Pasaulyje

2017.06.07 13:40

Pradeda veikti Europos gynybos fondas

LRT.lt 2017.06.07 13:40

Trečiadienį pradeda veikti Europos gynybos fondas, padėsiantis valstybėms narėms efektyviau panaudoti mokesčių mokėtojų pinigus, sumažinti išlaidų dubliavimąsi ir padidinti ekonominę pirkimų naudą.

Šis fondas, apie kurį Komisijos pirmininkas Jeanas-Claude`as Junckeris pranešė 2016 m. rugsėjo mėn.ir kurio sukūrimui 2016 m. gruodžio mėn. pritarė Europos Vadovų Taryba, koordinuos, papildys ir sustiprins nacionalines investicijas gynybos srities moksliniams tyrimams, prototipų kūrimui ir gynybos įrangos bei technologijų įsigijimui.

Europos gynybos fondas veiks dviejose srityse:

  • Moksliniai tyrimai. Nuo 2017 m. ES pradės skirti dotacijas bendriems moksliniams tyrimams novatoriškų gynybos produktų ir technologijų srityje, kurios bus visiškai ir tiesiogiai teikiamos iš ES biudžeto. Projektai, kuriems gali būti skiriamas ES finansavimas, turi būti vykdomi iš anksto valstybių narių suderintose prioritetinėse srityse, kaip antai elektronikos, metamedžiagų, šifravimo programinės įrangos ar robotikos. Finansavimo planas:
    • iki 2019 m. pabaigos bus skirta 90 mln. EUR, o 2017 m. – 25 mln. EUR. Šiandien paskelbtas kvietimas teikti paraiškas projektams dėl bepiločių sistemų jūrų aplinkoje ir kareivių sistemų. Pirmuosius dotacijų susitarimus tikimasi pasirašyti iki šių metų pabaigos.
    • Nuo 2020 m. kasmet bus skiriama 500 mln. EUR.2018 m. Komisija pateiks pasiūlymą dėl specialios ES gynybos mokslinių tyrimų programos, kurios numatomas metinis biudžetas yra 500 mln. EUR – ES taps viena didžiausių Europos investuotojų į mokslinius tyrimus gynybos srityje.
  • Plėtojimas ir įsigijimas. Fondas teiks valstybėms narėms paskatas bendradarbiauti bendrai plėtojant ir įsigyjant gynybos įrangą bei technologijas, pasinaudojant bendru finansavimu iš ES biudžeto ir praktine Komisijos parama. Pavyzdžiui, valstybės narės gali bendrai investuoti į bepiločių orlaivių technologijų ar palydovinio ryšio plėtojimą arba, siekdamos sutaupyti, urmu įsigyti sraigtasparnių. Finansavimą galės gauti tik bendri projektai, o tam tikra viso biudžeto dalis bus skirta projektams, kuriuose tarpvalstybiniu lygmeniu dalyvauja MVĮ. Bendram finansavimui iš ES biudžeto bus skirta:
    • iš viso 500 mln. EUR 2019 m. ir 2020 m. pagal šiandien pasiūlytą specialią gynybos ir pramonės plėtros programą.
    • Nuo 2020 m. – 1 mlrd. EUR per metus. Laikotarpiui po 2020 m. bus parengta išsamesnė programa, kurios numatomas metinis biudžetas yra 1 mlrd. EUR. Tikimasi, kad ši programa nacionalinio finansavimo efektyvumą sustiprins penkis kartus. Todėl po 2020 m. ji turėtų kasmet sugeneruoti iš viso 5 mlrd. EUR investicijų į gynybos pajėgumų plėtojimą.