Pasaulyje

2017.05.30 13:00

Naujasis Ekvadoro lyderis leido J. Assange`ui likti ambasadoje Londone

BNS 2017.05.30 13:00

Naujasis Ekvadoro prezidentas Leninas Moreno kritikavo „programišių“ Julianą Assange`ą, bet pabrėžė, kad jo šalis toliau teiks prieglobstį tarptautinio arešto vengiančiam vyriausybių paslaptis viešinančio tinklapio „WikiLeaks“ įkūrėjui.

Šį mėnesį prezidento pareigas pradėjęs eiti L. Moreno apie J. Assange`ą kalba kritiškiau nei jo pirmtakas Rafaelis Correa. Pastarasis anksčiau sakė, kad jo šalis, 2012 metais suteikusi prieglobstį J. Assange`ui, „atliko savo pareigą“.

„Ponas Assange`as yra programišius. Mes tai atmetame, ir konkrečiai aš asmeniškai atmetu“, – sakė L. Moreno, kuris per prezidento rinkimų kampaniją perspėjo J. Assange`ą „nesikišti“ į Ekvadoro politiką.

„Bet gerbiu padėtį, kurioje jis yra atsidūręs“, – pridūrė prezidentas, turėdamas omenyje J. Assange`o slapstymąsi Ekvadoro ambasadoje Londone.

Anksčiau šį mėnesį Švedijos prokurorai panaikino prieš septynerius metus pareikštus įtarimus J. Assange`ui išžaginimu ir atšaukė Europos arešto orderį, dėl kurio jis ir pabėgo į Ekvadoro ambasadą prašytis prieglobsčio.

Tačiau britų policija sako, kad vis tiek ketina areštuoti J. Assange`ą, jeigu australas išeis iš ambasados Londone, nes jis 2012 metais pažeidė paleidimo už užstatą sąlygas.

„Atrodo, kad britų vyriausybė neužtikrins laisvo judėjimo, ir tai reiškia, kad ponas Assange`as gali toliau gyventi Ekvadoro ambasadoje, o mes gerbsime šią padėtį“, – sakė L. Moreno.

Vyriausybių paslaptis viešinančio tinklalapio „WikiLeaks“ įkūrėjas neigė jam metamus kaltinimus ir tvirtino, kad jo išdavimas Švedijai galiausiai nulemtų jo perdavimą Jungtinėms Valstijoms. J. Assange`as baiminasi, kad Amerika siekia jį nuteisti už daugybės slaptų karinių ir diplomatinių dokumentų paskelbimą.