Pasaulyje

2017.05.31 15:04

Oligarcho A. Usmanovo ir A. Navalno konfliktas iš „YouTube“ persikėlė į teismą

15min.lt 2017.05.31 15:04

Teismas Maskvoje antradienį pradėjo nagrinėti milijardieriaus Ališero Usmanovo ieškinį dėl šmeižto, kurį esą skelbia opozicijos aktyvistas Aleksejus Navalnas. Pastarasis serijoje vaizdo įrašų kaltina oligarchą korupcija ir teigia, kad jis yra papirkęs Rusijos premjerą Dmitrijų Medvedevą, rašo „Deutsche Welle“.

A. Usmanovas, kuris yra palankus Kremliui, reikalauja, kad A. Navalnas atsiimtų turtuoliui mestus kaltinimus dėl D. Medvedevo papirkimo. Tokie teiginiai buvo išsakyti garsiajam A. Navalno antikorupcijos fondo tyrime, kuris buvo paskelbtas „YouTube“ ir kuriame pasakojama apie slaptus Rusijos premjero turtus. Dokumentiniame filme, paskelbtame „YouTube“ kovo pradžioje, teigiama, kad A. Usmanovas perleido prabangią vilą Pamaskvyje D. Medvedevo kolegos vadovaujamam labdaros fondui.

A. Navalnas taip pat paskelbė sandėrį esą įrodančius teisinius dokumentus ir pridūrė: „Mes puikiai suprantame, kas tokia dovana yra: tai kyšis.“

Tuo metu A. Usmanovas tvirtina, kad A. Navalnas specialiai skleidžia informaciją, kuri „prasilenkia su tikrove“. Oligarchas reikalauja, kad aktyvistas atsiimtų ir krūvą kitų teiginių – pavyzdžiui, kad A. Usmanovas slepia mokesčius, kad buvo papirkęs Rusijos pirmąjį vicepremjerą Igorį Šuvalovą. Pats milijardierius, kuriam priklauso laikraštis „Kommersant“ ir dalis Londono „Arsenal“ futbolo akcijų, teisme nepasirodė – ten septynias valandas sėdėjo jo advokatas Genrichas Pavda. Tuo tarpu išnaudoti viešumą progos niekada nepraleidžiantis A. Navalnas atėjo, o posėdžio pradžioje jo advokatas Ivanas Ždanovas pateikė prašymą iškviesti D. Medvedevą ir I. Šuvalovą kaip liudininkus.

Kaip sakė I. Ždanovas, tik pats premjeras ir jo pavaduotojas gali asmeniškai patikslinti, kokie ryšiai juos sieja su A. Usmanovu. Pats A. Navalnas pridūrė, kad „visas procesas beprasmis, jei neiškviečiamas Medvedevas“. Teismas tokius prašymus visgi atmetė. O portalas RBC anksčiau gegužę skelbė, kad milijardierius savo ieškinį suderino su Kremliumi – A. Usmanovas yra artimas V. Putino draugas.

Oligarcho ir A. Navalno mūšis vyksta ir internete. A. Usmanovas mėnesį nekomentavo A. Navalno jam mestų kaltinimų. Tokia tradicinė Rusijos milijardierių taktika: reikalus tvarkyti tyliai. Tačiau gegužės viduryje A. Usmanovas pagaliau prabilo. 12 minučių trukmės įraše, kuris buvo įkeltas į „YouTube“, jis kreipėsi į A. Navalną „tu“, vadino jį Lioša, „nevykėliu“ ir „žlugusiu verslininku“.

Įrašas, beje, buvo įrašytas prabangioje A. Usmanovo, valdančio turto už 15.2 mlrd. JAV dolerių, jachtoje „Dilbar“, kuri yra didžiausia tokia jachta pasaulyje. Be to, įraše reikalaujama, kad A. Navalnas atsiprašytų už metamus kaltinimus, ir priduriama: „Turėsi man atsakyti. Turėjai atsiprašyti ir ramiai gyventi, nes tokie kaip tu niekada negalės įrodyti, kad aš – nusikaltėlis, kad aš – vagis.“ Įrašas baigiamas tokia gaida: „Aš spjaunu ant tavęs, Aleksejau Navalnai.“ Aktyvistas atsiprašyti atsisakė. Savo vaizdo atsakyme oligarchui jis pareiškė, kad A. Usmanovas įrašą paskelbė įsakytas Kremliaus.

Netrukus sekė ir dar vienas A. Navalno kreipimasis į A. Usmanovą – jam pasiūlyta susigrumti televiziniuose debatuose.

Tuomet A. Usmanovas ir vėl atsakė įrašu. Milijardierius pastebėjo tikėjęsis „ne debatų, o atsiprašymo“: „Dabar bus debatai teisme. Ten tau bus paaiškintas skirtumas tarp tiesos ir melo. Vėl spjaunu ant tavęs.“

Galiausiai A. Navalnas dar prieš pirmąjį teismo posėdį savo „YouTube“ kanale paskelbė dar vieną, net 24 minučių trukmės įrašą, kuriame matyti įvairūs dokumentai, esą įrodantys, kaip A. Usmanovas plėšia Rusiją.

Kad ir kaip baigsis byla, apžvalgininkai jau pastebėjo, kad toks viešas mūšis Rusijai yra bene pirmasis tiesioginio korumpuoto valdančiojo elito ir opozicijos dialogo pavyzdys.

Iki šiol režimo stiprybė, kaip pastebi „The Moscow Times“, buvo abejingumas: „Putinas prismaugia diskusijas atmesdamas pačią jų idėją: neįmanoma pralaimėti debatų, kai jų nėra. Putinas niekada neapsikeičia su kuo nors nuomonėmis: jis informuoja.“ O iš situacijos naudos gali išpešti ne tik A. Navalnas, bet ir A. Usmanovas. „Skirtingai nei kiti milijardieriai, kuriuos visuomenė laiko korumpuotais, Usmanovas nepabijojo viešumo. Kiti būtų nuėję į teismą, laimėję ieškinį ir grįžę į jachtą“, – „Bloomberg“ rašė Leonidas Beršidskis. Analitikas taip pat mano, kad oligarchas iš dalies neutralizavo A. Navalno milijardieriams ir režimo lyderiams dažnai metamus kaltinimus, esą jie atitrūkę nuo realybės.