Pasaulyje

2017.06.02 14:00

Kabule reikauta vyriausybės atsistatydinimo dėl 90 gyvybių nusinešusio sprogdinimo

BNS2017.06.02 14:00

Afganistano policija penktadienį buvo priversta šaudyti į orą ir panaudoti vandens patrankas, kad išvaikytų protestuotojus, susirinkusius prie prezidentūros reikalauti vyriausybės atsistatydinimo dėl 90 gyvybių nusinešusio sprogimo sostinės diplomatiniame rajone.

Visuomenė pasipiktino trečiadienio ataka, kuri buvo kruviniausias išpuolis Kabule nuo 2001 metų. Galingas sprogmenų prikimšto sunkvežimio sprogimas gatvėje paliko didžiulę duobę, o kilometro spinduliu išdužo parduotuvių, restoranų ir kitų pastatų langai.

Demonstrantai, skandavę prieš vyriausybę nukreiptus šūkius bei „Mirtis Talibanui“, susirinko netoli tos vietos, kur trečiadienio rytą nugriaudėjo sprogimas. Kadangi keli protestuotojai bandė prasiveržti pro saugumo pajėgas, pareigūnai buvo priversti išvaikyti susirinkusiuosius šaudydami į orą ir paleisdami vandens patranką.

Ataka buvo įvykdyta vos prasidėjus šventajam musulmonų pasninko mėnesiui ramadanui. Ji aiškiai parodė, kad kovotojai gali smogti net labiausiai saugomame sostinės rajone, kuriame įsikūrusios užsienio valstybių ambasados yra aptvertos aukštomis tvoromis, o vyriausybės institucijų pastatus saugo policijos ir šalies saugumo pajėgos.

Įpykę afganai penktadienį reikalavo vyriausybės pasiaiškinti dėl žvalgybos klaidų, dėl kurių įvyko trečiadienio ataka.

„Mūsų broliai ir seserys trečiadienį tapo kruvinos atakos kankiniais, o mūsų lyderiai nieko nedaro, kad sustabdytų šias skerdynes“, – per protestą sakė pilietinės visuomenės aktyvistas Rahila Jafari.

„Norime teisingumo; norime, kad atakos kaltininkai būtų pakarti“, – kalbėjo jis.

Afganistano žvalgybos agentūra dėl šio sprogdinimo kaltina Talibano sąjungininkus Haqqani klano kovotojus.

Afganistano prezidentas Ashrafas Ghani veikiausiai leis įvykdyti mirties bausmes 11-ai kalinių, priklausiusių Talibanui ir Haqqani klanui, sakė vienas vyriausybės šaltinis naujienų agentūrai AFP.

Savo „pavasarinį puolimą“ pradėjęs Talibanas trečiadienį išplatino pranešimą, kuriame paneigė prisidėjęs prie šio išpuolio ir pasmerkė visas atakas prieš civilius.

Haqqani klanui vadovauja Sirajuddinas Haqqani, kuris taip pat yra Talibano lyderio pavaduotojas.

Ši grupuotė Kabule yra surengusi virtinę kruvinų išpuolių, įskaitant beveik 60 gyvybių pareikalavusį sprogdinimą Indijos ambasadoje 2008 metais.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.