Pasaulyje

2017.05.25 16:31

D. Tuskas: ES ir D. Trumpas nepasiekė bendros pozicijos dėl Rusijos

BNS 2017.05.25 16:31

Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas pareiškė, kad ketvirtadienį per derybas su JAV vadovu Donaldu Trumpu nepasiekta jokios bendros pozicijos dėl Rusijos.

D. Trumpas dėl galimų savo komandos ryšių su Maskva patiria didelį spaudimą Jungtinėse Valstijose.

D. Tuskas kartu su Europos Komisijos pirmininku Jeanu-Claude`u Junckeriu dar kalbėjo apie laisvosios prekybos ir Paryžiaus klimato sutarties, kurias D. Trumpas vertina itin skeptiškai, naudą.

Šie klausimai „tebėra atviri“, sakė JAV prezidentas, nors vienas ES pareigūnas pranešė, kad sutarta suformuoti ES ir JAV prekybos klausimų darbo grupę.

„Nesu 100 procentų įsitikinęs, kad šiandien mes – ponas prezidentas ir aš – galime sakyti, jog turime bendrą poziciją dėl Rusijos“, – sakė D. Tuskas po susitikimo su JAV prezidentu ES būstinėje Briuselyje.

„Nors kai kalbama apie konfliktą Ukrainoje atrodo, kad mūsų pozicijos sutampa“, – sakė jis, regis, turėdamas galvoje sankcijas Rusijai, kurios jai buvo įvestos už Krymo aneksiją ir paramą prorusiškiems separatistams Ukrainos rytuose.

Neįprastai aštrios buvusio Lenkijos premjero pastabos nuskambėjo tokiu metu, kai D. Trumpas namuose patiria didžiulį spaudimą dėl kaltinimų, esą Rusija kišosi į pernai vykusią JAV prezidento rinkimų kampaniją, siekdama padidinti jo šansus laimėti.

JAV savo ruožtu „išsakė susirūpinimą, kad dėl „Brexit“ Jungtinėsė Valstijose bus prarasta darbo vietų, sakė ES šaltinis.

Anksčiau D. Trumpas sakė palaikąs britų sprendimą trauktis iš ES ir pažymėjo, kad tai bus naudinga tiek Jungtinei Karalystei, tiek Bendrijai.

J.-C. Junckeris, kurio vadovaujama Komisija yra atsakinga už prekybos reikalus, „primygtinai ragino stiprinti prekybinį bendradarbiavimą, naudingą abiems pusėms“, sakė ES vykdomosios valdžios institucijos atstovė spaudai.

Šios derybos buvo surengtos naujojoje ES būstinėje „Europa“ Briuselyje, kur vėliau ketvirtadienį vyks NATO viršūnių susitikimas.

Prieš derybas J.-C. Junckeris ir D. Tuskas pamėgino supažindinti JAV prezidentą, kuris nevengia aštriai kritikuoti ES, su sudėtinga institucine bloko struktūra.

„Žinote, pone prezidente, Europos Sąjungoje mes turime du pirmininkus“, – sakė D. Tuskas Amerikos prezidentui, kai jie prieš derybas sustojo papozuoti bendrai nuotraukai.

„Vienu per daug“, – papokštavo J.-C. Junckeris.

Netrukus prie jų prisijungė Europos Parlamento pirmininkas Antonio Tajani ir ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini, taip pat JAV valstybės sekretorius Rexas Tillersonas, gynybos sekretorius Jimas Mattisas bei patarėjas ekonomikos klausimais Gary Cohnas.

D. Trumpo susitikimas su D. Tusku ir J.-C. Junckeriu yra tam tikras diplomatinis laimėjimas Europos Sąjungai, kurios diplomatai pridėjo nemažai užkulisinių pastangų, kad jis įvyktų.