Pasaulyje

2012.06.30 14:32

Tarptautinė bendruomenė: Sirijoje turi būti formuojama pereinamoji valdžia

LRT.lt2012.06.30 14:32

JT pasiuntinys Sirijoje Kofi Annanas pranešė, kad tarptautinė bendruomenė sutarė, jog kovoms Sirijoje užbaigti reikia suformuoti pereinamąją šalies valdžią.

JT pasiuntinys Sirijoje Kofi Annanas pranešė, kad tarptautinė bendruomenė sutarė, jog kovoms Sirijoje užbaigti reikia suformuoti pereinamąją šalies valdžią.

Pasak K. Annano, kurį cituoja BBC, tarptautinėje konferencijoje Ženevoje sutarta, kad tai turi būti „pereinamasis valdžios organas su visais vykdomaisiais įgaliojimais“.

Jis turėtų apimti tiek dabartinės valdžios narius, tiek opozicijos.

Tiesa, kas sutarta dėl Sirijos prezidento Basharo al Assado, nėra aišku. JAV valstybės sekretorė Hillary Clinton sakė, kad jis negali likti valdžioje. Bet Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas tvirtina, kad nėra jokių išankstinių sąlygų pasiūlytam perėjimui, kurios diktuotų, kas turėtų ar neturėtų būti pereinamojoje valdžioje.

Išsamią šio plano versiją ketinama pristatyti artimiausiomis dienomis Egipto sostinėje Kaire.

K. Annanas taip pat paragino nedelsiant nutraukti kovas ir laikytis ankstesnio JT šešių punktų taikos plano.

Konferencijoje Ženevoje, kur sprendžiama, kokių veiksmų imtis dėl situacijos Sirijoje, dalyvauja didžiosios Vakarų šalys bei Rusija ir Kinija.

Pats B. al Assadas sako nesutiksiąs su jokiu sprendimu dėl Sirijos, daromu užsienio valstybių.

Jis Irano televizijai teigė, kad krizė yra „vidinis klausimas“, kuris „niekaip nesusijęs su užsienio šalimis“. Sirijos prezidentas taip pat pabrėžė, jog net ir didžiausias užsienio spaudimas neprivers jo vyriausybės pakeisti politikos krypties šalies vidaus saugumo atžvilgiu.

B. al Assadas brutaliai malšina 2011 metų kovą šalyje kilusius beprecedenčius masinius protestus. Žmogaus teisių aktyvistų duomenimis, nuo tada jau žuvo daugiau kaip 15 800 žmonių, dauguma jų – civiliai.