Pasaulyje

2017.05.29 20:35

E. Macronas žada reguliariai stebėti homoseksualių asmenų padėtį Čečėnijoje

LRT RADIJAS, LRT.lt, BNS2017.05.29 20:35

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas ir Rusijos vadovas Vladimiras Putinas pirmadienį per derybas Versalyje susitarė reguliariai aptarti su persekiojimu susiduriančių homoseksualių asmenų padėtį Čečėnijoje, taip pat pareiškė, kad jo šalis imtųsi staigaus atsako, jei Sirijoje būtų panaudotas cheminis ginklas. Tuo metu V. Putinas teigė, kad dėl karo veiksmų Rytų Ukrainoje Rusijai taikomos sankcijos konflikto nutraukti nepadeda.

„Kalbėjomės apie LGBT (lesbiečių, gėjų, biseksualų ir translyčių žmonių) bendruomenę Čečėnijoje bei apie Rusijos ne pelno organizacijas. Labai aiškiai pasakiau prezidentui V. Putinui, ko šiuo klausimu tikisi Prancūzija. Susitarėme, kad drauge reguliariai stebėsime šią situaciją“, – sakė E. Macronas per spaudos konferenciją, surengtą po Versalyje vykusių derybų su Rusijos lyderiu.

Pasak Prancūzijos lyderio, V. Putinas jam nurodė „keletą kartų ėmęsis priemonių dėl LGBT bendruomenės Čečėnijoje, kad išsiaiškintų visą tiesą apie tai, kas vyksta, ir kartu su vietos valdžia sureguliuotų šią delikačią situaciją“.

„Tai atitinka mūsų vertybes“, – sakė E. Macronas.

Jis nurodė priminęs V. Putinui, kad Prancūzijai yra svarbios kelios temos, susijusios su pilietine visuomene.

„Priminiau, kad Prancūzijai svarbu, jog būtų paisoma visų mažumų, visų žmonių, visos pilietinės visuomenės teisių“, – sakė E. Macronas.

Kovo mėnesį Rusijos opozicijos laikraštis „Novaja gazeta“ pranešė apie Čečėnijos valdžios vykdomą gėjų persekiojimą, jų kankinimus ir žudymus šiame konservatyviame regione, kuriame homoseksualumas yra tabu ir už jį gali būti baudžiama artimųjų nužudymu.

Grupė čečėnų, radusių prieglobstį netoli Maskvos, vėliau žiniasklaidai patvirtino, kad buvo priversti bėgti iš namų baimindamiesi dėl savo gyvybių.

Tačiau V. Putinui ištikimas Čečėnijos lyderis Ramzanas Kadyrovas kategoriškai neigia kaltinimus apie valdžios vykdomą susidorojimą.

V. Putino atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas iš pradžių bandė nesureikšminti „Novaja gazeta“ pranešimo, sakydamas, kad informacija nebuvo „patvirtinta“. Vis tik kurį laiką delsę Rusijos tyrėjai pranešė pradėję tyrimą dėl pranešimų apie įtariamus homoseksualų teisių pažeidimus.

Po pokalbio su Rusijos prezidentu E. Macronas tikino, kad Sirijoje palaikytų demokratija paremtą valdžios pasikeitimą. Prancūzijos vadovas sakė, kad jo šalis imtųsi staigaus atsako, jei Sirijoje būtų panaudotas cheminis ginklas.

Prancūzijos vadovas pareiškė, kad Kremliaus finansuojama televizija „Russia Today“ ir naujienų portalas „Sputnik“ per prezidento rinkimų kampaniją veikė prieš jį „kaip įtakos ir propagandos organai“.

E. Macronas priėmė V. Putiną Versalio rūmuose

E. Macronas V. Putiną priėmė Versalio rūmuose, kur atidaryta paroda, skirta Rusijos ir Prancūzijos 300 metų dvišalių santykių sukakčiai pažymėti.

E. Macronas žiniasklaidai yra sakęs, kad laikosi kitokių vertybių nei V. Putinas, tačiau, pasak jo, dialogas su Maskva reikalingas siekiant spręsti nesutarimus.

Būdamas ekonomikos ministru, jis palaikė idėją Rusijai švelninti sankcijas ir gerinti šalių ekonominį bendradarbiavimą. Tačiau, pasak apžvalgininkų, E. Macrono retoriką privertė griežtinti Prancūzijos prezidento rinkimai – ne tik įtariamas rusų programišių kišimasis į kampaniją, bet ir akivaizdus prorusiškos žiniasklaidos palankumas jo varžovei Marine Le Pen.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.