Naujienų srautas

Pasaulyje2017.05.27 22:44

Rusų šnipai ES šalyse verbuoja europiečius

DELFI.lt 2017.05.27 22:44

Saugumo ekspertai įspėja, kad Rusijos žvalgybos agentūros naudoja kovos menų klubus tam, kad užverbuotų potencialius problemų kėlėjus Vokietijoje ir kitose Europos Sąjungos (ES) šalyse. Tokių klubų kiekis didesnis nei buvo pranešama anksčiau, o „miegantys agentai“ artėjant rinkimams Vokietijoje gali imtis rimtų provokacijų, rašo EUObserver.

Tokių įspėjimų pasigirsta iš Rusijos valstybės priešais tapusių asmenų, gyvenančių ES ir nerimaujančių dėl galimai jiems kylančio pavojaus, susijusio su jų vykdomais darbais.

Kaip teigia Berlyne gyvenantis į Rusijos šnipų veiklą besigilinantis mokslininkas Dmitrijus Chmelnickis, visi kovos menų klubai, kuriuose mokoma agresyvaus kovos stiliaus, vadinamo „sistema“, turi tiesioginių arba netiesioginių sąsajų su Rusijos vyriausiąja žvalgybos valdyba (GRU) ar Rusijos federalinės saugumo tarnybos (FST) vidaus žvalgybos pajėgomis.

Jo teigimu, GRU šiuos klubus naudoja agentams Vakaruose užverbuoti lygiai taip pat, kaip Šaltojo karo metais buvo naudojamos bazės tuometinėje Rytų Vokietijoje.

Atlikęs tyrimą mokslininkas suskaičiavo 63 „sistemos“ klubus Vokietijoje ir dar keliolika kitose ES šalyse narėse, Vakarų Balkanų regione ir Šiaurės Amerikoje.

Dauguma šių klubų viešai giriasi turintys ryšių su Rusijos specialiosiomis pajėgomis ir naudoja GRU ir FST ženklus. „Tikiuosi, kad tai Vokietijos valdžiai gerai žinoma“, – vylėsi D. Chmelnickis.

63 m. akademikas iš Rusijos į Vakarų Vokietiją pabėgo 1987 m., kai atsidūrė teisme dėl tyrimų, susijusių su KGB. Jis savo tyrimą apie „sistemos“ klubus atliko naudodamas atvirus internetinius šaltinius.

Dar jis bendradarbiavo su Viktoru Suvorovu – buvusiu GRU pareigūnu, išsiųstu į Šveicarijos Ženevos miestą, iš kurio pabėgo į Jungtinę Karalystę (JK).

D. Chmelnickis teigia, kad, remiantis paskaičiavimais, pagal kuriuos vieną mokymų grupę sudaro 3-5 agentai, 63 klubai Vokietijoje reiškia, kad GRU penktosios kolonos užverbuotų narių čia yra iki 315.

Remiantis GRU doktrina, šie agentai gali būti panaudoti taikiniams, pavyzdžiui, karinėms bazėms ar civiliniams oro uostams atakuoti, jei kiltų karas su NATO. Tiesa, jiems galėtų būti įsakyta skleisti bendrąjį terorą priešo pašonėje ar formuoti įtarimų, nesaugumo ir baimės kupiną atmosferą tarp priešo šalies gyventojų taikos metu. „Jie rengia kovinius „miegančius agentų“ dalinius, – įžvalgomis dalinosi D. Chmelnickis.Vokietijos žvalgybos ir policijos tarnybos žurnalistams atsisakė atskleisti, ar Rusijos žvalgybos tarnybos be kibernetinio pavojaus kelia dar ir fizinę grėsmę. „Neatskleidžiame saugumo koncepcijų“, – patikino Berlyno policijos atstovas.

Vokiečių ekspertas, besigilinantis į su Rusija susijusias temas, Stefanas Meisteris, mano, kad Rusijos žvalgyba nusitaikė į Vokietiją vykdydama didesnio masto prieš ES nukreiptą kampaniją.

Vis tik jis teigė abejojantis, kad Kremlius nuspręstų neapsiriboti propaganda ir kibernetinėmis operacijomis. S. Meisteris iš Berlyne įsikūrusio tyrimų centro „The German Council on Foreign Relations“ žurnalistams teigė, kad Rusijos generolų štabas ir žvalgybos tarnybos pirmą kartą aptarė galimas pasipriešinimo Vakarų įtakai priemones po 2011 ir 2012 m. Rusijoje vykusių prieš Rusijos prezidentą V. Putiną nukreiptų protestų.

Jo teigimu, V. Putinas kaip buvęs FST vadovas jaučiasi puolamas Vakarų, kuriuos savo ruožtu linkęs kaltinti dėl demonstracijų organizavimo.

„Kremliuje aptarti galimi atsakomieji veiksmai, galimybės daryti įtaką visuomenei, manipuliavimo viešaisiais debatais priemonės ir progos panaudoti ES silpnąsias vietas Europos šalims destabilizuoti“, – sakė S. Meisteris.

Jo manymu, Vokietija tapo taikiniu, nes rėmė ES sankcijų taikymą Rusijai ir yra neįtikėtinai svarbi ES ekonominiam ir politiniam stabilumui užtikrinti. ZDF dokumentinio filmo dalimi tapęs S. Meisteris pridūrė, kad Vokietijoje tarp ekspertų sklinda spekuliacijų, kad V. Putinas arba Čečėnijai vadovaujantis Ramzanas Kadyrovas gali panaudoti čečėnų agentus įtakai musulmonų bendruomenėse Europoje daryti ir remti juos organizuojant teroristiniu išpuolius.

Vis tik jis buvo linkęs pripažinti, kad Rusijos saugumo pajėgos veikia kitaip: jos nori nusilpninti sistemą, parodyti jos silpnąsias vietas, bet nesiekia organizuoti panašaus pobūdžio perversmų.

S. Meisteris įsitikinęs, kad vertinant Rusijos pajėgumus dominuoja panika ir pervertinimas.

Deja, kitas ekspertas nebuvo likęs su tokia nuomone sutikti. 1995-2000 m. Estijos saugumo tarnybai vadovavęs ir rusų šnipus gaudęs Eerikas Krossas įsitikinęs, kad praėjusiais metais Berlyne vykę antivyriausybiniai mitingai jau tada pasižymėjo Rusijos žvalgybos specialiųjų operacijų braižu ir buvo skirti daryti įtaką Vokietijos politiniam gyvenimui.

Berlyne įsikūrusi ir veiklą vykdanti Vokietijos rusų tarptautinė konvencija, neigianti palaikomus ryšius su Kremliumi, praėjusių metų sausio 23 d. į gatves šalia Vokietijos kanclerės Angelos Merkel biuro paragino išeiti 700 vyrų ir moterų.

Antimusulmoniškų ir neonacistinių pažiūrų ekstremistai socialiniame tinkle „Facebook“ raginti prie jų prisidėti. Mitingas sutapo su Kremliaus remta propagandos kampanija dėl melagingų pranešimų apie migrantų neva seksualiai išnaudotą rusų mergaitę.

Sistemingi ir agresyvūs

Be Vokietijos, D. Chmelnickio tyrimas parodė, kad su GRU ir FST susiję kovos menų klubai išplito ir kitur Europoje.

Jis sako, kad buvo devynios „sistemai“ tipiškos mokyklos, kurių įkūrėjai „visi buvo GRU ar KGB-FST pareigūnai“, ir kurių „intensyvi“ plėtra užsienyje per pastaruosius 10 metų neturėjo „aiškaus natūralaus paaiškinimo“.

Šis fenomenas atrodė kaip „gerai apgalvota, plačios apimties slaptųjų tarnybų operacija su didžiule valdžios finansine parama“, – sako jis.

„Systema Ryabko“ mokykla turėjo savo skyrius Austrijoje, Belgijoje ir Čekijoje, Estijoje, Prancūzijoje, Graikijoje, Vengrijoje, Airijoje, Italijoje, Latvijoje, Liuksemburge, Nyderlanduose, Lenkijoje, Portugalijoje, Rumunijoje, Slovakijoje, Slovėnijoje, Ispanijoje, Švedijoje ir Jungtinėje Karalystėje, taip pat ir Vokietijoje.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi