Pasaulyje

2017.05.11 10:27

Kinijos prezidentas su naujuoju P. Korėjos prezidentu aptarė branduolinę grėsmę

ELTA 2017.05.11 10:27

Kinijos prezidentas Xi Jinpingas ketvirtadienį su naujuoju liberaliu Pietų Korėjos prezidentu Moon Jae-inas aptarė branduolinės įtampos Korėjos pusiasalyje klausimą, informuoja naujienų agentūra „Reuters“.

Kinijos prezidentas Moon Jae-inui sakė, kad Kinija visada palaikė idėją, jog Korėjos pusiasalis turėtų būti paverstas nebranduoline zona, o branduolinės grėsmės klausimas būtų sprendžiamas derybų būdu. Anot Xi Jinpingo, Kinija nori ir toliau intensyviai bendradarbiauti su visomis pusėmis, įskaitant ir Pietų Korėją, dėl taikos ir klestėjimo Korėjos pusiasalyje. 

Nepaisant Kinijos pasipiktinimo dėl pasikartojančių Šiaurės Korėjos branduolinių ir raketų bandymų ir dėl to, kad Kinija pasirašė už griežtesnes Jungtinių Tautų (JT) sankcijas Pchenjanui, šalis išlieka pačia svarbiausia ekonomine ir diplomatine Šiaurės Korėjos partnere. 

Kiniją ir Seulą taip pat sieja savos problemos. Kinija aktyviai priešinosi JAV priešraketinės gynybos sistemos THAAD dislokavimui Pietų Korėjoje. Kinijos teigimu, tai kelia grėsmę Kinijos saugumui ir nepadės išspręsti įtampos su Šiaurės Korėja. THAAD sistema skirta atremti trumpojo ir vidutinio nuotolio raketas. Ji dislokuota reaguojant į Šiaurės Korėjos keliamą grėsmę. 

Trečiadienį pirmąją prezidento kalbą sakydamas Moon Jae-inas pareiškė, kad dės pastangas numalšinti baimę dėl saugumo Korėjos pusiasalyje ir derėsis su Vašingtonu ir Pekinu, siekiant sumažinti įtampą dėl THAAD dislokavimo Pietų Korėjoje. 

Naujasis Pietų Korėjos prezidentas taip pat sakė norįs, esant tinkamoms aplinkybėms, apsilankyti Pchenjane. Moon Jae-inas yra už aktyvesnį dialogą su Šiaurės Korėja, kartu išlaikant spaudimą ir sankcijas, ir kritiškai vertina dviejų buvusių konservatyvių administracijų nesėkmę sustabdyti Šiaurės Korėjos branduolinių ginklų plėtrą. 

Manoma, kad Šiaurės Korėja ruošiasi šeštajam branduoliniam bandymui ir dirba ties branduolines galvutes nešančių raketų, galinčių pasiekti JAV žemę, tobulinimu.