Pasaulyje

2017.06.07 22:00

Vokietija iškelia savo karius iš bazės Turkijoje

BNS 2017.06.07 22:00

Vokietijos vyriausybė trečiadienį priėmė sprendimą iškelti vokiečių karius iš netoli Sirijos sienos esančios Indžirliko karinės aviacijos bazės Turkijoje, šalims nepavykus išspręsti kilusių nesutarimų.

Šioje oro pajėgų bazėje Turkijos pietuose dislokuota maždaug 250 vokiečių karių, aptarnaujančių ir pilotuojančių žvalgybos lėktuvus „Tornado“, vykdančius operacijas Sirijoje, taip pat degalų papildymo ore lėktuvus, teikiančius paramą su džihadistų judėjimu „Islamo valstybė“ kovojančioms valstybėms partnerėms.

Visus šiuos karius ir techniką ketinama perkelti į Jordanijoje esančią Azrako bazę, nurodė Vokietijos gynybos ministrė Ursula von der Leyen.

Vokietijos kanclerė Angela Merkel stengėsi nesureikšminti šio ginčo, pareiškusi, kad „šią problemą laiko labai lokalizuota“.

Dabar, kai priimtas sprendimas perkelti karius iš Turkijos, Berlynas derybose su Ankara gali „sutelkti dėmesį į kitus klausimus“, pridūrė ji.

Vokiečių karių dislokavimas Turkijoje atsidūrė Berlyno ir Ankaros nesutarimų epicentre, Turkijai keliskart atsisakius įleisti į bazę vokiečių įstatymų leidėjus.

Praėjusiais mėnesiais vokiečių parlamentarų grupė net septynis mėnesius laukė Turkijos leidimo apsilankyti šioje bazėje, Ankarai supykus dėl to, kad Bundestagas priėmė rezoliuciją, įvardinančią genocidu per Pirmąjį pasaulinį karą Osmanų imperijoje vykdytas armėnų žudynes.

Naujas ginčas dėl vokiečių politikų planų apsilankyti šioje bazėje kilo praėjusį mėnesį. Šįkart Ankara neleido jiems atvykti į bazę protestuodama prieš Berlyno sprendimą suteiktą politinį prieglobstį Turkijos piliečiams, dalyvavusiems pernai liepą nesėkmingai mėgintame surengti perversme.

Pirmadienį Vokietijos užsienio reikalų ministras Sigmaras Gabrielis apsilankė Turkijoje ir susitiko derybų su šios šalies diplomatijos vadovu Mevlutu Cavusoglu, tačiau jiems nepavyko užglaistyti nesutarimų.

Pasak U. Von der Leyen, iš Turkijos vokiečių kariai bus perkelti į Azraką Jordanijoje.

Dėl pajėgų perkėlimo dviem savaitėms bus nutrauktos degalų papildymo ore operacijos, o žvalgybos lėktuvų „Tornado“ skrydžiai nebus vykdomi du–tris mėnesius, sakė ministrė.