Pasaulyje

2017.06.04 16:29

Th. May: teroras Londone rodo, kad Britanija per daug tolerantiška ekstremizmui

LRT.lt, 15min.lt 2017.06.04 16:29

Centriniame Londone vėlų šeštadienio vakarą ant Londono tilto mikroautobusas rėžėsi į pėsčiuosius, informavo BBC. Vėliau pranešta apie incidentą Boro turguje, kur iš to paties automobilio išlipę asmenys peiliais ėmė badyti žmonės. Incidentas įvyko apie 22 val. vietos laiku. Tris įtariamuosius nukovė policijos pareigūnai. Skelbiama, kad bent 7 žmonės žuvo, 48 sužeisti žmonės paguldyti į Londono ligonines.

Papildyta 15:54 Suimta 12 įtariamųjų

Didžiosios Britanijos policija sekmadienį pranešė per specialią operaciją dėl Londono atakos sulaikiusi 12 žmonių. Policijos pranešime sakoma, kad šiuos žmones kovos su terorizmu pareigūnai areštavo ryte, per reidą Londono rytiniame Barkingo rajone. Įvykio vietoje buvęs AFP reporteris pranešė, kad prie vieno daugiabučio buvo kelios policijos mašinos ir kad visa teritorija buvo aptverta.

Papildyta 12:51 Th. May pasmerkė „piktą islamo ekstremizmo ideologiją“

Premjerė Theresa May, kalbėdama apie besikartojančius teroro išpuolius šalyje, pabrėžė, kad „nebegalima apsimesti, jog tai, kas vyksta, gali tęstis“. Th. May teigė, kad ekstremizmas Jungtinėje Karalystėje yra per daug toleruojamas ir pasmerkė „piktą islamo ekstremizmo ideologiją“. Jos teigimu, trys pastarosios atakos (viena Mančesteryje ir dvi Londone) nėra susijusios, tačiau jų vykdytojai galimai ima pavyzdį vieni iš kitų. Premjerė tai pat pabrėžė, kad reikia globalinių pastangų „reguliuojant kibernetinę erdvę“ tam, kad pavyktų sugriauti internetu planuojamus išpuolius. 

Premjerė konferencijos metu taip pat pažymėjo, kad pirmalaikiai parlamento rinkimai šalyje vyks kaip ir planuota, birželio 8 dieną. 

Reuters/Scanpix nuotr.

Papildyta 12:20 Anot Lietuvos užsienio reikalų ministerijos, šiuo metu neturima duomenų, kad per teroro ataką Londone būtų nukentėję Lietuvos piliečiai. Užsienio reikalų ministerija nuolat palaiko ryšį su Lietuvos Respublikos ambasada Jungtinėje Karalystėje. 

Papildyta 11:36 Londono policijos komisarė Cressida Dick pranešė, kad aukų skaičius padidėjo iki septynių.

Papildyta 11:20 Kai kurių sužeistųjų būklė – kritinė

Londono meras Sadiqas Khanas pranešė, kad kai kurie per šeštadienio išpuolį sužeisti žmonės yra kritinės būklės. S.Khanas sekmadienį perspėjo, kad londoniečiai turėtų išlikti budrūs, nes teroro grėsmės lygis yra aukštas. 

Papildyta 10:48 Tapatybės neatskleidžiamos

Kol kas aukų ir teroristų tapatybės neatskleidžiamos. Aišku tik tiek, kad tarp sužeistųjų yra po Prancūzijos ir Australijos piliečius.

Pareigūnai dėl išpuolio dar nieko nesuėmė. Jie teigė tikintys, kad tik trys nukauti vyrai buvo susiję su ataka. Tačiau tyrimas pradėtas.

Papildyta 10:23 Vokietija yra Britanijos pusėje

Vokietijos kanclerė Angela Merkel sekmadienį pareiškė, kad Vokietija yra „ryžtingai Britanijos pusėje“. „Aš šiomis valandomis su užuojauta ir solidarumu galvoju apie mūsų britus draugus ir visus žmones Londone, – teigiama jos biuro išplatintame pareiškime. – Mintimis esu su išpuolio aukomis ir jų šeimomis“. A. Merkel palinkėjo sužeistiesiems kuo greičiau pasveikti.

Papildyta 09:30 Stabdo agitaciją

Jungtinės Karalystės valdančioji Konservatorių partija sekmadienį paskelbė, kad dėl šešių gyvybių pareikalavusios teroro atakos Londone sustabdo ketvirtadienį įvyksiančių visuotinių rinkimų kampaniją.

„Konservatorių partija šiandien visoje šalyje nevykdys rinkimų kampanijos. Dienai bėgant ir pasirodant tolesnėms detalėms apie ataką vertinsime iš naujo“, – naujienų agentūrai AFP sakė atstovas.

Papildyta 09:25 Anot „Reuters“, Prancūzijos prezidentūra praneša, kad mažiausiai du šios šalies piliečiai buvo sužeisti per ataką, vienas – sunkiai.

Papildyta 09:05 Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė pareiškė nuoširdžią užuojautą Didžiosios Britanijos karalienei Elizabeth II dėl išpuolių Londone.

Šalies vadovė pasmerkė šiuos barbariškus išpuolius ir niekuo nepateisinamą žiaurumą, bei išreiškė tvirtą Lietuvos solidarumą su Londono gyventojais ir visos Jungtinės Karalystės žmonėmis. Savo ir visos Lietuvos žmonių vardu prezidentė palinkėjo stiprybės aukų šeimoms, vilties bei ištvermės visiems, kuriuos palietė šios siaubingos atakos.

Papildyta 08:24 Medikai sureagavo per šešias minutes

Medikai paskelbė savo ataskaitą. Joje nurodoma, kad jie į įvykio vietą atvyko praėjus šešioms minutėms po gauto pirmo iškvietimo. Iš viso buvo išsiųsta 80 medikų.

Skaičiuojama, kad 48 sužeisti žmonės paguldyti į Londono ligonines. Žuvusių skaičius nesikeičia – šeši.

AFP/Scanpix nuotr.

Papildyta 07:49 Londonas bunda

Londonas sekmadienio rytą bunda iš teroro košmaro. Kol kas apie išpuolį surengusius asmenis pareigūnai informacijos daugiau neatskleidė. Žinoma tik tiek, kad jie yra vyrai. Atsakomybės dėl išpuolio kol kas niekas neprisiėmė. Anksčiau buvo pasirodę pranešimų, kad su „Islamo valstybe“ siejamos teroristinis organizacijos socialiniuose tinkluose džiaugėsi dėl įvykių Londone.

Štai taip atrodo mikroautobusas, kuriuo važiavo išpuolio vykdytojai:

Papildyta 06:48 Pareigūnai patvirtino, kad visi trys įtariamieji vilkėjo netikras sprogmenų liemenes.

Per išpuolį buvo sužalota mažiausiai 30 žmonių, informuoja „The Guardian“.

Papildyta 06:15 Britų transporto policija patvirtino, kad buvo sužalotas vienas pareigūnas. Policininkas buvo vienas pirmųjų atvykusių į įvykio vietą, kai buvo reaguojama į pagalbos skambučius. 

Sužalojimai į veidą, kaklą ir koją yra rimti, bet, manoma, nekelia grėsmės gyvybei, praneša „The Guardian“. Pareigūnas gydomas centrinėje Londono ligoninėje.

Papildyta 05:54 Metropoliteno policijos komisaro asistentas Markas Rowley pranešė, kad įtariamieji automobiliu važiavo nuo Londono tilto iki Barofo turgaus, bandydami partrenkti pėsčiuosius. Barofo turguje išlipę įtariamieji ėmė praeivius pulti peiliais.

Pareigūnai patvirtino, kad trys įtariamieji buvo nukauti. Tai, pasak M. Rowley, buvo padaryta praėjus aštuonioms minutėms po pirmojo skambučio į pagalbos centrą.

Kaip teigia komisaro pavaduotojas, liemenė su paketais, panašiais į sprogmenis, matyta ant vieno iš įtariamųjų, buvo klastotė.

Visi asmenys, susiję su teroristiniu aktu, informuoja „The Guardian“, manoma, buvo nukauti.

M. Rowley teigimu, manoma, kad daugiau asmenų prie išpuolių neprisidėjo, tačiau tebevyksta tyrimas.

Papildyta 05:49 Policija patvirtino, kad per atakas žuvo šeši žmonės, trys įtariamieji buvo nukauti.

Barofo turguje dirbę pareigūnai informavo, teigia „The Guardian“, kad turgus bus uždarytas mažiausiai 24 valandoms.

Iš įvykio vietos, skelbia portalas, išvyksta dešimtys ugniagesių gelbėtojų.

Papildyta 04:55 Londono greitoji pagalba praneša, kad jos darbuotojai per incidentus nenukentėjo.

Londono meras Sadiq`as Khanas pranešime tvirtino, kad atakos yra „apgalvotos ir bailios“. Cituodama merą BBC praneša, kad Londono gyventojams ir svečiams, kol nėra žinomos visos įvykių detalės, derėtų nesiartinti prie įvykių vietų.

Papildyta 04:43 Cituodama „The Sun“ BBC skelbia, kad du įtariamieji gali būti nukauti, bet dar trijų ieškoma. Informacija kol kas nėra patvirtina.

Papildyta 01:26 Londono policija pranešė reaguojanti į dar vieną įvykį Boro turguje.

Papildyta 01:39 Pranešama, kad iš viso ieškoma trijų įtariamųjų. Pagal pirminę informaciją, žmonės ant Londono tilto taip pat galėjo būti užpulti peiliu. 

Socialiniuose tinkluose netoli įvykių vietų esantys žmonės siūlo pagalbą nukentėjusiesiems.

Papildyta 01:44 „The Guardian“ praneša, kad ministrė pirmininkė Theresa May apie įvykius Londone informuota. „Ministrė pirmininkė kontaktuoja su pareigūnais ir nuolat gauna naujausią informaciją, susijusią su incidentu ant Londono tilto“, – skelbiama pranešime.

Netoli Londono tilto esančiuose baruose buvusių žmonių paprašyta laikytis toliau nuo langų ir durų.

Papildyta 01:49 Londono policija praneša reaguojanti į dar vieną incidentą Voksholo rajone Londone. Daugiau informacijos nepateikiama.

Papildyta 02:18 Pranešama, kad daugiau kaip vienas žmogus žuvo.

Papildyta 02:40 Jungtinės Karalystės ministrė pirmininkė Th. May savo pareiškime tvirtina, kad incidentai tiriami kaip galimi teroristiniai išpuoliai,

Papildyta 02:44 Boro turguje žmonės buvo užpulti peiliu.

Greitosios pagalbos, policijos ir kitos Londono tarnybos gyventojus prašo išlikti budrius ir pagalbos telefonu skambinti tik esant rimtai bėdai.

Papildyta 02:58 Londono policija praneša, kad incidentas Vokshole – užpuolimas peiliu – nėra susijęs su įvykiu ant Londono tilto.

„The Telegraph“ skelbia, kad per incidentą ant Londono tilto žuvo bent du žmonės.

Papildyta 03:03 Incidentai ant Londono tilto ir Boro turguje – teroristiniai išpuoliai, skelbia Londono policija.

Papildyta 03:11 Reaguodamas į įvykius Londone JAV prezidentas Donaldas Trumpas savo „Twitter“ paskyroje išreiškė užuojautą ir pažadėjo pagalbą. 

Šiek tiek anksčiau D. Trumpas savo paskyroje rašė, kad „teismai turi mums grąžinti mūsų teises. Mums reikia kelionių apribojimo kaip papildomos saugumo priemonės.“

Papildyta 03:17 Th. May patvirtino, kad incidentai Boro turguje ir ant Londono tilto tiriami kaip teroristiniai išpuoliai: „Galiu patvirtinti, kad į baisius įvykius Londone reaguojama kaip į teroristinius išpuolius. Tai greitai vykstantis tyrimas. Noriu išreikšti savo padėką įvykių vietose esantiems policijos pareigūnams ir greitosios pagalbos gelbėtojams. Mūsų mintys yra kartu su tais, kurie buvo įtraukti į šiuos siaubingus įvykius.“

Papildyta 03:34 Laikraščio „The Sun“ redakcijos, esančios netoli Londono tilto, darbuotojai praneša girdėję du sprogimus 1:23 val. ir 1:25 val. vietos laiku (3:23 val. ir 3:25 val. Lietuvos laiku). Kaip rašo „The Guardian“, lol kas nežinoma, ar šie sprogimai susiję su vietoje dirbančios policijos veiksmais. 

Pranešama, kad apie 1:28 val. (3:28 val.) griaudėjo ir trečias sprogimas.

Netoli „Andaz“ viešbučio yra per 20 peiliais sužalotų žmonių, skelbia BBC.

Papildyta 03:52 „The Guardian“ skelbiama apie girdimus sprogimus netoli Londono tilto. Tebėra neaišku, ar šie sprogimai susiję su pareigūnų veiksmais. Policijos pajėgos kol kas neišplatino komentaro.

Papildyta 04:00 Penki žmonės žuvo per incidintą ant Londono tilto, praneša BBC. Policijos pareigūnas buvo nudurtas prie parlamento. Dar daugiau kaip 20 žmonių buvo sužaloti peiliu ant Londono tilto ir Boro turguje.

Papildyta 04:06 Anot „The Guardian“ patvirtinta, kad netoli Londono tilto girdimi sprogimai yra susiję su policijos pareigūnų veikla.

Papildyta 04:30 „The Guardian“ skelbia, kad iš Barofo turgaus išbėgę įtariamieji galimai buvo pašauti. Liudininkų nuotraukose matyti, kad bent vienas iš įtariamųjų prie kūno buvo prisitaitęs į sprogmenis panašius paketus.

Papildyta 04:35 Metropoliteno policija „The Guardian“ patvirtino, kad bent vienas ginkluotas pareigūnas panaudojo šaunamąjį ginklą per ataką Barofo turguje.

Neskelbiama, ar yra sužeistųjų bei ar buvo sulaikyti įtariamieji.

Papildyta 04:39 Londono transporto policija skelbia, kad Londono tiltas išliks uždarytas bent iki ryto.

Papildyta 04:40 Į šešias skirtingas ligonines buvo pristatya bent 20 nukentėjusiųjų, savo „Twitter“ paskyroje skelbia Londono greitoji pagalba.