Naujienų srautas

Pasaulyje2012.06.29 17:35

Šiaurės Sirijos miestai sparčiai tuštėja

Sirijos šiaurėje stovintys miestai sparčiai tuštėja. Gyventojai bėga nuo vis aštrėjančio konflikto tarp vyriausybės ir sukilėlių. Šeštadienį Ženevoje Jungtinių Tautų (JT) Saugumo Taryba dar kartą bandys ieškoti krizės sprendimo.

Sirijos šiaurėje stovintys miestai sparčiai tuštėja. Gyventojai bėga nuo vis aštrėjančio konflikto tarp vyriausybės ir sukilėlių. Šeštadienį Ženevoje Jungtinių Tautų (JT) Saugumo Taryba dar kartą bandys ieškoti krizės sprendimo.

Atarebas – vienas iš Sirijos šiaurėje esančių miestų. Jame nėra nė gyvos dvasios, nes beveik visi gyventojai pabėgo į atokesnius kaimus arba į Turkiją. Kovos tarp vyriausybės pajėgų ir sukilėlių darosi nepakenčiamos. Žmonės bėga nuo armijos snaiperių. Kariuomenė terorizuoja gyventojus.

JT skaičiuoja, kad karo pabėgėlių gali būti per šimtą tūkstančių. Skaičius ypač išaugo per pastaruosius mėnesius, žlugus šešių punktų taikos planui.

Humanitarinę pagalbą teikiančios organizacijos sako, kad pabėgėliams remti jos išleidžia dešimtis milijonų dolerių.

Šeštadienį Ženevoje JT Saugumo Taryba drauge su Sirija ir jos kaimynėmis dar kartą bandys ieškoti kelio iš aklavietės. JT generalinis sekretorius vis dar tiki taikos planu, o jo iniciatorių Kofį Annaną laiko diplomatijos genijumi. Jeigu K. Annanas neras sprendimo, vargu ar tai padarys kas nors kitas.

„Nuoširdžiai viliuosi, kad susitikimas taps lūžiu bendromis pastangomis sprendžiant Sirijos krizę“, – sakė JT generalinis sekretorius Ban Ki Moonas.

Tačiau derybas sunkina skirtingos Vakarų ir Rusijos pozicijos. Vakarai didina spaudimą Sirijos prezidentui Basharui al Assadui, taiko naujas sankcijas ir sieka pakeisti ar bent pakoreguoti vyriausybės sudėtį. Rusija mano, kad krizę galima išspręsti tik išlaikant stiprią Sirijos valdžią. O pats B. al Assadas pareiškė, kad geriausią sprendimą žino tik jis.

„Spaudimas iš užsienio nepakeis mūsų pozicijos. Jis neturėjo įtakos praeityje, neturės ir ateityje. Tikroji problema – kaip išlaikyti šalies nacionalinę vienybę. Turime išspręsti vidaus nesutarimus. Tačiau tai neturėtų rūpėti usieniečiams“, – tvirtina Sirijos prezidentas.

Penktadienį Hillary Clinton Rusijoje aplankė šalies užsienio reikalų ministrą Sergejų Lavrovą. Jungtinės Valstijos ir Rusija bando derinti pozicijas. Tuo metu Sirijos pasienyje Turkija dislokavo daugiau ginkluotės. Įtampa ypač išaugo po incidento, kai Sirija numušė Turkijos lėktuvą.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi