Pasaulyje

2017.05.25 16:26

Briuselis D. Trumpą pasitiko protestais

Edvardas Špokas, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2017.05.25 16:26

Jungtininių Valstijų Prezidentas Donaldas Trumpas atvyko į Briuselį. Mieste jį pasitiko protestai su šūkiais, kad D. Trumpas čia nelaukimas. Rytoj JAV prezidentas pirmą kartą akis į akį susitiks su NATO šalių narių lyderiais.

Per rinkimų kampaniją D. Trumpas pavadino Briuselį pragaro irštva, kritikuodamas, kad jis nesusitvarko su imigrantų integracija.

Briuselio gyventojai to nepamiršo. Tuo metu, kai D. Trumpas atvyko, keli tūkstančiai žmonių susirinko į protestą prieš galingiausios alianso narės prezidentą, primindami jam moterų, imigrantų teises.

Pats D. Trumpas protestų nematė. Trečiadienio vakarą jis susitiko su Belgijos karališkąja šeima, o ketvirtadienį JAV prezidento lauks visi NATO lyderiai. Formaliai tai bus naujo NATO pastato atidarymas, tačiau visų akys krypsta į naująjį Jungtinių Valstijų prezidentą – ką po susitikimo jis pasakys ar ką parašys socialiniuose tinkluose.

Vašingtono ir sąjungininkių santykiai kaip niekad keisti. Ir nors Trumpas jau nebevadina NATO atgyvenusia, tačiau visų nuostabą sukėlė pranešimai, kad jis pirmiausia su Kremliumi galėjo pasidalyti žvalgybine informacija, susijusia su terorizmo grėsme. Tiesa, NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas to nesureikšmina ir esą tai nepakirs pasitikėjimo tarp sąjungininkų.

„Dalijimasis žvalgybine informacija tarpusavyje yra pagrindinė NATO veikla. Ja keitėmės daug daug metų. Iš tiesų, mes spartiname dalijimąsi žvalgybine informacija, sukurdami naują žvalgybos padalinį. Taip pat tikiuosi daugiau šioje srityje, kai susitiksime su lyderiais rytoj. Pasitikiu visais sąjungininkais“, – sako J. Stoltenbergas.

Tačiau diplomatai ir politikai Europoje pasimetę. Kuo tikėti – ar keistais D. Trumpo pasisakymais, ar jo komandos darbais? Briuselyje jis turėtų dar kartą visus spausti didinti išlaidas gynybai. Ir nors jos didėja, tačiau tik penkios aljanso narės skiria reikiamus 2 proc. BVP.  

Tiesa, Vašingtonas ne tik ragina, bet svarsto kitąmet išlaidas gynybai dar padidinti. Didesnė dalis turėtų tekti ir Europai – čia, matyt, bus daugiau amerikiečių karių, technikos ir pratybų.

„Sveikinu tokį tvirtą Jungtinių Valstijų žingsnį, rodantį įsipareigojimų NATO ir Europos saugumui tęstinumą. NATO keičiasi, kad sustabdytų bet kokią galimą agresiją ir užtikrintų taiką“, – teigia NATO generalinis sekretorius.

Susitikimo metu D. Trumpas ragins europiečius aktyviau prisidėti ir prie kovos su terorizmu. Svarstoma siųsti papildomai karių į Afganistaną. Amerikiečiai nori ir didesnio Europos indėlio kovojant su ISIS.

Pasak analitikės Kristinos Berzinjos, dėl teroro išpuolio Mančesteryje kova su terorizmu ketvirtadienį taps dar svarbesniu klausimu. NATO imasi didesnio kovos su terorizmu vaidmens – tai bus žinutė prezidentui D. Trumpui.

Tiesa, sprendimų šįkart nebus jokių – tik diskusijos ir noras akis į akį išgirsti, ką D. Trumpas galvoja apie aljansą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.