Pasaulyje

2017.05.10 19:45

Rusijos užsienio reikalų ministras S. Lavrovas susitiko su D. Trumpu ir R. Tillersonu

BNS, ELTA 2017.05.10 19:45

JAV prezidentas Donaldas Trumpas ir Jungtinių Valstijų valstybės sekretorius Rexas Tillersonas trečiadienį Vašingtone priėmė Rusijos užsienio reikalų ministrą Sergejų Lavrovą.

JAV prezidentas Donaldas Trumpas trečiadienį Vašingtone priėmė Rusijos užsienio reikalų ministrą Sergejų Lavrovą.

Pasak naujienų agentūros „Bloomberg“, D. Trumpas pavadino susitikimą „labai geru“. Po pokalbio su Rusijos ministru Amerikos prezidentas pareiškė, kad siaubingam smurtui Sirijoje turi būti padarytas galas.

Savo ruožtu S. Lavrovas pažymėjo, kad derybose, be Sirijos problemos, buvo kalbama apie palestiniečių ir izraeliečių santykių sureguliavimą, padėtį Afganistane ir konfliktą Ukrainoje. „Susitarėme šiais klausimais palaikyti darbo kontaktus, ieškoti būdų, kurie leistų suartinti visų suinteresuotų šalių pozicijas“, – sakė Rusijos URM vadovas per spaudos konferenciją, skirtą Vašingtone įvykusių jo susitikimų su D. Trumpu ir JAV valstybės sekretoriumi Rexu Tillersonu rezultatams.

Anot S. Lavrovo, Maskva ir Vašingtonas pasirengę bendradarbiauti deeskalavimo zonų sudarymo Sirijoje klausimais, ir trečiadienį JAV sostinėje buvo aptarti konkretūs sąveikos mechanizmai.

Jis pridūrė, kad Rusijai taikomų sankcijų klausimas derybose su D. Trumpu ir R. Tillersonu nebuvo svarstomas. 

S. Lavrovas susitiko ir su R. Tillersonu

Jungtinių Valstijų valstybės sekretorius R. Tillersonas susitiko su S. Lavrovu, netylant politinei audrai dėl įtarimų, kad Maskva kišosi į JAV prezidento rinkimus pernai.

Šį susitikimą temdo itin netikėtas išvakarėse buvęs JAV prezidento sprendimas atleisti iš pareigų Federalinio tyrimų biuro (FTB) direktorių Jamesą Comey. Šis pareigūnas vadovavo tyrimui dėl galimo D. Trumpo rinkimų komandos narių bendrininkavimo su Maskva, siekiant padidinti respublikono šansus laimėti pernai vykusius prezidento rinkimus prieš demokratų kandidatę Hillary Clinton.

„Sveikinu užsienio reikalų ministrą, atvykusį į Valstybės departamentą, ir vertinu tai, kad jis atkeliavo į Vašingtoną, jog mes galėtume tęsti Maskvoje pradėta dialogą ir apsikeitimą nuomonėmis“, – sakė žurnalistams R. Tillersonas.

Vienam reporterių paklausus S. Lavrovo, ar jo vizito netemdo J. Comey atleidimas iš pareigų, Rusijos ministras atsakė: „Jis atleistas? Jūs juokaujate?“.

Kiek anksčiau Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas išreiškė viltį, kad FTB direktoriaus J. Comey atleidimas neatsilieps dvišaliams Rusijos ir JAV santykiams, nes tai esąs Jungtinių Valstijų vidaus reikalas.

J. Comey atleidimas yra „suverenus JAV prezidento sprendimas, kuris neturi ir neturėtų turėti jokio ryšio su Rusija“, pažymėjo D. Peskovas.

Po trečiadienio derybų Rusijos ir JAV diplomatijos vadovai dar kartą susitiks ketvirtadienį Ferbankso mieste Aliaskoje. Ten bus surengtas Arkties viršūnių susitikimas – tarptautinis forumas, per kurį bus aptariami aplinkosaugos, kasybos, laivybos, žvejybos ir turizmo klausimai. Jame dalyvaus pareigūnai iš aštuonių šalių, besiribojančių su Arktimi: Kanados, Rusijos, Norvegijos, Danijos, JAV, Islandijos, Švedijos bei Suomijos.

R. Tillersono ir S. Lavrovo susitikimas Aliaskoje įvyks praėjus 150 metų nuo tų laikų, kai Vašingtonas įsigijo šį regioną iš Maskvos.