Pasaulyje

2017.05.29 08:58

Palestinoje per ramadaną uždrausta skirtis

Pusantro milijardo pasaulio musulmonų pradėjo šventąjį ramadano mėnesį, per kurį privalu pasninkauti nuo saulės pakilimo iki laidos. Kasmet šventinis mėnuo skaičiuojamas pagal mėnulio kalendorių, 11 dienų trumpesnį už saulės, todėl vyksta vis kitu metu. Ramadanas – vienas iš penkių pagrindinių Islamo įsakų, liepiantis susilaikyti nuo žemiškųjų malonumų, taip stiprinant savo dvasią.

Pirmoji pasninko diena – visada viena sunkiausių, tad vos nusileidus saulei Sudano sostinės kiemuose sujudimas.

Virtuvėse ruošiama asida – pagrindinis iftaro, ramadano vakarienės, patiekalas Sudane. Kaip ir visose neturtingose šalyse – ne itin išvaizdus, skirtas numaldyti alkį, o ne džiuginti receptorius, bet visą dieną pasninkavusiems net ir atvėsę kukurūzų miltų drebučiai atrodo šventiškai. Šitaip musulmonai gyvens mėnesį, ketvirtadienį Saudo Arabijos religinei valdžiai nusprendus, kad šiemet Ramadanas prasideda šeštadienį.

Tad sekmadienis – jau antroji pasninko diena. Šalia labdaros neturtingiesiems, piligrimystės į Meką, vieno dievo Alacho išpažinimo ir penkių maldų per dieną musulmonams tai – vienas iš jų tikėjimo pagrindų, verčiantis šviesiu paros metu susilaikyti ne tik nuo maisto, bet nuo bet kokių kūniškų malonumų – rūkymo, sekso, netgi vandens, išskyrus ligonius, keliautojus, kariaujančius ir žindančias ar besilaukiančias moteris bei vaikus.

Kadangi ramadano pradžios laikas nusprendžiamas Medinoje ir Mekoje, sunkiausia jo laikytis tampa tiems musulmonams, kurių gyvenamoje platumoje diena nepalyginamai ilgesnė nei subtropikuose.

Pavyzdžiui, Lietuvos totoriams. Tiesa, tokiose valstybėse kaip Sudane, ramadaną smarkiai apsunkina itin aukšta temperatūra. Tačiau pasninkaujančio valią stiprina bendruomenės palaikymas. Kartu badaujant, vakare gerokai maloniau ir kartu šio to užvalgyti už valios pastangas.

Palestinoje uždrausta skirtis per ramadaną

Palestinos islamo teismų vadovas sekmadienį nurodė teisėjams neregistruoti ištuokų ramadano laikotarpiu, baiminantis, kad mėnesį trunkantis pasninkas gali išprovokuoti šiurkščių apsižodžiavimų, dėl kurių vėliau būtų gailimasi.

Teisėjas Mahmudas Habashas sakė, kad jo sprendimas pagrįstas „ankstesnių metų patirtimi“: jis įsitikino, kad per ramadaną, šiemet prasidėjusį šeštadienį, nuo aušros iki sutemų trunkantis pasninkas ir draudimas rūkyti padaro žmones dirglesnius ir linkusius į neapdairius pareiškimus.

„Kai kuriems nepavalgius ir neparūkius iškyla rūpesčių“ santuokoje, todėl gali būti padaryta „skubotų ir menkai apgalvotų sprendimų“, sakoma teisėjo pranešime.

Palestinos Autonomijos duomenimis 2015-aisiais okupuotame Vakarų Krante ir Gazos Ruože buvo atšvęsta 50 tūkst. vestuvių, bet taip pat užregistruota daugiau kaip 8 tūkst. skyrybų.

Nurodoma, kad svarbūs santuokas griaunantys veiksniai yra didelis nedarbas ir skurdas.

Palestiniečių teritorijose neregistruojamos civilinės santuokos arba skyrybos – sutuokti arba ištuokti žmones įgalioti tik religiniai teismai.