Pasaulyje

2017.05.09 09:33

Minint Europos dieną – euroskepticizmo bangos

Lukas Kivita, LRT RADIJAS, LRT.lt2017.05.09 09:33

Gegužės 9-ąją tradiciškai minima Europos diena. 1950-ųjų gegužės 9-ąją tuometis Prancūzijos užsienio reikalų ministras paskelbė deklaraciją, kuria sukurta Europos anglių ir plieno bendrija,  vėliau išaugusi į 28 valstybes vienijančią Bendriją.

Ilgą laiką veikusi Europos Ekonominė Bendrija, 1993 m. tapo Europos Sąjunga. Gegužės 9-oji minima ne tik kaip Bendrijos sukaktis, bet ir kaip taikos ir santarvės Europoje diena.

Paskutinius keletą metų vis garsiau girdimos kalbos apie bloko vienybei kylančius pavojus. Didelės gyventojų dalies nusivylimas globalizacijos padariniais, nemažėjanti socialinė atskirtis, teroro grėsmė, populistinių ir prieš integraciją pasisakančių jėgų iškilimas ne tik Vakarų, bet ir Vidurio Europos šalyse įvardijamos pagrindinėmis išaugusio euroskepticizmo priežastimis.

Dauguma apžvalgininkų teigia, kad savaitgalį išrinktam vienos Europos Sąjungos šalių steigėjų – Prancūzijos – prezidentui Emmanueliui Macronui tenka didžiulė atsakomybė sustiprinti piliečių pasitikėjimą Bendrija.

Lietuvoje aštuntąjį kartą rengiamas „Europos egzaminas“, kuriame dalyviai galės pasitikrinti savo žinias apie Europos Sąjungą. Dėl Europos Sąjungos žinovo titulo varžysis moksleiviai, studentai, verslo įmonių darbuotojai, valstybės tarnautojai ir visi norintieji. Planuojama sulaukti apie 17 tūkstančių dalyvių, kurie turės per kuo trumpesnį laiką atsakyti į 12 klausimų, susijusių su Bendrija.  

Finalas vyks gegužės 22 d. Europos namuose Vilniuje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.