Pasaulyje

2017.05.12 14:31

D. Trumpas tris kartus FTB direktoriaus klausė, ar jis nėra tyrėjų taikiklyje

BNS 2017.05.12 14:31

JAV prezidentas Donaldas Trumpas ketvirtadienį pareiškė, kad triskart klausė dabar jau atleisto Federalinio tyrimų biuro (FTB) direktoriaus Jameso Comey, ar jis nėra atsidūręs tyrėjų taikiklyje.

Šis jo pareiškimas dar labiau sustiprino įtarimus dėl prezidento kišimosi į teisėsaugos institucijų veiklą.

JAV prezidentas taip pat pripažino, kad galvojo apie Rusiją, kai priėmė sprendimą atstatydinti J. Comey, kuris vadovavo tyrimui dėl galimo D.Trumpo rinkimų kampanijos narių slapto susimokymo su Maskva.

„Kai nusprendžiau tiesiog tai padaryti, pasakiau sau, pasakiau: žinai, visas tas Rusijos reikalas su D.Trumpu ir Rusija yra išgalvota istorija“, – sakė jis interviu televizijai NBC, matyt susiedamas J. Comey atleidimą su tuo tyrimu.

D. Trumpas sakė klausęs J. Comey, ar jis figūravo kontržvalgybos tyrimuose. Prezidentas sakė dukart tokį klausimą jam uždavęs telefonu, o dar kartą – per vakarienę Baltuosiuose rūmuose.

„Iš tikrųjų jo paklausiau, taip. Pasakiau: „Jei galite, pasakykite man, ar esu tiriamas?“ – sakė JAV vadovas.

„Jis atsakė: „Nesate tiriamas“, – prisiminė šalies lyderis, pakartodamas teiginį, kurį pasakė, kai antradienį Baltieji rūmai pranešė apie J. Comey atleidimą.

„Viskas, ką galiu jums pasakyti, kad žinau, jog nesu tiriamas. – Aš. Asmeniškai. Nekalbu apie kampanijas. Nekalbu apie ką nors kita. Aš nesu tiriamas“, – pareiškė D. Trumpas.

D. Trumpo komentarai NBC sukėlė klausimų, ar šalies vadovas pasielgė netinkamai ir ar J. Comey pažeidė vyriausybės nustatytas gaires.

JAV prezidentai paprastai visais įmanomais būdais vengia bet kokių užuominų į kišimąsi ar net atsisako komentuoti vykstančius tyrimus. FTB paprastai nė nekalba apie savo vykdomus tyrimus.

Žymus teisės mokslininkas Laurence'as Tribe`as naujienų agentūrai AFP sakė, kad jei J. Comey iš tiesų atsakė į minėtą D. Trumpo klausimą, tai būtų laikoma Teisingumo departamento taisyklių pažeidimu. Pasak jo, toks poelgis būtų „neįsivaizduojamai neetiškas ir neprofesionalus šioje situacijoje“.

D. Trumpas taip pat sakė, kad per vakarienę jis su J. Comey kalbėjosi apie tai, ar jis ir toliau ruošiasi eiti savo pareigas ir tęsti 10 metų kadenciją.

Toks klausimas „artimas kyšininkavimui... ar mažiausiai trukdymui vykdyti teisingumą, o J. Comey turėjo būti idiotas, kad ant to užkibtų ir pateiktų patvirtinimą, kurio (iš jo) buvo laukiama“, sakė L. Tribe`as.

Baltieji rūmai savo ruožtu tvirtina, kad tas pokalbis nebuvo netinkamas. „Nelaikau to interesų konfliktu“, – sakė Baltųjų rūmų atstovė Sarah Huckabee Sanders.

Per interviu D. Trumpas tvirtino, kad jis visuomet norėjo atleisti J. Comey. Taip jis sumenkino pirminį Baltųjų rūmų paaiškinimą, neva prezidentas veikė vadovaudamasis aukščiausio rango teisingumo pareigūnų rekomendacijomis, kuriose buvo kritikuojamas FTB direktoriaus darbas vadovaujant pernai vykusiam tyrimui dėl Hillary Clinton privataus elektroninio pašto serverio naudojimo tarnybos reikalais.

„Ruošiausi jį atleisti nepaisydamas jokių rekomendacijų, – sakė prezidentas. – Jis vaikosi populiarumo, jis yra plepys.“

Kokia yra atleidimo priežastis?

Prezidento oponentai tvirtina, kad J. Comey atleidimas buvo bandymas nutraukti FTB tyrimą dėl galimo Rusijos kišimosi į 2016-ųjų rinkimus bei galimų D.Trumpo kampanijos ir Kremliaus ryšių.

D. Trumpo interviu pasirodė tą pačią dieną, kai laikinasis FTB direktorius JAV Kongresą patikino, kad J. Comey atleidimas nesutrukdys minėtam tyrimui.

„Iki šiol nėra buvę jokių bandymų trukdyti mūsų tyrimui“, – per Senato Žvalgybos komiteto posėdį sakė laikinasis FTB vadovas Andrew McCabe`as. Šis posėdis įvyko jau dvi dienas tvyrant sumaiščiai, sukeltai J. Comey atleidimo.

„Negalite sustabdyti FTB vyrų ir moterų, besielgiančių teisingai, – sakė jis. – Visi agentai, įsitraukę į tyrimą, tebėra savo postuose.“

D.Trumpas NBC sakė, kad būtų „siaubinga“, jei būtų patvirtinta prielaida, kad Rusija įsikišo į 2016-ųjų rinkimus.

Tačiau jis dar kartą paneigė, kad jo kampanija yra susijusi su Maskva.

„Nėra jokių slaptų susitarimų tarp manęs, mano kampanijos ir rusų“, – pareiškė D. Trumpas.