Pasaulyje

2017.06.01 13:40

D. Trumpas žada pranešti savo sprendimą dėl Paryžiaus klimato susitarimo ketvirtadienį vakare

BNS2017.06.01 13:40

JAV prezidentas Donaldas Trumpas vėlų trečiadienį informavo, kad sprendimą dėl savo šalies tolesnio dalyvavimo Paryžiaus klimato susitarime jis paskelbs ketvirtadienį 19 val. Grinvičo (22 val. Lietuvos) laiku.

„Pranešiu savo sprendimą dėl Paryžiaus sutarties ketvirtadienį 15 val. (Vašingtono laiku) Baltųjų rūmų Rožyne. PADARYKIME AMERIKĄ VĖL DIDŽIĄ!“, – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė prezidentas, vėl pakartodamas savo rinkimų kampanijos šūkį.

D. Trumpas nesakė, kokia bus jo pozicija, ir teigė, kad „girdėjo iš daugybės žmonių įvairių nuomonių. Įvairių nuomonių.“

Tačiau JAV žiniasklaida trečiadienį pranešė, jog veikiausiai jis praneš, kad JAV traukiasi iš 2015 metais priimtos Paryžiaus sutarties, įpareigojančios valstybes mažinti atmosferos taršą šiltnamio efektą sukeliančiomis dujomis ir imtis kitokių priemonių, turinčių sulėtinti pasaulinio klimato šiltėjimą.

Tarptautinės JAV sąjungininkės ir prezidento oponentai šalyje trečiadienį piktinosi tokiais žiniasklaidos pranešimais. Jeigu D. Trumpas tikrai apsispręstų atsiriboti nuo susitarimo, jį taptų sunkiau įgyvendinamas.

Baltieji rūmai savo ruožtu nepatvirtino šių pranešimų, ir tebėra neaišku, ar prezidentas ruošiasi visiškai nutraukti savo šalies dalyvavimą susitarime, ar tik apkarpyti įsipareigojimus mažinti į atmosferą išmetamą anglies dvideginio ir kitų šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį.

Jei JAV pasitrauks iš Paryžiaus klimato susitarimo, nuo jo sudarymo bus praėję mažiau nei pusantrų metų. Šis 196 šalių Paryžiaus sostinėje pasirašytas susitarimas buvo sudėtingų Pekino ir eksprezidento Baracko Obamos vadovaujamo Vašingtono derybų vaisius

Europos Sąjunga ir Kinija nurodė, kad ir toliau reikš besąlygišką palaikymą Paryžiaus klimato sutarčiai, neatsižvelgdamos į JAV prezidento poziciją dėl šio susitarimo.

JAV yra antroji didžiausia pasaulio teršėja anglies dvideginiu; ją lenkia tik Kinija.

„Kinija ir ES... įgyvendins tą susitarimą“, – sakė ES aukšto rango pareigūnas, pageidavęs neviešinti savo pavardės.

„Paryžiaus susitarimas bus toliau įgyvendinamas net ir pasitraukus Jungtinėms Valstijoms“, – pridūrė jis.

Praėjusią savaitę per D. Trumpo, kuris yra pavadinęs klimato kaitą „prasimanymu“, pirmąją prezidentinę kelionę į užsienį Europos šalių lyderiai bandė jį įtikinti nesitraukti iš šios sutarties.

Kiek anksčiau Baltieji rūmai yra sakę, kad šalies vadovas gali tiesiog perskirstyti įsipareigojimus dėl teršalų lygio sumažinimo.

Valdant B. Obamai, JAV įsipareigojo išmetamą anglies dioksido kiekį iki 2025 metų sumažinti 26–28 proc., palyginus su 2005-ųjų lygiu.

Įtakinga demokratų atstovė Atstovų Rūmuose Nancy Pelosi sakė, kad D. Trumpo sprendimas yra „pribloškiantis Amerikos lyderystės atsisakymas ir didžiulė grėsmė mūsų planetos ateičiai“.

Prieštaringi signalai

Nuo sausio 20-osios, kai oficialiai tapo JAV prezidentu, D. Trumpas siuntė prieštaringų signalų apie Paryžiaus klimato susitarimą. Tokia jo nuomonių kaita atspindi jo administracijoje pastebimas skirtingas pozicijų sroves tiek dėl klimato kaitos, tiek platesniu klausimu dėl JAV vaidmens tarptautinėje bendruomenėje bei šalies pozicijos dėl daugiašališkumo.

Antradienį žurnalistų paklaustas, ar šalies prezidentas sutinka, kad žmogaus veikla prisideda prie klimato kaitos, Baltųjų rūmų atstovas Seanas Spiceris atsakė: „Iš tiesų neklausiau jo šito. Vėliau galėsiu jums pasakyti.“

JAV Aplinkos apsaugos agentūros (EPA) vadovas Scottas Pruittas, antradienį susitikęs su D.Trumpu, atvirai agituoja išstoti iš to susitarimo, nes jis „kenkia“ Amerikai.

Tačiau kiti aukšto rango prezidento patarėjai, įskaitant jo dukterį Ivanką bei ekonomikos klausimais respublikoną konsultuojantį Gary Cohną, palaiko Paryžiaus klimato sutartį ir norėtų, kad JAV toliau jos laikytųsi.

Be kita ko, verslo bendruomenė taip pat aktyviai pasisako už tai, kad JAV liktų Paryžiaus susitarime.

Ištisa virtinė stambių kompanijų, įskaitant naftos milžinę BP, chemikalų gigantę „DuPont“ bei technologijų kompanijas „Google“, „Intel“ ir „Microsoft“, paragino D.Trumpą ir toliau laikytis klimato susitarimo įsipareigojimų.

Šešios prieš vieną

D. Trumpo pozicija dėl Paryžiaus klimato susitarimo buvo itin svarbus klausimas per praėjusią savaitę Sicilijoje vykusį Didžiojo septyneto (G-7) viršūnių susitikimą. Visgi šešios kitos išsivysčiusios šalys nesugebėjo įtikinti JAV vadovo patvirtinti savo įsipareigojimų dėl 2015 metais sudarytos sutarties.

Suirzusi Vokietijos kanclerė Angela Merkel vėliau perspėjo, kad Europa „privalo imti likimą į savo rankas“. Anot jos, nesutarimai su Vašingtonu dėl klimato kaitos liudija, kad sukama skirtingais keliais.

Ji pareiškė, kad šios derybos buvo „labai sudėtingos arba netgi labai nepatenkinamos“.

JAV gynybos sekretorius Jamesas Mattisas sekmadienį parodytame interviu televizijai sakė, kad D. Trumpas, pagarsėjęs savo skeptišku požiūriu į pasaulinį atšilimą, dabar yra „labai atviras šiems klausimams, kai jis svarsto tos sutarties privalumus ir trūkumus“.

JAV vadovo ekonomikos patarėjas G. Cohnas irgi sakė, kad jo požiūris „vystosi“.

Savo nuomonę taip pat pareiškė ir Jungtinių Tautų generalinis sekretorius Antonio Guterresas, kuris antradienį pareiškė, kad JAV neturėtų palikti Paryžiaus susitarimo.

„Bet net jei vyriausybė nuspręs palikti Paryžiaus susitarimą, visai JAV visuomenei – miestams, valstijoms, kompanijoms, verslams – labai svarbu likti įsipareigojusiai“, – pareiškė jis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.