Pasaulyje

2017.05.14 16:06

E. Macronas perėmė postą iš F. Hollande`o

BNS, LRT.lt2017.05.14 16:06

Emmanuelis Macronas sekmadienį inauguruotas jauniausiu Prancūzijos prezidentu, kuriam teks gąsdinantys iššūkiai atgaivinti šalies ekonomiką ir suteikti daugiau gyvybės kritikuojamai Europos Sąjungai.

Konstitucinės Tarybos pirmininkas Laurentas Fabiusas sekmadienį prezidento rūmuose įvykusioje ceremonijoje paskelbė oficialius rinkimų rezultatus.

39-erių centristas E. Macronas perėmė prezidento postą iš socialisto Francois Hollande`o, kurio penkeri metai valdžioje pasižymėjo sunkiai įveikiamu nedarbu ir kruvinais teroristų išpuoliais.

Savo pirmoje kalboje E. Macronas pareiškė, kad Prancūzijos žmonės renkasi viltį ir nori pokyčių. Jis pažadėjo, kad Europos Sąjunga, kuriai smūgį sudavė norą išstoti pareiškę britai, jo prezidentavimo metu bus „atjauninta ir perkrauta“.

„Pasauliui ir Europai Prancūzijos reikia daugiau nei bet kada ir jiems reikia stiprios Prancūzijos, kuri žino savo likimą“, – sakė jis.

Visų pirma, užlipę raudonu kilimu dengtais laiptais į Eliziejaus rūmus Paryžiaus centre, E. Macronas ir F. Hollande`as privačiai bendravo prezidentūroje, kur E. Macronui perduoti Prancūzijos branduolinio ginklo paleidimo kodai.

F. Hollande`as yra akivaizdžiai patenkintas, kad prezidentu išrinktas buvęs investavimo bankininkas, gegužės 7 dieną didele persvara įveikęs kraštutinių dešiniųjų kandidatę Marine Le Pen.

Būtent F. Hollande`as padėjo E. Macronui daryti politinę karjerą, priėmęs jį dirbti patarėju, o vėliau ekonomikos ministru.

„Aš neperduodu valdžios politiniam oponentui, tai žymiai paprasčiau“, – sakė F. Hollande`as ketvirtadienį.

Saugumą prie prezidentūros ir Eliziejaus laukuose užtikrino apie pusantro tūkstančio policijos pareigūnų, eismas toje apylinkėje blokuotas.

Pirmojo užsienio vizito E. Macronas pirmadienį vyks į Vokietiją, kur Berlyne susitiks su Vokietijos kanclere Angela Merkel.

Vėliau per kelias ateinančias dienas jis turės pasirinkti kandidatą į premjerus ir suformuoti vyriausybę.

Po visų formalumų iš patrankų kitoje Senos pusėje buvo iššauta 21 salvė. Vėliau E. Macronas vyko prie Triumfo arkos, kur padėjo vainiką prie Nežinojo kareivio kapo.

E. Macronas yra pažadėjęs atgaivinti Prancūzijos politiką naujais veidais. Jo vadovaujamas judėjimas „Respublika, pirmyn!“ jau pristatė 428 kandidatus į 577 Prancūzijos žemųjų parlamento rūmų vietas. Rinkimai vyks birželį. E.Macronas siekia daugumos, kad galėtų įgyvendinti savo programą.

E. Macroną inauguracijos dieną lydėjo žmona Brigitte.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt