodo, kad toriai gautų 314 vietų. Tai reikštų, kad jiems reikėtų kitų partijų paramos, bet mažai tikėtina, kad sugebėtų surinkti pakankamai sąjungininkų iki absoliučios daugumos.

Leiboristai (266), Škotų nacionalistų partija (34) ir liberaldemokratai (14) turėtų lygiai tiek pat vietų – 314 – parlamente kaip ir konservatoriai. Tokie rezultatai atvertų duris ir mažumos vyriausybei, kuriai vadovautų J. Corbynas, jeigu jis susilauktų daugiau kitų parlamentinių partijų paramos.

00.19 val. Po gana netikėtų balsavusių piliečių apklausos duomenų, Jungtinės Karalystės svaro sterlingų kursas smuko maždaug 2 proc.

00.03 val. Skelbiami exit poll rezultatai

22 val. vietos (00 val. Lietuvos) laiku užsidarius rinkimų apygardoms, paskelbti balsavusių piliečių apklausos (angl. exit poll) rezultatai. Pagal juos rinkėjų balsai turėtų pasiskirstyti taip:

Konservatoriams – 314 (palyginus su 2015 m. rezultatais gautų 16 vietų mažiau)

Leiboristams – 266 (34 vietomis daugiau)

Škotų nacionalistų partijai – 34 (22 vietomis mažiau)

Liberalų demokratų partijai – 14 (6 vietomis daugiau)

Velso nacionalistų „Plaid Cymru“ partijai – 3 (tiek pat)

Žaliųjų partijai – 1 (tiek pat)

Jungtinės Karalystės nepriklausomybės partijai (UKIP) – 0

Kiti – 138

Tai reiškia, kad jeigu rezultatai tokie ir bus, konservatoriai nors ir turės daugiausiai vietų parlamente, jie neturės absoliučios daugumos. Kad partija galėtų skirti premjerą ir formuoti vyriausybę, reikia gauti bent 326 vietas.

Apklausa yra užsakyta BBC, ITV ir „Sky News“, ją atlieka „Ipsos MORI“ ir „GfK“. 2015 m. tokia apklausa teisingai prognozavo Davido Camerono vadovaujamų konservatorių pergalę. Jos prognozės buvo teisingos ir 2010 m.

Kodėl šie rinkimai svarbūs?

Šis balsavimas apspręs, kas ateinančius dvejus metus derėsis dėl JK išstojimo iš ES, ir nulems, kokio stiprumo mandatą vyriausybė penkerius metus turės parlamente.

Naujajam JK lyderiui taip pat teks dorotis su teroristų siautėjimo Londono centriniame rajone pasekmėmis. Šis šeštadienio vakarą surengtas išpuolis buvo jau trečia islamistų ataka šalyje mažiau nei per tris mėnesius.

JK imasi vadovaujamo vaidmens pasauliui kovojant su terorizmu ir yra labai svarbi JAV vadovaujamos koalicijos, bombarduojančios „Islamo valstybės“ (IS) pozicijas Irake ir Sirijoje, narė.

Šalis yra viena iš penkių veto teisę turinčių Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos nuolatinių narių. Kitos nuolatinės narės yra Kinija, Prancūzija, Rusija ir Jungtinės Valstijos.