Pasaulyje

2017.05.26 19:30

G-7 spaus JAV dėl klimato kaitos ir prekybos

Didžiojo septyneto šalių lyderiai penktadienį pradėjo dvi dienas truksiantį susitikimą, per kurį septynių ekonominių galybių vadovai bandys suderinti pozicijas kovos su terorizmu, prekybos ir klimato kaitos klausimais. Vakar Donaldas Trumpas paragino NATO partneres skirti daugiau pinigų gynybai, o šiandien Amerikos administracija bandys ginti savo pozicijas dėl prekybos ir klimato kaitos. Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas sako, kad šis susitikimas neabejotinai vienas sunkiausių Didžiojo septyneto susitikimų pastaraisiais metais.

„Ne paslaptis, kad lyderiai, kurie šiandien susitinka, kartais yra labai skirtingų nuomonių tokiais klausimais kaip prekyba ar klimato kaita. Mūsų, kaip Europos Sąjungos, vaidmuo yra bandyti visais būdais visose srityse rasti Didžiojo septyneto vienybę. Svarbiausia, kad vienybė būtų išlaikyta ginant tarptautinių santykių sistemą, grįstą taisyklėmis“, – sako D. Tuskas.

Prieš susitikimą lyderiai dalyvavo atskiruose dvišaliuose susitikimuose, kur ieškojo bendrų pozicijų. Per susitikimą su D. Trumpu Japonijos premjeras Shinzo Abe pajuokavo, kad gaila, bet šį kartą golfo kartu pažaisti lyderiai negalės. 

„Labai džiugu čia matyti premjerą Sh. Abę, draugą, su kuriuo užmezgėme puikius santykius. Džiugu jus čia matyti. Mes aptarsime daugybę dalykų, tarp jų, žinoma, bus ir Šiaurės Korėja. Aptarsime terorizmą, bet, manau, kad mums reikia sutelkti dėmesį į Šiaurės Korėjos problemą. Tai didelė problema, pasaulio problema, kada nors ji bus išspręsta. Tikrai bus. Galite dėl to lažintis“, – tikina D. Trumpas. 

Po įvykių Mančesteryje terorizmo grėsmė yra darbotvarkės viršuje. Dėl to, kad reikia kovoti su terorizmu, lyderiai, atrodo, sutaria. Prancūzijos prezidentas, kalbėdamas su Didžiosios Britanijos premjere, užtikrino, kad Prancūzija padės, kuo tik reikia.

„Pirmiausia leiskite pareikšti užuojautą dėl Mančesterio. Mes labai sukrėsti, nes žinome kokia tai ataka, žinome, kokia ji gali būti skaudi ne tik visiems jūsų šalies žmonėms, bet ir visiems europiečiams, nes teroristai užpuolė mūsų jaunuosius, labai jaunus žmones. Mes bendradarbiausime ir darysime viską, kad padidintume bendradarbiavimą europiniu lygiu, kad išvengtume teroro aktų. Tai bendras iššūkis. Taip pat labai noriu aptarti mūsų dvišalius santykius dėl bendrų klausimų, tokių kaip gynyba, migracija, ekonominis vystymasis“, – sako Emmanuelis Macronas.

Didžiausias iššūkis šiame susitikime bus rasti bendrą poziciją klimato kaitos ir prekybos klausimais. Po paskutinio Didžiojo septyneto susitikimo iš esmės pasikeitė Jungtinių Valstijų pozicija šiais klausimais, ypač klimato kaitos. D. Trumpas per rinkimų kampaniją žmonių sukeltą klimato kaitą vadino „apgaule“. Jungtinės Valstijos dar nėra nusprendusios, ar trauksis iš Paryžiaus kovos su klimato kaita susitarimo. D. Trumpas žadėjo dėl šio klausimo apsispręsti po susitikimo. Visų šalių diplomatai yra pasirengę penktadienį dirbti per naktį, kad rastų sutarimą šiuo klausimu.

Organizacija „Greenpeace“, norėdama atkreipti pirmiausia Jungtinių Valstijų delegacijos dėmesį į klimato kaitą, „Laisvės statulai“ užvilko gelbėjimosi liemenę ir iki pusės panardino vandenyje. Taip tarsi vaizduodami, kas laukia pasaulio, jeigu šalys nesumažins išmetamų dujų, sukeliančių šiltnamio efektą, kiekio. 

Prieš susitikimą, jo šeimininkas, Italijos premjeras, žadėjo, kad jis duos rezultatų. 

„Per Didžiojo septyneto susitikimą mes padėsime tarptautinei bendruomenei gauti atsakymus į rūpimus klausimus. Svarbiausias - saugumas ir terorizmas. Be to, šiandien pasirašysime svarbią deklaraciją dėl klimato kaitos, migracijos ir pasaulio prekybos. Nuo deklaracijos priklauso darbo vietos ir mūsų ekonomikų ateitis. Iš Didžiojo septyneto tikimės rezultatų, visi suprantame, kad tai nebus lengvas susitikimas, tačiau Taorminos dvasia mums padės eiti tinkama kryptimi“, – tikisi Italijos premjeras Paolo Gentiloni.

Jungtinėms Valstijoms labai svarbus prekybos klausimas. Vokietijos žiniasklaidoje atsirado nutekintos informacijos, kad D. Trumpas nėra patenkintas tuo, jog iš tarpusavio prekybos Vokietija uždirba daugiau nei Jungtinės Valstijos, ir rengia sprendimus tai pakeisti. Kokie bus sprendimai ir ar pavyks pasaulio lyderiams rasti bendrą poziciją, turėtų paaiškėti susitikimui pasibaigus - šeštadienį.