Naujienų srautas

Pasaulyje2017.05.22 23:20

D. Trumpas tapo pirmuoju JAV prezidentu, apsilankiusiu prie Vakarų sienos

BNS 2017.05.22 23:20

Donaldas Trumpas pirmadienį tapo pirmuoju pareigas einančiu Jungtinių Valstijų prezidentu, apsilankiusiu prie Vakarų (Raudų) sienos ginčijamoje rytų Jeruzalės teritorijoje, ir ranka palietusiu vieną švenčiausių judaizmo vietų.

Vakarų siena yra švenčiausia žydų maldos vieta. Prie sienos D. Trumpas pozavo fotografams užsidėjęs juodą žydišką šlikę, o paskui, kaip daro daugelis čia apsilankiusiųjų, tarp jos akmenų įspraudė raštelį su savo malda.

Izraelio lyderiai jo prie Vakarų sienos nelydėjo.

JAV prezidento apsilankymo metu paprastai garsiai šurmuliuojančiame Jeruzalės senamiestyje, kuriame yra Vakarų siena, buvo imtasi griežtų saugumo priemonių – aikštė prie sienos ir aplinkinės gatvelės buvo uždarytos.

D. Trumpo duktė Ivanka, kuri yra atsivertusi į judaizmą ir ištekėjusi už vieno iš prezidento patarėjų Jaredo Kushnerio, taip pat apsilankė prie minėtos sienos, tačiau moterims skirtoje pusėje.

Pagal griežtus žydų įstatymus, vyrai ir moterys meldžiasi atskirai.

Vakarų siena yra Antrosios Jeruzalės šventyklos, kurią pastatė Erodas Didysis ir sugriovė senovės romėnai 70-aisiais mūsų eros metais, atraminės sienos liekana netoli Al Aksos mečetės komplekso Rytų Jeruzalėje.

Šis D. Trumpo vizitas sukėlė karštų diskusijų dar prezidentui nespėjus išvykti iš Vašingtono, kai JAV pareigūnai atsisakė atsakyti į klausimą, ar Jeruzalė priklauso Izraeliui.

Jeruzalės statusas yra ypač opus ir vienas daugiausiai sunkumų keliančių klausimų Izraelio ir palestiniečių taikos derybose.

Izraelis Rytų Jeruzalę ir Vakarų Krantą okupavo 1967 metais, tačiau okupacijos teisėta niekada nepripažino tarptautinė bendruomenė.

Vėliau žydų valstybė aneksavo Rytų Jeruzalę ir tvirtina, kad visas miestas yra Izraelio sostinė. Tuo tarpu palestiniečiai Rytų Jeruzalę laiko savo būsimos valstybės sostine.

Paprastai JAV laikosi pozicijos, kad dėl Jeruzalės statuso Izraelis ir palestiniečiai turi susitarti derybose.

D. Trumpo apsilankymas prie Vakarų sienos buvo numatytas per jo pirmą kaip prezidento užsienio kelionę, – ketinta aplankyti krikščionims, musulmonams ir judėjams šventas vietas.

Pirmiausia D. Trumpas apsilankė Saudo Arabijoje, o vėliau šią savaitę jis Vatikane susitiks su popiežiumi Pranciškumi.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi