Pasaulyje

2017.05.27 12:38

Mirė politologas Z. Brzezinskis

DELFI.lt, LRT.lt 2017.05.27 12:38

Eidamas 89 gyvenimo metus mirė buvęs JAV prezidento Jimmy Carterio patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Zbigniewas Brzezinskis.

Jo gyvybė užgeso penktadienį Virdžinijos ligoninėje. Apie Z. Brzezinskio mirtį penktadienį pranešė jo dukra Mika Brzezinski, praneša „New York Times“.

Lenkijoje gimęs Z. Brzezinskis ilgą laiką buvo vienas svarbiausių JAV užsienio politikos ideologų. Pastaruoju metu jis dirbo Strateginių ir tarptautinių tyrimų centre Vašingtone.

Paskutiniuose interviu jis kalbėjo, kad Vakarai dėl Rusijos veiksmų Ukrainoje prieš prezidentą Vladimirą Putiną turėtų laikytis itin griežtos pozicijos. „Turėtume pasistengti, kad rusams jėgos panaudojimas kainuotų žymiai brangiau“, – per interviu „Spiegel“ sakė JAV politologas. Jis taip pat dalijosi įžvalgomis apie prasidėjusį naująjį Šaltąjį karą. „Naujas Šaltasis karas jau prasidėjo. Ar vieną dieną jis taps karštuoju karu, laimei, tikimybė itin menka“, – dar prieš dvejus tikino jis.

Užuojautą dėl politologo mirties reiškia Lietuvos politikai ir apžvalgininkai.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė pareiškė užuojautą dėl Z. Brzezinskio mirties.

Pasak šalies vadovės, profesorius Z. Brzezinskis buvo išskirtinė asmenybė, nuoseklus laisvės ir demokratijos vertybių gynėjas, savo šalies patriotas, ištikimas Lietuvos ir Europos draugas, siekęs stiprinti JAV ir Europos partnerystę. Prezidentės teigimu, didelė Z. Brzezinskis patirtis, jo politinių įvykių analizė buvo vertinama tiek akademinės ir politinės bendruomenės, tiek ir visos visuomenės. Z. Brzezinskis mokslinis palikimas išliks aktualus įkvėpimo šaltinis daugeliui jaunų mokslininkų ir ekspertų, siekiančių suprasti ir paaiškinti tarptautinę politiką.   

Dėl profesoriaus Z. Brezezinskio netekties prezidentė pareiškė nuoširdžią užuojautą šeimai, artimiesiems, draugams ir akademinei bendruomenei.

Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius taip pat išreiškė užuojautą mirus Z. Brzezinskiui.

„Reiškiame užuojautą diplomato ir politologo Zbigniewo Brzezinskio šeimai ir artimiesiems. Visuomet prisiminsime jį kaip Lietuvos ir Baltijos valstybių bičiulį, savo tvirtomis vertybinėmis nuostatomis gynusį vieningos ir laisvos Europos idėją įtemptu Šaltojo karo laikotarpiu bei nuosekliai rėmusio Lietuvos narystę Šiaurės Atlanto Sutarties Aljanse (NATO)", – sako L. Linkevičius.