Pasaulyje

2017.05.29 19:15

Siūlo JAV žiniasklaidai neįsijausti į karikatūrinį vaidmenį

LRT.lt 2017.05.29 19:15

JAV prezidentas grįžo iš savo pirmosios užsienio kelionės, per kurią jis pasakė kalbą apie islamą Saudo Arabijoje, trumpai susitiko su Romos popiežiumi ir pamokslavo NATO sąjungininkių vadovams. O žiniasklaidos atstovai pastebėjo tam tikrų dalykų apie įvairias pasaulio kultūras, kai vaizdai iš tų kraštų atsidūrė jų nemėgstamo prezidento nuotraukų fone. Komentatoriai pamatė, kad pasaulis yra problemiškas, rašo „National Review“ apžvalgininkas Michaelas Brendanas Dougherty.

Iš tiesų, tikras skandalas, ironizuoja M. B. Dougherty: negana to, kad Donaldas Trumpas yra prezidentas – jo vadovaujamos Jungtinės Valstijos dar ir palaiko diplomatinius santykius su tokiomis valstybėmis kaip Saudo Arabija, Izraelis ir Vatikanas, kur iki šiol nesivadovaujama vyraujančiomis lygybės nuostatomis. Be to, atvykę į sudėtingos kultūros šalis, JAV prezidento šeimos nariai ir jį lydintys asmenys gerbia vietos papročius.

Kaip rašo straipsnio autorius, CNN korespondentė Anushay Hossain apkaltino Melanią Trump dėl to, kad ja žavėjosi Saudo Arabijos reporteriai ir kad ji buvo apsirengusi konservatyviai. „Saudo Arabijos spauda palankiai priėmė Melanią, – teigia ji, – iš esmės už tai, kad ji karalystėje atliko tą patį vaidmenį, kokį moterys atlieka Donaldo Trumpo gyvenime – būti gražia ir dažnai tylia priedanga, už kurios slepiasi neapykanta moterims ir tironija.“

Galima kaltinti Saudo Arabijos valdžią ir visuomenę dėl įvairių atgrasių nuostatų, rašo M. B. Dougherty. Galbūt griežtos religinės islamo nuostatos, Saudo Arabijos karališkosios šeimos narių asmeninės ydos ar netgi gentinė visuomenės sankloda atlieka svarbų vaidmenį formuojant tos visuomenės požiūrį į moteris. Žinoma, visi tie dalykai yra svarbūs Saudo Arabijoje. Tačiau M. Trump visų pirma yra kaltinama dėl to, kad pasitarnauja, kaip rašo korepondentė, vienam iš autokratiškiausių ir despotiškiausių režimų, nes esą padeda kurti jo patrauklesnį įvaizdį. Negi iš tiesų Melania sugeba taip pakerėti, kad žmonės užmirštų, jog Saudo Arabijos režimas yra nemalonus ir reakcingas?

Reuters/Scanpix nuotr.

Rašydama apie D. Trumpo vizitą Vatikane, žurnalistė Latza Nadeau atkreipia dėmesį į tai, kad Melania ir jos dukra Ivanka dėvėjo tradicines juodas skraistes ir suknias audiencijoje pas Jo Šventenybę. L. Nadeau pasakoja, kad Melaniai teko iškęsti popiežiaus akibrokštą, kai Pranciškus pajuokavo paminėdamas Slovėnijos virtuvę. Jis mostelėjo į stotingą D. Trumpą sakydamas: „Kuo jūs jį maitinate? Potica?“ Čia tarsi girdėti priekaištas popiežiui – kaip jis drįsta lengvabūdiškai teigti, kad Melania turi įtakos tam, ką valgo jos vyras.

Apsimestinai nerimaudama, kad D. Trumpas Vatikane galiojančias nuostatas gali perkelti į JAV teisę, L. Nadeau teigė: „Atrodė, kad jis labai gerai jautėsi žengdamas didingais Apaštalų rūmų koridoriais, apsuptas vien senų baltųjų vyrų.“ Jau tie seni baltieji vyrai. O jų buvo ne vienas. Tačiau L. Nadeau turėjo galimybę pastebėti, kad popiežiaus kardinolai ir Vatikano administracija yra vienas iš etniškai ir rasiškai margiausių valdymo organų pasaulyje. Ne, jie nepateko į kadrą. Tačiau nuotraukose buvo daug jaunų šveicarų gvardiečių, kurie visi yra vyrai, ir dar šveicarai.

Be to, L. Nadeau atkreipė dėmesį į tai, kad Ivanka meldėsi atitvertoje Raudų sienos aikštės dalyje ir kad Izraelyje vykusiuose renginiuose žurnalistės buvo atskirtos nuo kolegų vyrų. Ji gana tendencingai svarsto: „Kyla klausimas, ar tik prezidentui nebus patikę tai, ką jis matė tose sostinėse, kur tiek daug nelygybės.“

Tačiau pasaulis labai įvairus. Kas galėjo nuspėti, kad ne visi žmonės atitiks naujausius moralinius principus, kuriuos išrado tarsi į kryžiaus žygį išžygiavę JAV žurnalistai? Tie autoriai gali nustėrti sužinoję, kad JAV mokesčių mokėtojų lėšos skiriamos apsaugoti Pietų Korėją, kur pagarba vyresniajai kartai yra labai svarbi kultūros dalis. Arba kad JAV palaiko intensyvius santykius su Indija, kur kultūrinės nuostatos odos spalvos atžvilgiu akivaizdžiai problemiškos. O kas bus, kai jie išgirs apie komiksus Japonijoje?

Reuters/Scanpix nuotr.

Viena aišku – būtina kaip nors išgyventi D. Trumpo epochoje ir neprarasti sveikos nuovokos, rašo „National Review“ apžvalgininkas. Suprantamas noras pasitaikius pirmai progai kritikuoti prezidentą. Tačiau galbūt galima jį kritikuoti neįsijaučiant į karikatūrinį vaidmenį amerikiečių, kurie perdėtai baisisi įvairiais dalykais pasaulyje, kurie nėra nei nauji, nei stebinantys, mąsto M. B. Dougherty.

Saudo Arabija yra labai musulmoniška, Izraelis – žydiškas, o Vatikane tikrai daug Romos katalikų prelatų. Galima norėti, kad visoms toms valstybėms vadovautų jūsų organizacijos žmogiškųjų išteklių departamentas, tačiau taip nėra, ir, nepaisant to, JAV su visomis jomis palaiko ryšius. Todėl teks su tuo susitaikyti.