Pasaulyje

2017.06.02 10:28

D. Trumpas paskelbė apie JAV pasitraukimą iš Paryžiaus klimato susitarimo

BNS, LRT RADIJAS, LRT.lt 2017.06.02 10:28

Jungtinių Valstijų prezidentas Donaldas Trumpas ketvirtadienį paskelbė apie šalies pasitraukimą iš Paryžiaus klimato susitarimo. Jungtinių Valstijų prezidentui paskelbus, jog šalis traukiasi iš Paryžiaus klimato sutarties, pasaulio lyderiai reiškia nusivylimą tokiu sprendimu. Prancūzijos, Vokietijos ir Italijos vadovai bendrame pareiškime atmetė D. Trumpo idėją persvarstyti susitarimą Amerikai palankesnėmis sąlygomis.

JAV prezidento pareiškimo, Lietuva neatsisako susitarimu prisiimtų įsipareigojimų ir yra pasiryžusi vykdyti bendrai su Europos Sąjunga ir jos valstybėmis narėmis prisiimtus kovos su klimato kaita tikslus. Priešingai, aplinkos viceministro Martyno Norbuto teigimu, JAV prezidento sprendimas yra paskata kitoms šalims dar labiau susivienyti sprendžiant vieną didžiausių grėsmių mūsų planetai, teigiama pranešime spaudai.

„Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentas pasirinko kelią, kuris eliminuoja tiesiogines JAV galimybes daryti įtaką pasauliniams sprendimams, susijusiems su klimato kaita. Nepaisant to, pats reiškinys niekur neišnyko. Tai suvokdamos, kitos šalys turi unikalią progą susitelkti ir padaryti viską, kad Paryžiaus klimato kaitos susitarimas nebūtų tik popierinis dokumentas, o pradėtų veikti“, – sako M. Norbutas.

Anot viceministro, daugelis Pasaulio šalių lyderių aiškiai suvokia, kad Paryžiaus klimato kaitos susitarimas nėra skirtas spręsti vien klimato nestabilumo klausimą. Klimato kaita yra susijusi ir su išteklių (vandens, maisto) užsitikrinimo garantijomis, ir su nuostoliais miestų infrastruktūrai, žemės ūkiui, ir su migracija, kuri gali žymiai išaugti.

„Mes galime dirbtinai stimuliuoti taršių sektorių gyvybingumą, prisidengdami darbo vietų išsaugojimu. Bet galiausiai visi žmonės turės susimokėti, kai reikės padengti stichijų padarytą žalą – mokant daugiau už maistą, vandenį, atstatant pažeistą infrastruktūrą, ar išleidžiant milijonus stengiantis apsaugoti krantus ir prie jų įsikūrusius miestus. Šiandien akivaizdu, kad besitęsiančios pabėgėlių krizė apimtys gali pasirodyti labai menkos, jei dėl klimato kaitos sukelto bado ir vandens stygiaus ištisos tautos pradėtų judėti link labiau resursais aprūpintų regionų“, – sako M. Norbutas.

Paryžiaus susitarimo ir jį įgyvendinančių ES klimato kaitos ir energetikos tikslų iki 2030 m. vykdymas mūsų šaliai būtinas siekiant darnaus, atsparaus klimato kaitos pokyčiams visų Lietuvos ūkio sektorių vystymo, energetinio saugumo, pramonės konkurencingumo padidinimo, priklausomybės nuo iškastinio kuro importo ir išlaidų iškastinio kuro įsigijimui sumažinimo, „žaliųjų“ darbo vietų sukūrimo, aplinkos oro kokybės pagerinimo ir žmonių sergamumo sumažinimo.

Pasaulio lyderių reakcijos

Prancūzijos, Vokietijos ir Italijos lyderiai teigia, kad 2015-aisiais suteiktas impulsas Paryžiuje yra negrįžtamas, todėl negali būti iš naujo deramasi, nes sutartis yra svarbi  planetai, žmonėms, ekonomikai. 

Švedijos, Suomijos, Danijos ir Islandijos vadovai taip pat išreiškė nusivylimą tokiu Jungtinių Valstijų sprendimu. Paryžiaus sutartimi beveik 200 valstybių įsipareigojo mažinti išmetamų teršalų kiekius ir kartu kovoti su klimato kaita, kurią lemia žmogaus veikla.

Ši 2015 metais pasirašyta sutartis įpareigoja ją pasirašiusias valstybes mažinti atmosferos taršą šiltnamio efektą sukeliančiomis dujomis ir imtis kitokių priemonių, turinčių sulėtinti pasaulinio klimato šiltėjimą.

„Aš pažadėjau, kad išeisiu iš arba sustabdysiu bet kokį sandorį, kuris netarnauja Amerikos interesams“, – Baltųjų rūmų Rožių sode sakė D. Trumpas.

„Aš buvau išrinktas, kad atstovaučiau Pitsburgo, ne Paryžiaus piliečiams“, – pridūrė jis.

„Nuo šiandien JAV sustabdys bet kokį neįpareigojančio Paryžiaus susitarimo įgyvendinimą ir drakonišką finansinę bei ekonomišką naštą, kurią mums šis susitarimas primeta“, – teigė prezidentas.

Iš karto po jo pasisakymo kadenciją baigęs JAV prezidentas Barackas Obama įspėjo, jog toks žingsnis reiškia, kad Amerika „atmeta ateitį“.

„Net jeigu tame nedalyvaus Amerikos vadovybė, net jei ši administracija prisijungs prie mažos ateitį atmetančių šalių grupės, aš esu tikras, kad mūsų valstijos, miestai ir verslas pasitemps ir darys dar daugiau, kad parodytų pavyzdį ir padėtų saugoti vienintelę mūsų turimą planetą ateities kartoms“, – pareiškime sakė B. Obama.

Tačiau D. Trumpas teigia, jog Paryžiaus klimato susitarimas suteikia kitoms šalims nesąžiningą pranašumą prieš JAV pramonę ir naikina amerikiečių darbo vietas.

„Aš negaliu ramia sąžine palaikyti sandorio, baudžiančio Jungtines Valstijas – pasaulio aplinkos apsaugos lyderės – ir primetančio nereikšmingus įsipareigojimus labiausiai pasaulį teršiančioms šalims“, – teigė jis, prieš paminėdamas Kiniją ir Indiją.

Reuters/Scanpix nuotr.

„Šis susitarimas yra ne tiek apie klimatą, kiek apie kitas šalis, įgaunančias finansinį pranašumą prieš Jungtines Valstijas“, – kalbėjo prezidentas.

„Todėl mes paliekame (susitarimą), tačiau pradedame derėtis ir pamatysime, ar mums pavyks pasiekti sąžiningą susitarimą. Jeigu mums pavyks, puiku. Jeigu ne, viskas gerai“, – tvirtino D. Trumpas.