Naujienų srautas

Pasaulyje2017.05.10 20:33

Turkijos ES reikalų ministras: nėra kalbos apie ryšių su ES nutraukimą

BNS 2017.05.10 20:33

Apie Turkijos santykių su Europos Sąjunga nutraukimą negali būti nė kalbos; Ankara toliau sieks savo narystės Bendrijoje, trečiadienį pareiškė Turkijos ES reikalų ministras Omeras Celikas.

ES santykiai su Turkija tapo labai įtempti po nesėkmingo liepos mėnesio perversmo prieš prezidentą Recepą Tayyipą Erdoganą, po kurio valdžia ėmėsi masinio susidorojimo su jo priešininkais. Dar vienu išbandymu santykiams tapo praėjusio mėnesio referendumas, kuriame rinkėjai pritarė prezidento galių išplėtimui.

Tačiau O. Celikas pareiškė, kad niekas negali pastoti kelio santykių gerinimui ir galiausiai narystei ES.

„Mes norime judėti į priekį visateisės narystės kontekste. Nėra kalbos apie santykių su ES nutraukimą“, – pareiškė O. Celikas po susitikimo su ES užsienio reikalų koordinatore Federica Mogherini Briuselyje.

„Po referendumo išryškėjęs vaizdas rodo Turkijos demokratinę galią. Į tai reikia gerai atsižvelgti“, – ministras sakė Briuselyje; jo pasisakymą transliavo Turkijos televizija.

Ministras pakartojo, kad Turkija susidūrė su rimta teroristine grėsme, bet įveikė bandymą surengti perversmą „pasitikėdama savo demokratija“.

Ragindamas Briuselį pradėti derėtis dėl naujų skyrių seniai įstrigusiose derybose su Ankara, O. Celikas pareiškė, kad būtina siekti glaudesnių santykių.

Tuo metu F. Mogherini atstovė pareiškė, kad tarp ES ir Turkijos diplomatijos vadovų vyko „nuoširdi, pozityvi bei konstruktyvi diskusija, kalbėta apie dabartį ir ES bei Turkijos santykių perspektyvą“.

Daugiau informacijos apie susitikimą atstovė nepateikė.

Praėjusį mėnesį F. Mogherini pareiškė, kad derybos dėl Turkijos narystės nėra nutrauktos, nepaisant kelių ES valstybių raginimo tai padaryti – tačiau jų pažanga priklausys nuo to, kaip Ankara laikysis žmogaus teisių ir demokratinių normų – šie reikalavimų keliami narystės siekiančioms šalims.

Vėliau trečiadienį O. Celikas turėtų susitikti su Europos Komisijos vicepirmininku Fransu Timmermansu ir su vidaus reikalų komisaru Dimitriu Avramopulu.

Praėjusių metų kovą ES ir Turkija pasirašė sutartį, kurioje buvo numatyta paspartinti narystės ES derybas, sušvelninti vizų reikalavimus Turkijos piliečiams ir skirti milijardinę paramą Turkijai, mainais į migrantų srauto, kuris plūsta į Europą iš Sirijos ir Irako, sustabdymą.

R. T. Erdoganas ir kiti aukšto rango Turkijos pareigūnai ne kartą grasino nutraukti šią sutartį dėl pažangos stokos derybose dėl narystės Europos Sąjungoje.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi