Pasaulyje

2017.05.24 00:43

Jungtinėje Karalystėje terorizmo grėsmės lygis padidintas iki kritinio

LRT.lt, BNS2017.05.24 00:43

Pirmadienio vakarą per JAV atlikėjos Arianos Grande koncertą Mančesterio arenoje nugriaudėjo sprogimas. Jungtinės Karalystės policijos pareigūnai pranešė, kad yra mažiausiai 22 aukos, o dar bent 59 žmonės sužeisti. Policija įvykį vadina teroristiniu išpuoliu. Ataką surengė savižudis sprogdintojas. Lietuvos Užsienio reikalų ministerijos duomenimis, lietuviai per ataką nenukentėjo. Didžiosios Britanijos ministrė pirmininkė Theresa May antradienį nurodė, kad policija ir saugumo pareigūnai jau preliminariai nustatė numanomo mirtininko sprogdintojo tapatybę, bet kol kas jos neaskleis.

Papildyta 00:05 Jungtinė Karalystė padidino terorizmo grėsmės lygį iki maksimalaus – „kritinio“, pranešė premjerė Theresa May, skelbia BBC. Tai reiškia, kad kitos atakos gali būti neišvengiamos. Tokio žingsnio imtasi, nes esama galimybės, kad išpuolio vykdytojas 22-ejų Salmanas Abedis veikė ne vienas. Esant tokiai padėčiai, kariai bus dislokuoti apsaugoti svarbiausias vietas.
Papildyta 19:20 Kaip agentūrai AP patvirtino pareigūnas, išpuolio vykdytojas yra 22-ejų Salmanas Abedis. Jo tėvai gimė Libijoje ir Britanijoje atsidūrė kaip pabėgėliai nuo Muammaro al-Gaddafio režimo. 

Papildyta 18:32 Lenkijos užsienio reikalų ministerija praneša, kad dingusiųjų po teroro išpuolio sąrašuose – ir keli Lenkijos piliečiai.

Papildyta 16:10 Jauniausia išpuolio auka – 8 metų amžiaus mergaitė, pranešė vietos pareigūnai. 

Papildyta 14:58. Atsakomybę dėl išpuolio prisiėmė „Islamo valstybė“, skelbia su IS siejama naujienų agentūra „Amaq“.

Papildyta 14:10 Pranešama, kad suimtas 23-ejų įtariamasis, galimai susijęs su išpuoliu. 

Papildyta 13:49 „Ši ataka išsiskiria piktinančiu, šlykščiu bailumu“, – pareiškė vyriausybės vadovė.

Th. May pareiškė, kad ši ataka yra viena didžiausių, kada nors įvykdytų Jungtinėje Karalystėje.

Papildyta 11:16 Pareigūnai nurodė, kad tarp žuvusiųjų buvo vyras, detonavęs sprogstamąjį įtaisą.

Teismo ekspertai aiškinasi, ar užpuolikas turėjo bendrininkų, sakė Mančesterio policijos vyriausiasis konsteblis Ianas Hopkinsas. Jis nepateikė jokios informacijos apie asmenį, surengusį sprogdinimą.

Pareigūnas sakė, kad tarp žuvusiųjų yra vaikų, tačiau nepateikė daugiau detalių apie aukas.

„Galiu patvirtinti – užpuolikas žuvo arenoje. Manome, kad užpuolikas nešėsi savadarbį sprogstamąjį užtaisą ir detonavo jį, sukeldamas šį žiaurumą“, – pažymėjo I. Hopkinsas.

Po incidento kilus sąmyšiui išsigandę tėvai ieškojo savo paauglių atžalų, dalyvavusių koncerte, o draugų grupelės bandė surasti vieni kitus.

Taksi automobiliai nemokamai vežiojo žmones namo, o miesto gyventojai ir viešbučiai priėmė į savo namus nakvoti koncerto klausytojus, įstrigusius mieste, kai buvo sustabdytas traukinių eismas.

Socialiniuose tinkluose buvo gausu pranešimų dėl žmonių, kuriuose prašoma suteikti informacijos apie žmones, iš kurių po to koncerto artimieji negavo jokių žinių.

Britanijos vidaus reikalų sekretorė Amber Rudd pavadino šį incidentą „barbariška ataka, per kurią sąmoningai taikytasi į pažeidžiamiausius mūsų visuomenėje – jaunus žmones ir vaikus popmuzikos koncerte“.

Kol kas niekas neprisiėmė atsakomybės už ataką, bet dėl Mančesteryje nugriaudėjusio sprogimo internete džiūgavo džihadistų judėjimo „Islamo valstybė“ (IS), kontroliuojančio Irako Mosulą ir Sirijos Rakos miestą, šalininkai.

Kaip pranešė džihadistų tinklalapius stebinti organizacija „SITE Intelligence Group“, vienas jų parašė: „Tegu jie paragauja to, ką patiria bombarduojami ir deginami silpni žmonės Mosule ir (Rakoje).“

Jei bus patvirtinta, kad šis incidentas buvo teroro ataka, tai bus daugiausiai gyvybių nusinešęs išpuolis Britanijoje nuo 2005-ųjų liepos, kai keturi mirtininkai sprogdintojai trijuose metropoliteno traukiniuose ir autobuse nužudė 52 žmones.

Papildyta 08:37 Po išpuolio Mančesterio arenoje „Tele2“, „Telia“, „BITĖ Lietuva“ kaip skelbia pranešime spaudai, kompensuos skambučius ir SMS žinutes visoje Jungtinėje Karalystėje.

Kompensacijos bus taikomos už skambučius ir žinutes nuo gegužės 23 d. 00.01 val. iki tos pačios dienos vidurnakčio Lietuvos laiku.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė pareiškė nuoširdžią užuojautą Jos Didenybei Didžiosios Britanijos Karalienei Elžbietai II dėl teroristinio išpuolio Mančesteryje.

Šalies vadovė griežtai pasmerkė šį žiaurų ir niekaip nepateisinamą, aukų nesirenkantį smurtą bei išreiškė tvirtą Lietuvos solidarumą su Jungtinės Karalystės žmonėmis, rašoma prezidentūros pranešime.  

Prezidentė savo ir visos šalies žmonių vardu palinkėjo stiprybės ir ištvermės aukų šeimoms ir artimiesiems, taip pat sveikatos nukentėjusiesiems. Ministras pirmininkas Saulius Skvernelis taip pat pareiškė užuojautą dėl išpuolio.

„Šiąnakt Mančesteryje, Didžiojoje Britanijoje, darsyk įvykdytas išpuolis prieš Vakarų simbolį – gyvenimu besidžiaugiančius jaunus žmones, kuriems viskas buvo dar prieš akis. Taikytasi ciniškai ir tikslingai į jauniausią –  paauglių –  auditoriją, dalyvavusią koncerte“, – teigia vyriausybės vadovas.

Reuters/Scanpix nuotr.

Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius laiške pareiškė užuojautą Jungtinės Karalystės užsienio reikalų sekretoriui Borisui Johnsonui dėl  įvykdyto teroristinio išpuolio.

„Smerkiame šį teroro aktą ir reiškiame solidarumą su Jungtinės Karalystės žmonėmis ir vyriausybe. Aktyviai tęsime bendradarbiavimą su Jungtine Karalyste ir tarptautine bendruomene kovojant su terorizmu. Stiprybės visiems nukentėjusiems nuo šio šiurpaus išpuolio“, – laiške rašo ministras L. Linkevičius. 

Užsienio reikalų ministerija susisiekė su ambasada Jungtinėje Karalystėje dėl išpuolio Mančesteryje. Šiuo metu neturima duomenų, kad per išpuolį būtų nukentėję Lietuvos piliečiai.

Nelaimės atveju Lietuvos piliečiai gali kreiptis į Užsienio reikalų ministeriją visą parą veikiančiu telefonu +370 5 236 2444 arba el. paštu pilieciai@urm.lt.

Papildyta 07:13 Po kruvino įvykio pasigirdo spekuliacijų – esą bomba galėjo būti su specialiomis vinimis, dėl kurių aukų skaičius toks didelis. Taip pat spėliojama, kad bomba buvo nustatyta sprogti tiesiai po koncerto. Laimei, koncerto pabaiga vėlavo, todėl žiūrovai neskubėjo iš renginio vietos nustatytu pabaigos laiku. Tačiau šių spekuliacijų policija nevertina ir jokios informacijos apie tai nepatvirtina.

Papildyta 07:00 Kaip praneša LRT RADIJO Londone korespondentė Indrė Urbaitė, premjerė Th. May sušaukė specialų pasitarimą dėl išpuolio.

Ligoninių duomenimis, į penkias gydymo įstaigas išvežti 59 asmenys, dalį žmonių paramedikai gydė vietoje.

Šis išpuolis yra daugiausiai gyvybių nusinešusi ataka Britanijoje nuo 2005 metų.

Lidso mieste gyvenantis Gary Walkeris akė BBC radijo 5-ajam kanalui, kad per sprogimą skeveldra jam pataikė į koją, o jo žmona buvo sužeista į pilvą, kai jie laukė iš koncerto išeinančių savo dukrų.

„Išgirdome, kaip prasidėjo paskutinė daina, tada staiga blykstėlėjo didžiulis žybsnis, pasigirdo trenksmas ir pasklido dūmai“, – sakė vyras.

Mančesterio arena nurodė, kad sprogimas įvyko „šalia pastato, viešoje erdvėje“.

Koncerte buvusi aktorė Isabel Hodgins sakė televizijai „Sky News“: „Visus buvo apėmusi panika, ant laiptų kilo spūstis.“

„Kai mes ėjome lauk, koridorius buvo pilnas, atsidavė degėsiais, buvo gana daug dūmų“, – pridūrė ji.

„Tai tiesiog sukrečiama; jaučiamės smarkiai sukrėsti. Mums tiesiog pasisekė, kad saugiai ištrūkome“, – sakė aktorė.

Papildyta 06:33: Policijos pareigūnai tebėra Mančesterio Viktorijos stotyje, kur, kaip skelbta anksčiau, antradienį nesustos ir neišvažiuos traukiniai.

Papildyta 06:28: Mančesterio ligoninė praneše, kad įvykio vietoje dirbo 60 greitosios pagalbos ekipažų.

BBC korespondentė Sarah Corker pranešė, kad nukentėjusieji patyrė traumas dėl šukių ir kitų duženų, pasklidusių po sprogimo, bei grūsties, kai žmonės bandė evakuotis.

Papildyta 06:05: Užuojautą išreiškė ir pati A. Grande, kuri sprogimo metu nebuvo sužalota: „Sudaužyta. Iš pat širdies gelmių.“

Papildyta 04:48: Jungtinės Karalystės ministrė pirmininka Theresa May ketina surengti vyriausybės specialiojo komiteto susirinkimą antradienio rytą.

Mančesterio policija praneša, kad įvykio vietoje tebedirba gelbėtojų pajėgos. Žmonių prašoma laikytis atokiau nuo teritorijos.

Papildyta 04:23: BBC praneša, kad traukiniai visą antradienį nevyks iš ir nesustos Mančesterio Viktorijos stotyje, šalia kurios ir yra Mančesterio arena. 

Socialinis tinklas „Facebook“ įjungė savo saugumo patikros būseną, kad buvusieji įvykio vietoje galėtų pranešti, ar nenukentėjo.

Papildyta 04:19: Th. May išreiškė užuojautą nukentėjusiesiems ir jų artimiesiems: „Dirbame, kad būtų išsiaiškintos visos pasibaisėtinos teroristinės atakos detalės – „The Guardian“ sakė Th. May. – Reiškiama užuojatą nukentėjusiesiems ir jų artimiesiems.“

BBC policijos pareigūnai informavo radę ir antrą į sprogmenį panašų paketą, tačiau po kontrolinio sprogdinimo buvo patvirtina, kad tai nebuvo sprogmuo.

Liudininkai tvirtino girdėję stiprų trenksmą, kuris įvyko arenos gale, netoli vietos, kurioje buvo prekiaujama atlikėjos atributika.

„Telegraph“ praneša, kad sprogimą galėjo įvykdyti savižudis.

Kaip praneša „The Guardian“, saugumo ministras Benas Wallace`as įvykį vadina teroristiniu išpuoliu: „Po atakos Mančesteryje, prašau, išlikite budrūs ir, jei pamatysite ką nors įtartino, skambinkite antiterorizmo linija.“

Kol kas nepranešama, kiek koncerte dalyvavo žmonių. Arena talpina iki 21 tūkst. žmonių.

Su dukromis į koncertą atėjusi Michelle Sullivan pasakoja, kad sprogimas nugriaudėjo arenoje užgesus šviesoms. Po to kilo sąmyšis. „Kai išbėgome iš arenos mums tiesiog sakė – bėkite toliau“, – pasakojo liudininkė.

Kitas liudininkas, Joshas Elliottas, BBC Radio 5 teigė, kad po sprogimo žmonės krito ant grindų, o, kai manė esant saugu, bėgo iš pastato. „Tai buvo siaubinga. Atsikėlėme, kai manėme, kad saugu, ir evakuavomės kaip įmanoma greičiau“, – sakė J. Elliottas.

Mančesterio tarybos atstovas spaudai išreiškė užuojautą nukentėjusiesiems ir jų šeimoms.

„Visuomenė bendradarbiauja nesiartindama prie vietos, kuri tapo nusikaltimo vieta. Gyvename tokiame pasaulyje, kai tiek policija, tiek taryba turi veiksmų planą, kurio tokiais atvejais laikosi. Žinoma, visas miestas sukrėstas“, – tvirtino miesto tarybos atstovas.

Po įvykio visuomenė socialiniuose tinkluose ėmė siūlyti laikiną nakvynę po įvykio į namus negalintiems išvykti žmonėms.

Įvykio vietoje dirba gelbėtojai.

Pasak liudininkų, sužeistųjų gali būti ir dėl kilusio sąmyšio. Ne vienas liudininkas teigė, kad bėgdami žmonės galėjo trypti pargruvusius.

Jungtinės Karalystės Šiaurės Vakarų kovos su terorizmu padalinys įvykį tiria kaip galimą teroristinę ataką, praneša šaltinis. 

Po sprogimo traukinių bėgiai šalia arenos buvo užblokuoti. Policija ragina nesiartinti prie teritorijos. Praėjus maždau dviem valandoms po sprogimo vis dėlto buvo pranešama, kad teritorijoje tebėra daug žmonių.

Pranešama, kad atlikėja A. Grande nenukentėjo.