Pasaulyje

2017.05.25 19:28

D. Trumpas savo kalboje Briuselyje NATO sutarties 5-ąjį straipsnį pamiršo

15min.lt 2017.05.25 19:28

Briuselyje į NATO viršūnių susitikimą atvykęs JAV prezidentas Donaldas Trumpas oficialiai atidarant naująją Aljanso būstinę pareiškė, kad terorizmą reikia „išrauti su šaknimis“. Tradiciškai priminęs, kad daugelis organizacijos narių neskiria pakankamai lėšų gynybai, jis taip ir nepatvirtino JAV paramos svarbiajam NATO sutarties 5-ajam straipsniui.

„Man garbė čia būti su Aljanso, kuris kovoja už taiką ir saugumą pasaulyje, nariais“, – taip kalbą pradėjo D. Trumpas, netrukus paprašęs tylos minute pagerbti teroristinio išpuolio Mančesteryje aukas.

„Prisimename 3 tūkst. nekaltų žmonių, kurie buvo brutaliai nužudyti rugsėjo 11-ąją. O ataka Mančesteryje parodo blogio, su kuriuo susiduriame, gelmes. Nekalti žmonės žuvo lankydamiesi koncerte. Tai buvo siaubinga ataka prieš mūsų civilizaciją.

Taip, jie nevykėliai. Jie yra nevykėliai. Turime išrauti terorizmą su šaknimis – apie tai kalbėjau Saudo Arabijoje“, – kalbėjo D. Trumpas.

Jo kalba turėjo būti gana trumpa, tačiau D. Trumpas nepraleido progos dar kartą pasakyti pamokslą kitų NATO narių lyderiams dėl nepakankamo gynybos finansavimo.

„Mes išleidžiame gynybai daugiau nei visos kitos NATO narės kartu sudėjus. Našta turime dalintis sąžiningai. Tai chroniška nesėkmė, kainuojanti JAV mokesčių mokėtojams.

2 proc. bendrojo vidaus produkto yra mažiausia, ką turime skirti kovai su vis realesnėmis grėsmėmis. Jei NATO šalys gynybai skirtų daugiau, Aljansas būtų stipresnis nei dabar“, – pridūrė JAV prezidentas.

Be to, jis papriekaištavo sąjungininkams dėl jų migracijos politikos: „Čia atvyko tūkstančių tūkstančiai žmonių, o mes nežinome, kas jie tokie.“

Skirtingai nei spėta, po tokio pamokslo D. Trumpas konkrečiai nepasakė, kad JAV laikysis NATO sutarties 5-ojo straipsnio įsipareigojimų. Pagal pastaruosius užpuolus vieną Aljanso narę kitos turi atskubėti jai į pagalbą.

Tiesa, darbinė NATO lyderių vakarienė dar laukia, tad galbūt ne tokių į pamokslą panašių D. Trumpo minčių kitų šalių vadovai išgirs ten.

Vis dėlto analitikai jau juokauja, kad D. Trumpas, regis, laiko NATO antiteroristine organizacija, kuri taip pat turi stabdyti migraciją. Esą JAV prezidentas Briuselyje pasisakė kaip skolų išieškotojas.

Be to, vaizdo įraše matyti, kaip kalbant D. Trumpui kiti politikai šypsosi ir net juokiasi. Socialiniuose tinkluose kai kurie amerikiečiai už tokią kalbą atsiprašinėja NATO.

Ketvirtadienį prie naujosios Aljanso būstinės buvo oficialiai atidaryti Rugsėjo 11-osios ir 5-ojo NATO sutarties straipsnio bei Berlyno sienos memorialai.

„Žmonės, praeidami pro šį memorialą Berlyno sienai, matys, kad NATO visada gins laisvę“, – teigė NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas. Žodį tarė ir Vokietijos kanclerė Angela Merkel.

J. Stoltenbergas taip pat D. Trumpui priminė, kad 5-asis Aljanso sutarties straipsnis buvo aktyvuotas vienintelį kartą – po 2001 metų rugsėjo 11-osios atakų Niujorke ir Vašingtone.

„Memorialas taps kasdieniu priminimu, kad turime kovoti prieš terorizmą“, – tvirtino J. Stoltenbergas.