Pasaulyje

2017.05.15 11:02

Kinija Vakarams piršo savo 814 mlrd. eurų vertės projektą

Pekine dvi dienas vykusiame viršūnių susitikime Kinija aktyviai piršo savo naująjį „Šilko kelią“, kuriuo siekia pabrėžti augančią šalies lyderystę pasaulyje. Pekinas jį vadina amžiaus projektu, kuriuo siekiama sujungti Afriką, Aziją ir Europą milžinišku jūrų uostų, geležinkelių, kelių ir pramoninių parkų tinklu. Kinijos plėtros bankas jau yra numatęs maždaug 814 mlrd. eurų vertės finansavimą. 

29 valstybių, tarp jų – Jungtinių Valstijų bei Šiaurės Korėjos, delegacijos atvyko Pekiną. Tačiau tik kelios Vakarų valstybės atsiuntė aukštesnio rango delegacijas, o Didžiajai Britanijai atstovaujantis iždo sekretorius pabrėžė, kad pasitraukusi iš Europos Sąjungos karalystė nori daugiau, o ne mažiau prekiauti su pasauliu.

„Ir palikę Europos Sąjungą norime išlaikyti glaudžius, atvirus prekybos ryšius ne tik su kaimynėmis Europoje, bet ir užsitikrinti laisvosios prekybos sutartis su naujais partneriais visame pasaulyje. Kaip ir Kinija, norime daugiau prekybos, tad palaikau prezidentą Xi, kad iki šių metų pabaigos abipusiai naudingi prekybos susitarimai sietų 40 procentų „vienos juostos, vieno kelio“ projekto šalių“, – teigia Didžiosios Britanijos iždo sekretorius Philipas Hammondas.

Kinijos projektas jūrų uostų, geležinkelių, kelių ir pramoninių parkų tinklu sujungtų daugiau negu 60 šalių, kuriose gyvena daugiau negu pusė planetos gyventojų, kurioms tenka maždaug trečdalis pasaulio BVP.

„Mūsų iniciatyva paremta senovės „Šilko keliu“. Ji apima Azijos, Europos, Afrikos žemynus, bet esame atviri visiems draugams“, – apie projektą kalbėjo Kinijos prezidentas Xi Jinpingas.

Tačiau Vakarai nusiteikę skeptiškai. Kinija veikia pagal savo taisykles, kurios dažnai su Vakarų valstybių taisyklėmis neturi nieko bendra, mat jų projektai turi būti tikrai atviri, ir svarbiausia – skaidrūs. Galimas dalykas, kad taip Pekinas bando įsitvirtinti, kai Vašingtonas ėmėsi politikos „Amerika pirmiausia“.

Daugiau – įraše.