Pasaulyje

2017.05.24 15:53

Vatikane susitikę D. Trumpas ir popiežius kalbėjosi 30 minučių

Popiežius Pranciškus trečiadienio rytą Vatikane per privačią audienciją priėmė JAV prezidentą Donaldą Trumpą. Abu jie popiežiaus privačioje bibliotekoje, dalyvaujant vertėjui, kalbėjosi apie 30 minučių. Po to D. Trumpas pontifikui pristatė savo šeimą ir kitus delegacijos narius, praneša agentūra dpa.  

Popiežius Pranciškus audiencijos pabaigoje atrodė labiau atsipalaidavęs nei jos pradžioje, kaip rašo žiniasklaidai. Apie pokalbių turinį kol kas nieko nežinoma. Po susitikimo Pranciškus ir D. Trumpas pasikeitė dovanomis.

Prezidento sutuoktinė Melania Trump, kaip reikalauja Vatikano protokolas, vilkėjo kelius siekiančią juodą suknią, o plaukus buvo paslėpusi po juoda skarele. Savo šviesius plaukus buvo pridengusi ir D. Trumpo dukra Ivanka. Abi damos popiežių pasveikino rankos paspaudimu.

Visur Romoje smarkiai sustiprintos saugumo priemonės. Šv. Petro aikštėje susirinko daug turistų, laukusių trečiadieniais įprastos visuotinės audiencijos.

Amerikos vadovas ir pontifikas anksčiau deklaravo priešingas pozicijas dėl pabėgėlių ir migrantų priėmimo bei klimato kaitos.

Pontifikas per susitikimą trečiadienį svečiui įteikė alyvų šakelės, kaip taikos simbolio, atvaizdą bei encikliką aplinkosaugos tema, kurioje raginama ryžtingai kovoti prieš klimato kaitą. D. Trumpas, kuris yra viešai abejojęs klimato kaita, padėkojo ir pareiškė: Mes ją perskaitysime“. Jis nepamirš popiežiaus žodžių, pridūrė prezidentas po pusvalandį trukusio pokalbio, kuriame dalyvavo tik vienas vertėjas.

„Taikos mums gali reikėti“, – pabrėžė D. Trumpas, popiežiui kaip dovaną įteikęs pilietinių teisių aktyvisto ir pastoriaus Martino Lutherio Kingo raštus.

Jungtinių Valstijų prezidento planuojama siena Meksikos pasienyje, bandymai apriboti musulmoniškųjų valstybių piliečių atvykimą į Ameriką, įsipareigojimai laikytis Paryžiaus klimato kaitos konferencijoje priimtų susitarimų – šiais klausimais D. Trumpo ir popiežiaus Pranciškaus požiūriai smarkiai išsiskiria.

Pontifikas šalis nuolat ragino prieglobstį suteikti tiems, kuriems jo reikia, o mėginimus atsitverti sienomis – smerkė. Kalbėdamas apie klimato kaitos mažinimą Pranciškus kritikavo lyderius, kuriems trūksta valios mažinti šiltnamio dujų išmetimą.

Kita vertus, ekspertai teigia, kad yra temų, kuriomis abu lyderiai turėtų sutarti, pavyzdžiui, abortų ribojimas, religinės laivės užtikrinimas, bei siekis užkirsti kelią krikščionių persekiojimui, ypač Artimuosiuose Rytuose.