Pasaulyje

2017.05.25 09:57

Britanija širsta dėl JAV nutekintos informacijos apie išpuolį Mančesteryje

BNS, LRT.lt 2017.05.25 09:57

Pykčiu netveriantys britų pareigūnai trečiadienį apibarė kolegas Jungtinėse Valstijose, kai buvo vėl nutekinta su jais pasidalyta medžiaga apie teroristinio išpuolio Mančesteryje tyrimą. Didžiosios Britanijos premjerė Theresa May ketina pareikšti susirūpinimą Donaldui Trumpui dėl per anksti į Amerikos žiniasklaidą patekusios informacijos, praneša BBC.

Didžiosios Britanijos vidaus reikalų sekretorė Amber Rudd išpeikė JAV Krašto saugumo departamentą ir kitas su žvalgyba susijusias institucijas už tai, kad Amerikos žiniasklaidai nutekėjo informacija apie mirtininko sprogdintojo tapatybę ir kai kurios tyrimo detalės. Tai įvyko, kai britų pareigūnai dar nebuvo pasirengę paviešinti šios informacijos.

Tačiau netrukus po vidaus reikalų sekretorės pasipiktinimo bangos dienraštis „The New York Times“ vėl aplenkė britų pareigūnus ir kitas žiniasklaidos priemones, paskelbdamas nuotraukas iš sprogimo vietos, kuriose matomi bombos likučiai.

Pasak šaltinių britų vyriausybėje, šiomis policijos tyrėjų darytomis nuotraukomis buvo pasidalyta su kolegomis Jungtinėse Valstijose, kurie jas nutekino žiniasklaidai.

„Mes įsiutę. Tai absoliučiai nepriimtina“, – sakė vienas šaltinis.

„Šios nuotraukos, nutekėjusios iš JAV sistemos vidaus, sukels skausmo nukentėjusiems žmonėms, jų artimiesiems ir platesnei visuomenei“, – sakė jis.

„Britų pareigūnai visais atitinkamais lygiais kelia šį klausimą savo amerikiečiams kolegoms“, – pridūrė pareigūnas, pageidavęs neviešinti savo pavardės.

Šis ginčas, iškėlęs rimtų klausimų dėl sąjungininkių vykdomo intensyvaus keitimosi žvalgybine informacija, įsiplieskė itin neparankiu metu, JAV prezidentui Donaldui Trumpui rengiantis ketvirtadienį susitikti su Britanijos vyriausybės vadove Theresa May. Jie abu atvyko į Briuselį dalyvauti NATO viršūnių susitikime.

„Nemalonu“

A.    Rudd aiškiai nupasakojo nusivylimą, kurį jaučia tyrėjai, ieškantys numanomo tinklo, tikriausiai stovinčio už sprogdintojo Salmano Abedi.

„Britų policija leido labai aiškiai suprasti, jog nori kontroliuoti informacijos srautą, kad būtų apsaugotas operatyvinių duomenų integralumas... netikėtumo elementas“, – sakė vidaus reikalų sekretorė BBC radijui.

„Taigi, nemalonu, kai tai paviešina kiti šaltiniai. Labai aiškiai pasakiau mūsų draugams, kad tai negali pasikartoti“, – pažymėjo ji.

Paklausta, ar JAV pareigūnai savo veiksmais sukėlė pavojų tyrimui, A. Rudd atsakė: „Taip griežtai nesakyčiau“.

„Tačiau galiu pasakyti, kad jie puikiai supranta situaciją ir kad tai negali pasikartoti“, – pridūrė vidaus reikalų sekretorė.

Tačiau nacionalinė policijos kovos su terorizmu žinyba pareiškė, kad tyrimui buvo pakenkta.

„Labai vertiname svarbius ryšius su mūsų patikimais žvalgybos, teisėsaugos ir saugumo sričių partneriais visame pasaulyje“, – sakė žinybos atstovas spaudai.

„Šie ryšiai sudaro sąlygas mums bendradarbiauti ir keistis konfidencialia bei jautria informacija“, – sakė jis.

„Kai pasitikėjimas sulaužomas, tai kenkia šiems ryšiams, kenkia mūsų atliekamiems tyrimams, pakerta aukų, liudininkų bei jų šeimų pasitikėjimą“, – sakė jis.

„Žala būna dar didesnė, kai atliekant labai svarbų kvos su terorizmu tyrimą be leidimo paviešinami potencialūs įrodymai“, – pridūrė žinybos atstovas.

Nutekinta sprogdintojo tapatybė

Pirmadienio vakarą per bombos sprogimą JAV popmuzikos žvaigždės Arianos Grande koncerte Anglijos šiaurės vakariniame Mančesterio mieste žuvo 22 žmonės, tarp jų keli vaikai.

Britanijoje gimęs S. Abedi buvo įvardytas kaip įtariamas mirtininkas, surengęs sprogdinimą. Pirmiausia jo pavardę antradienį paskelbė JAV žiniasklaida. Ji rėmėsi informacija, kurią amerikiečių pareigūnams perdavė jų kolegos Londone.

Anksčiau Amerikos žiniasklaida, taip pat remdamasis JAV saugumo šaltiniais, pranešė, kad ataką surengė savižudis sprogdintojas. Šis faktas buvo paviešintas dar prieš tai, kai tai viešai patvirtino britų pareigūnai.

JAV Krašto saugumo departamento atstovas spaudai Davidas Lapanas patvirtino, kad A. Rudd, kuri trečiadienį kalbėjosi telefonu su krašto saugumo sekretoriumi Johnu Kelly, iškėlė šį klausimą.

„Jie išsakė Krašto saugumo departamentui ir kitoms JAV vyriausybės agentūroms savo susirūpinimą dėl nutekėjusių duomenų, susijusių su jų atliekamu incidento Mančesteryje tyrimu – informacijos, kuri iš JAV šaltinių pateko į spaudą, kai Jungtinė Karalystė vykdo tyrimą ir nori apsaugoti tą informaciją“, – sakė D. Lapanas.

„Jie paprašė visų mūsų geriau saugoti turimą informaciją, kad nebūtų trukdoma jų tyrimui. Padarysime viską, ką galime, kad įvykdytume šį prašymą“, – pridūrė jis.

Krašto saugumo departamentas ir žvalgybos agentūros, su kuriomis susisiekė naujienų agentūra AFP, atsisakė komentuoti, ar iš jų nutekėjo informacijos.