Naujienų srautas

Pasaulyje2017.05.22 11:32

„Reuters“: chaoso apimtoje Venesueloje – 5 tūkst. rusiškų priešlėktuvinių raketų

15min.lt 2017.05.22 11:32

Venesueloje protestai tęsiasi jau 50 dienų iš eilės, o aukų skaičiuojama mažiausiai 48. Režimo pajėgos ir policija negailestingai traiško opozicijos demonstrantus. Prezidento Nicolaso Maduro valdžiai pasitikėjimo savimi netrūksta – kaip dabar skelba naujienų agentūra „Reuters“, Karakasas yra sukaupęs net 5 tūkst. rusiškų priešlėktuvinių raketų paleidimo įrenginių (MANPADS).

„Reuters“ susipažino su kariniu dokumentu, kuriame pateikiamas būtent toks MANPADS skaičius – tai yra didžiausios tokių ginklų atsargos visoje Pietų Amerikoje ir neabejotinas galvos skausmas Vakarams. Venesuelos socialistinė vyriausybė šalies ginklavimą tradiciškai pateisindavo „imperialistų invazijos“ grėsme. Panašu, kad didelį MANPADS arsenalą iš Rusijos gavo ar pirko buvusio prezidento Hugo Chavezo vyriausybė. H. Chavezas šalį valdė nuo 1999 metų iki mirties 2013-aisiais.

Šie priešlėktuvinių raketų paleidimo įrenginiai valdomi nuo peties ir kelia rimtą grėsmę komerciniams bei kariniams orlaiviams. Ginklų ekspertai teigia, kad regione jau seniai baiminamasi, kad įrenginiai gali būti pavogti, parduoti ar kitaip atsidurti blogose rankose. Turint omenyje, kad Venesueloje šiuo metu siautėja neramumai, o šalį niokoja ekonominė krizė, pavojus dar didesnis.

Ši Pietų Amerikos šalis, kaip rašoma kariniame dokumente, turi 5 tūkst. nešiojamųjų oro gynybos sistemų SA-24, dar žinomų kaip „Igla-S“. Atkeliavo iš Rusijos Mūšių laukus amerikietiški ir sovietų MANPADS pirmą kartą pasiekė praėjusio amžiaus septintajame dešimtmetyje. Šiuos įrenginius mėgsta sukilėlių grupuotės visame pasaulyje, kadangi jie nešiojami ir efektyvūs, be to, juos gana paprasta naudoti.

JAV jau daug metų finansuoja pastangas naikinti MANPADS atsargas nestabiliuose regionuose. Baiminamasi, kad tokie įrenginiai paklius kovotojų grupuotėms. Pavyzdžiui, Libijoje po 2011 metų sukilimo MANPADS greičiausiai pasiekė kitas nestabilias Vidurio Rytų šalis. JAV centrinės žvalgybos valdybos direktorius Mike`as Pompoeo anksčiau gegužę per klausymą Senate išreiškė susirūpinimą dėl Venesuelos turimų MANPADS.

„Rizika yra nepaprastai reali ir rimta – ne tik Venesuelai, bet visai Pietų ir Centrinei Amerikai. Situacija Venesueloje vis blogesnė, (prezidentas Nicola, – red.) Maduro – vis didesnėje neviltyje“, – kalbėjo M. Pompeo. Vienas buvęs Venesuelos kariuomenės generolas „Reuters“ teigė, jog MANPADS yra laikomi pakrantėje – kad būtų galima reaguoti į JAV ataką. Amerikiečiai 2002 metais tikrai nepyko, kai H. Chavezas buvo trumpam nuverstas per pučą, bet visada neigė kaip nors prisidėję prie perversmo. Vis dėlto būtent tada Karakasas pradėjo ruoštis pirkti MANPADS. Rusija Venesuelai 2010 metais paskolino 4 mlrd. JAV dolerių ginklų pirkimui. Nors neaišku, ar MANPADS įsigijimas buvo sandorio dalis, Jungtinių Tautų duomenys rodo, kad iš Rusijos į Venesuelą per pastarąjį dešimtmetį buvo atgabenta 3,8 tūkst. šių įrenginių.

Gausu nelegalių ginklų Konservatyvūs JAV politikai, pavyzdžiui Floridos respublikonas Marco Rubio kaltina Venesuelą bendradarbiaujant su tokioms grupuotėmis kaip Libane ir Sirijoje aktyvus šiitų judėjimas „Hezbollah“ bei Kolumbijos sukilėliai FARC.

Žvalgybos ir saugumo ekspertai mano, kad tokie įtarimai perdėti. Tačiau Venesueloje išties klesti nelegali prekyba ginklais – juodojoje rinkoje ar kalėjimuose nesunku įsigyti pistoletų, šautuvų, kulkosvaidžių, net granatų.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi