Pasaulyje

2017.05.28 17:00

A. Merkel: JAV ir Britanija nebėra patikimos partnerės

BNS2017.05.28 17:00

Europa „privalo imti likimą į savas rankas“, nes Vakarų valstybių aljansas yra susilpnintas Didžiosios Britanijos sprendimo pasitraukti iš Europos Sąjungos ir Donaldo Trumpo prezidentavimo Amerikoje, sekmadienį perspėjo Vokietijos kanclerė Angela Merkel.

„Laikai, kai galėjome būti visiškai kliautis kitais, jau besibaigią. Įsitikinau tuo per kelias pastarąsias dienas“, – A. Merkel sakė per rinkimų kampanijos renginį Vokietijos pietiniame Miuncheno mieste.

„Mes, europiečiai, tikrai privalome imti likimą į savo rankas“, – pridūrė ji.

Vokietija ir Europa stengsis išlaikyti gerus santykius su Amerika ir Britanija, bet „turime kovoti dėl savo pačių likimo“, tęsė kanclerė.

Pasak jos, ypatingą dėmesį reikia skirti pastangoms palaikyti šiltus santykius tarp Berlyno ir neseniai išrinkto Prancūzijos prezidento Emmanuelio Macrono.

Kanclerė grįžo į Vokietiją po šeštadienį pasibaigusio Didžiojo septyneto (G-7) viršūnių susitikimo. Šiame forume JAV ir šešios kitos išsivysčiusios šalys nesugebėjo susitarti, kad turi būti laikomasi 2015 metais sudarytos Paryžiaus klimato sutarties.

A. Merkel šeštadienį pareiškė, kad per diskusijas buvo susiklosčiusi padėtis „šeši prieš vieną“ ir kad šios derybos buvo „labai sudėtingos arba netgi labai nepatenkinamos“.

Tuo metu JAV prezidentas savo „Twitter“  žinutėje nurodė, kad tik kitą savaitę apsispręs, ar Vašingtonas laikysis Paryžiaus sutarties, įpareigojančios valstybes mažinti į atmosferą išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekius.

Pirmąkart per savo kadenciją į užsienį išvykęs D. Trumpas kartojo anksčiau reikštą kritiką NATO sąjungininkams, kad jie nesugeba įvykdyti įsipareigojimo skirti gynybai mažiausiai 2 proc. savo bendrojo vidaus produkto.

Be to, žiniasklaida pranešė, kad D. Trumpas per šią savaitę Briuselyje vykusias derybas taip pat pareiškė, jog Vokietijos prekybos praktika yra „bloga, labai bloga“ ir kad didžiausia Europos ekonomika eksportuoja į JAV per daug automobilių.

Per sekmadienį vykusį susitikimą A. Merkel, centro dešiniosios Krikščionių demokratų sąjungos (CDU) vadovė, atnaujino ryšius su seseriška Bavarijos partija – Krikščionių socialine sąjunga (CSU), artėjant rugsėjį vyksiantiems federalinio parlamento rinkimams.

Apklausos rodo, kad nuo 2005 metų Vokietijai vadovaujanti kanclerė bus perrinkta ketvirtai kadencijai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt