Naujienų srautas

Pasaulyje2017.05.26 12:11

D. Trumpas Briuselyje ne tik peikė sąjungininkus, bet ir abejojo sankcijomis Rusijai

15min.lt 2017.05.26 12:11

JAV prezidentas Donaldas Trumpas, pirmą kartą susitikęs su kitų NATO narių lyderiais viršūnių susitikime, ketvirtadienį nustebino konkrečiai taip ir nepasakydamas, kad Vašingtonas remia Aljanso sutarties 5-ąjį straipsnį, kuris įtvirtina savitarpio pagalbos principą. Negana to, vienas jo patarėjų atskleidė, kad D. Trumpas „žvelgia“ į JAV sankcijų Rusijai ateitį, rašo „The Hill“.

Kad D. Trumpas svarsto pokyčius JAV sankcijų pakete, dar trečiadienį pareiškė Nacionalinės ekonomikos tarybos direktorius Gary Cohnas.

„Manau, kad prezidentas apie tai galvoja. Šiuo metu pozicijos neturime“, – paklaustas apie D. Trumpo poziciją sankcijų Rusijai klausimu teigė G. Cohnas.

Jo teigimu, D. Trumpas apie suvaržymus Rusijai kalbėjosi ir Briuselyje su kitų NATO šalių lyderiais. Penktadienį JAV prezidentas dalyvaus Didžiojo septyneto (G-7) susitikime Sicilijoje, kur, anot G. Cohno, irgi šnekės apie sankcijas Maskvai.

„The Hill“ paskelbtą informaciją, kaip ir, žinoma, faktą, kad D. Trumpas ketvirtadienį nepatvirtino JAV įsipareigojimo NATO sutarties 5-ajam straipsniui, iškart džiaugsmingai pasičiupo Rusijos valstybinė žiniasklaida.

Antai TASS išsyk priminė, kad galimą sankcijų Rusijai atšaukimą kalbama jau nuo sausio, kuomet D. Trumpas buvo inauguruotas.

Tada apie tai buvo užsiminusi JAV lyderio patarėja Kellyanne Conway, be to, dar pernai gruodį apie sankcijas kalbėjosi tuometis D. Trumpo patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Michaelas Flynnas ir Rusijos ambasadorius Vašingtone Sergejus Kisliakas.

Tiesa, vienas aukštas Baltųjų rūmų pareigūnas „The Wall Street Journal“ ketvirtadienį teigė, kad sankcijos Rusijai bus paliktos – ir suvaržymai dėl veiksmų Ukrainoje bei Krymo aneksijos, ir kitas paketas, kuriuo baudžiama už kišimąsi į JAV prezidento rinkimus.

Kad sankcijos Rusijai galios tol, kol Ukrainai nebus grąžintas Krymas, Sergejui Lavrovui neseniai esą patvirtino ir JAV valstybės sekretorius Rexas Tillersonas.

Tačiau yra analitikų, įtariančių, kad sankcijos, bent jau amerikietiškos (ES taiko atskirus suvaržymus), netrukus gali būti išmainytos į neva glaudesnį bendradarbiavimą kovoje su terorizmu.

„Trumpas į rinkimus ėjo sakydamas, kad pagerins ryšius su Rusija. Tai stulbino visus, išskyrus jo rinkėjus. Akivaizdu, kad jis nuo pat pradžių ketino atšaukti sankcijas – tai būtų geros valios gestas, Didžiojo susitarimo viltis.

Yra žmonių, manančių, kad čia kažkas labai nešvaraus. Galbūt. Bet kur kas labiau tikėtina, kad Trumpas nuoširdžiai nori draugauti su Rusija. Jis yra dirbęs su rusais, jis žino rusus. Planas ir buvo atšaukti sankcijas, nes jis mano, kad tai būtų protinga“, – mano portalo „The American Interest“ vadovas Damiras Marušičius.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi