Pasaulyje

2017.05.31 18:25

Turkija kritikuoja JAV vykdomą kurdų apginklavimą

ELTA 2017.05.31 18:25

Jungtinės Valstijos, pranešusios, kad pradėjo tiekti ginklus su džihadistų grupuote „Islamo valstybė“ (IS) Sirijoje kovojančioms kurdų pajėgoms, sulaukė Turkijos atsako, informuoja naujienų agentūra AFP.

Turkijos teigimu, kurdų pajėgų, kurias Ankara laiko teroristine grupuote, apginklavimas yra „itin pavojingas veiksmas“ ir ragino Vašingtoną ištaisyti šią klaidą.

„Tokie veiksmai yra ypač pavojingi Sirijos vienybei ir teritoriniam vientisumui. Jei norime Sirijoje stabilumo, turėtume susilaikyti nuo tokių klaidų“, – reaguodamas į tai, kad JAV pradėjo tiekti kurdų kovotojams lengvuosius ginklus, sakė Turkijos užsienio reikalų ministras Mevlutas Cavusoglu. 

Pentagonas antradienį pranešė pradėjęs gabenti lengvuosius ginklus ir transporto priemones Sirijos demokratinių pajėgų (SDF) gretose besikaunantiems Kurdų liaudies apsaugos daliniams (YPG). Tarp tiekiamų ginklų - šturmo šautuvai „AK-47“ ir mažo kalibro kulkosvaidžiai, teigė Pentagono atstovas majoras Adrianas Rankine`as-Galloway.

Turkija laiko YPG teroristine grupuote, susijusia su kurdų separatistais, nuo 1984 metų kovojančiais Turkijos viduje. Sukilimas nusinešė daugiau kaip 40 tūkst. žmonių gyvybes. Tačiau Vašingtono požiūriu, YPG yra pati veiksmingiausia jėga kovoje su IS Sirijoje.

Kurdus apginkluoti JAV nusprendė siekdamos padėti jiems išstumti IS iš jos tvirtovės Rakos. SDF padarė pažangą, šiuo metu keliuose frontuose yra už kelių mylių nuo Rakos. Be to, šį mėnesį užėmė strategiškai svarbų Tabkos miestelį ir atėmė iš ekstremistų gretimai esančią užtvanką.

Nors gegužės 16-ąją su JAV prezidentu Donaldu Trumpu Vašingtone susitikęs Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas aptarė JAV paramą YPG, JAV nepakeitė sprendimo apginkluoti kurdus.

„Prezidentas per vizitą Vašingtone aiškiai išreiškė mūsų poziciją ir susirūpinimą. Buvo pabrėžta, kokia yra pavojinga ir rizikinga YPG teikiama parama. Šie ginklai gali būti panaudoti prieš visą žmoniją, ne tik Turkiją“, – teigė Turkijos užsienio reikalų ministras.