Pasaulyje

2013.05.07 12:25

Estijoje sulaikytas vyras, planavęs įvežti į Š. Korėją masinio naikinimo ginklų

DELFI.lt2013.05.07 12:25

Taivano piliečiui, kurį JAV valdžia sieja su ginklų gamybos įrangos gabenimu į Šiaurės Korėją, ir jo sūnui, gyvenančiam Čikagos priemiestyje, bus pateikti kaltinimai pažeidus JAV masinio naikinimo ginklų neplatinimo įstatymus, antradienį skelbia JAV teisėsaugos pareigūnai, praneša JAV prokuratūros Čikagoje atstovai.

Taivano piliečiui, kurį JAV valdžia sieja su ginklų gamybos įrangos gabenimu į Šiaurės Korėją, ir jo sūnui, gyvenančiam Čikagos priemiestyje, bus pateikti kaltinimai pažeidus JAV masinio naikinimo ginklų neplatinimo įstatymus, antradienį skelbia JAV teisėsaugos pareigūnai, praneša JAV prokuratūros Čikagoje atstovai.

Hsien Tai Tsai, dar žinomas kaip Alexas Tsai (kuris, kaip manoma, gyvena Taivane), praeitą trečiadienį buvo sulaikytas Estijos sostinėje Taline. Jo sūnus, Jueh Hsun Tsai, dar žinomas kaip Gary Tsau, nors ir kilęs iš Taivano, tačiau yra teisėtas nuolatinis JAV gyventojas. Jis buvo sulaikytas tą pačią dieną savo namuose Glenvju mieste, JAV Ilinojaus valstijoje.

67 metų Alexas Tsai vis dar laikomas areštinėje Taline, tvarkomi jo ekstradicijos JAV dokumentai.

Abu vyrus Čikagos miesto teismas kaltina trimis įstatymų pažeidimais – kaltinimai suformuoti jau anksčiau, tačiau paskelbti tik po įtariamųjų sulaikymo. Tėvas ir sūnus kaltinami bandę sutrukdyti JAV įgyvendinant masinio naikinimo ginklų neplatinimo įstatymus ir jų nuostatas, susitarimu nepaisyti Akto dėl ekonominių galių tarptautinės nepaprastosios padėties atveju (IEEPA) (A. Tsai ir dvi jo bendrovės nepaklauso JAV iždo departamento pritaikytiems apribojimams) bei pinigų plovimu.

Kaip teigiama oficialiai patvirtintuose dokumentuose, federaliniai agentai tyrė Alexo ir Gary Tsai veiklą, taip pat domėjosi asmeniu A (A. Tsai verslo partneriu iš Taivano) bei bendrovėmis, susijusiosios su JAV gamintų prekių ir įrengimų, kuriuos galima pritaikyti gaminant masinio naikinimo ginklus, eksportu. Alexas ir Gary Tsai bei asmuo A siejami su mažiausiai trimis Taivane veikiančiomis bendrovėmis – „Global Interface Company, Inc.“, „Trans Merits Co., Ltd.“ ir „Trans Multi Mechanics Co., Ltd“. Minėtosios bendrovės pirko, o tada eksportavo arba bandė įsigyti, norėdamos eksportuoti, iš JAV teritorijos įrangą, naudojamą itin tiksliam metalų ir kitų medžiagų apdirbimui.

Skelbdamas 2009 metų sausį parengtą JAV užsienio lėšų kontrolės tarnybos sprendimą, JAV iždo departamentas teigia, jog A. Tsai teikė ar bandė teikti finansinę, technologinę ar kitokią pagalbą, prekes ar paslaugas Korėjos kasybos plėtros ir prekybos korporacijai (KOMID), kurią 2005 metų birželį tuometinis JAV prezidentas George’as W. Bushas įvardijo kaip masinio naikinimo ginklo platintoją. JAV iždo departamentas teigia, jog A. Tsai „KOMID ir jai pavaldžioms bendrovėms tiekė ginklų gamybos įrangą ir buvo susijęs su jos eksportu į pačią Šiaurės Korėją, kur ji galėjo būti naudojama pažangios ginkluotės programos vystymui“.

Už Akto dėl ekonominių galių tarptautinės nepaprastosios padėties atveju pažeidimą gresia maksimali 20 metų laisvės atėmimo bausmė ir 1 mln. dolerių (2,63 mln. Lt) bauda, už pinigų plovimą gresia maksimali 20 metų laisvės atėmimo bausmė ir 500 tūkst. dolerių (1,317 mln. Lt) bauda, maksimali bausmė už sąmokslą apgauti JAV siekia penkerius metus laisvės atėmimo ir 250 tūkst. baudą (658 tūkst. Lt). Jeigu kaltinamųjų kaltė bus įrodyta, teismas gali skirti bausmę, remdamasis federaliniais įstatymais ir JAV bausmių skyrimų gairėmis. JAV valstybės interesus teisme gins prokurorai Patrickas Pope ir Brianas Hayesas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.