Naujienų srautas

Pasaulyje2017.05.11 15:01

R. Tillersono Arkties Taryboje laukia ir sąjungininkų spaudimas

Amerikos Valstybės sekretorius Rexas Tillersonas lankosi toliausiai nuo Vašingtono esančioje Jungtinių Amerikos valstijų teritorijoje – Aliaskoje. Čia jis atvyko su Rusijos užsienio reikalų ministru Sergejumi Lavrovu. Lygiai prieš 150 metų pristigusi pinigų Rusija pardavė JAV šią milžinišką teritoriją. Aliaskoje į posėdį susirinko Arkties Taryba – 8 šalių, kurios ribojasi su Arktimi, – Kanados, Danijos, Suomijos, Islandijos, Norvegijos, Rusijos, Švedijos ir JAV – atstovai.

Valstybės sekretoriui Arkties Taryba jam toli gražu ne naujiena – būdamas bendrovės „Exon“ vadovu, jis sėkmingai suderėjo su Rusija dėl naftos gavybos Arktyje projektų.

„Man didelė garbė prisidėti prie jūsų, kai Arkties Taryba mini 20 taikos, stabilumo, bendradarbiavimo metų“, – teigia JAV valstybės sekretorius Rexas Tillersonas.

Sergejus Lavrovas į Aliaską atvyko kartu su ambasadoriumi Sergejumi Kisliaku, kuris atsidūrė skandalo centre, kai į viešumą iškilo jo pokalbiai telefonu su generolu Michaelu Flynnu, kuriam netgi teko palikti prezidento patarėjo saugumo klausimais postą.

Amerikos dvejų metų pirmininkavimą Arkties Taryboje pradėjo Johnas Kerry, kuriam labai rūpėjo gamtosauga. Dabar eilė pirmininkauti Suomijai, tad R. Tillersonas turėtų sulaukti Amerikos sąjungininkių – Suomijos ir Kanados spaudimo, – kai dabartinė Amerikos administracija ketina atsisakyti arba pakoreguoti savo įsipareigojimus pagal 2015 metais 196 valstybių Paryžiuje pasirašytą susitarimą mažinti klimato atšilimą skatinančius veiksnius.

Maža to, Donaldo Trumpo administracija yra už tai, kad Arktyje, kuri ir taip, pasak kai kurių mokslininkų, jau kenčia dėl klimato atšilimo padarinių, būtų daugiau naftos gręžinių. Galutinai D. Trumpas turėtų pasispręsti, kai grįš iš kelionės į Europą ir Artimųjų Rytų šalis šio mėnesio pabaigoje.

Tad valstybės sekretoriui tenka būti atsargiam, nežinant, kokį sprendimą priims prezidentas.

„Noriu pasveikinti mūsų kongreso delegaciją – Atstovų rūmų mokslo ir technologijų komiteto atstovus, kurie taip pat čia atvyko pakeliui į Grenlandiją, kur aiškinsis, kaip leidžiami mūsų Arkties tyrimams skiriami doleriai, kokia yra padėtis“, – ten sakė R. Tillersonas.

Arkties Tarybą sudaro aštuonios su Arktimi besiribojančios ir į ją pretenduojančios šalys, bendradarbiaujančios su vietos bendruomenėmis gamtosaugos, naftos gavybos, kasybos, laivininkystės, žvejybos, turizmo programose.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi