Pasaulyje

2017.05.17 11:47

Ilgas D. Trumpo liežuvis galėjo atskleisti Izraelio agentą IS teritorijoje

15min.lt 2017.05.17 11:47

Oficialiai Izraelis, į kurį šią savaitę atvyksta JAV prezidentas Donaldas Trumpas, ramina: pranešimai, kad pastarasis perdavė Rusijai žydų valstybės žvalgybos gautą informaciją, dvišaliams santykiams nepakenks. Bet užkulisiuose kalbama, kad Tel Avive įsiūčio netrūksta – ne be priežasties, skelbia „ABC News“.

JAV pareigūnai žiniasklaidai antradienį atskleidė, kad D.Trumpas su Rusijos užsienio reikalų ministru Sergejumi Lavrovu ir ambasadoriumi Vašingtone Sergejumi Kisliaku pasidalijo būtent Izraelio žvalgybos surinktais duomenimis.

Baltieji rūmai tokio pranešimo nekomentuoja, be to, gali būti, kad D.Trumpas Izraelyje su šios šalies lyderiu Benjaminu Netanyahu iškart susitars neeskaluoti temos.

„Izraelis visiškai pasitiki ryšiais su Jungtinėmis Valstijomis, susijusiais su dalijimusi slapta informacija, ir tikisi gilinti tuos ryšius dar ilgus metus vadovaujant prezidentui D. Trumpui“, – pareiškė šalies ambasadorius JAV Ronas Dermeras.

Tačiau žvalgybininkai tylėti nenusiteikę. Jų teigimu, JAV žvalgyba savo šaltinį Izraelyje laiko tokiu slaptu, kad duomenų apie jį, kurie greičiausiai nulėmė kalbas apie naujas saugumo priemones keleiviniuose lėktuvuose, neperdavė net artimiausioms Amerikos sąjungininkėms vadinamajame „Penkių akių“ klube.

O dabar, kaip rašo „ABC News“, grėsmė jau iškilo Izraelio šnipo, veikiančio „Islamo valstybės“ (IS) kontroliuojamoje teritorijoje, gyvybei.

Būtent šis Izraelio agentas esą išsiaiškino „aktyvų“ džihadistų sąmokslą susprogdinti į JAV skrendantį keleivinį lainerį paslepiant bombą nešiojamajame kompiuteryje.

Informaciją amerikiečiai palaikė patikima, nes jau svarsto uždrausti įsinešti tokius kompiuterius į visus lėktuvus, skrendančius iš Europos į Ameriką.

„Rizikuojama prarasti ne tik šį šaltinį, bet ir būsimus informacijos apie sąmokslus prieš mus šaltinius“, – teigė buvęs JAV Nacionalinio kontrterorizmo centro direktorius Mattas Olsenas.

„Tai rimta, – vienas buvęs JAV žvalgybos pareigūnas tvirtino „CBS News“. – Kažkas dėl šios informacijos gali žūti. Be to, IS gali paskubinti planus surengti išpuolį.“

Tiesa, IS prieš dvejus metus jau susprogdino Rusijos lėktuvą virš Egipto Sinajaus pusiasalyje, taip pražudydama daugiau nei 200 žmonių. Džihadistai gyrėsi paslėpę sprogmenį saldžiojo gėrimo skardinėje.

O D. Trumpo patarėjas nacionalinio saugumo klausimais, generolas Herbertas Raymondas McMasteris teigia, kad būtent todėl D. Trumpas atskleidė informaciją svečiams iš Rusijos.

„Toks buvo pokalbio kontekstas, kuriame buvo visiškai tinkama pasidalyti tuo, kokia yra grėsmė“, – antradienį pareiškė H. R. McMasteris.

Vis dėlto kovos su terorizmu pareigūnų bendruomenės nuomonė kitokia – ir ne tik JAV. Jau minėtas M. Olsenas kalba apie klaidą: „Rusija nėra kovos prieš IS koalicijos dalis. Jie nėra mūsų partneriai.“

Danas Shapiro, buvęs JAV ambasadorius Izraelyje, pritaria: jis pavadino D. Trumpą ir jo komandos narius „neatsargiais“, o didžiausią susirūpinimą išreiškė dėl to, kad „Izraelio žvalgybininkai kitą kartą pagalvos prieš dalydamiesi informacija“.

Tą patį „CBS News“ patvirtino buvęs Izraelio žvalgybos tarnybos „Mossad“ vadovas Danny Yatomas. „Mes pagalvojame dukart prieš perduodami jautrius duomenis“, – teigė jis.

Dar du Izraelio žvalgybininkai „BuzzFeed News“ patvirtino, kad D. Trumpas informacija su rusais pasidalijo be Tel Avivo žinios.

„Tarp mūsų šalių saugumo tarnybų egzistuoja specialus ryšys. O dabar sužinojome, kad informacija dalijamasi su kitais, mums nežinant. Tai didžiausių baimių išsipildymas“, – sakė vienas žvalgybininkų.