Pasaulyje

2017.05.08 19:38

E. Macrono pergalė: pasaulio žiniasklaidos verdiktas

BNS2017.05.08 19:38

Pasaulio žiniasklaida daugiausia giria proeuropietiško centristo Emmanuelio Macrono pergalę Prancūzijos prezidento rinkimuose, bet perspėja dėl laukiančio darbo.

Pateikiame kai kurias pirmąsias pasaulio spaudos reakcijas į E. Macrono sekmadienį antrajame rinkimų rate pasiektą pergalę prieš kraštutinių dešiniųjų lyderę Marine Le Pen.

Didžioji Britanija

Dienraštis „Financial Times“ gyrė E. Macrono, kuris bus jauniausias visų laikų Prancūzijos prezidentas, laimėjimą, bet perspėjo, kad jo „pergalė neužbaigta“ ir kad ši rinkimų kova „kaip niekada anksčiau įteisino prancūzų kraštutinius dešiniuosius“.

„Jeigu p. Macronas suklups, visai neaišku, koks sprendinys galėtų atgrasyti ponią Le Pen 2022-aisiais“, – rašė laikraštis.

Dienraštis „The Guardian“ panašiai perspėjo dėl sunkaus laukiančio kelio, bet taip pat sveikino prancūzų rinkėjus ir rašė, kad jie, pasirinkę E. Macroną, Europą padarė saugesnę.

„Prancūzų rinkėjai užkirto kelią Marine Le Pen prezidentavimo katastrofai. Emmanuelio Macrono užduotis yra atnešti permainas, klestėjimą, vienybę ir gijimą“, – rašė šis leidinys.

Prancūzija

Kairiosios pakraipos prancūzų laikraščio „Liberation“ pirmajame puslapyje paprasčiausiai skelbiama „Gerai sužaista“ ir spausdinamas E. Macrono portretas.

„Macronas išrinktas“, – rašoma jo interneto svetainėje, šalia kelių 39 metų išrinktojo prezidento nuotraukų. Laikraštis taip pat cituoja E. Macrono žodžius: „Padarysiu visa, ką galiu, kad būčiau vertas jūsų pasitikėjimo.“

Dienraščio „Le Monde“ interneto svetainėje buvo paskelbtas E. Macrono atvaizdas pirmajame plane ir M. Le Pen atvaizdas šešėlyje. Antraštėje buvo pacituoti E. Macrono žodžiai: „Aš ginsiu Prancūziją, jos gyvybinius interesus. Jos įvaizdį.“

Vokietija

Konservatyvus dienraštis „Frankfurter Allgemeine Zeitung“ rašė, kad „Europa išvengė košmaro“.

„Neįsivaizduojamo dalyko išvengta: Prancūzijai nevadovaus moteris iš kraštutinių dešiniųjų. Aiški Emmanuelio Macrono pergalė suteikia patikinimą, bet Europa negali turėti jokių iliuzijų.“

Kairiojo sparno dienraštis „Tageszeitung“ rašė, kad „aiški Emmanuelio Macrono pergalė yra didžiulis palengvėjimas Prancūzijai“.

Jungtinės Valstijos

„The New York Times“ redaktoriaus skiltyje rašė, kad E. Macrono pergalė „buvo vilties ir optimizmo pergalė prieš baimę ir reakciją, ateities Europoje, o ne piktoje izoliacijoje“.

Tačiau dienraštis atkreipė dėmesį į E. Macrono laukiančius iššūkius: „Jis perima vadovavimą labai susiskaldžiusiai šaliai, labai panašiai kaip Jungtinėse Valstijose, Britanijoje ir kitose didelėse demokratijose, kai daug žmonių jaučiasi nustumti į šalį globalizacijos, ekonominės stagnacijos, nejautrios vyriausybės, nedarbo, beveidžio terorizmo ir imigrantų bangos.“

Komentare televizijai „Fox News“ vykdomasis redaktorius Johnas Moody sakė, kad „Prancūzija pasirinko lengvą išeitį ir balsavo už daugmaž tą patį“.

Jis pridūrė: „(E. Macronas) nori, kad Prancūzija liktų Europos Sąjungoje ir tęstų savo atvirų sienų politiką, dėl kurios į Prancūziją atvyko tūkstančiai imigrantų musulmonų. Paklaustas, ką darys dėl islamo terorizmo, kandidatas Macronas atsakė: „Ši grėsmė artimiausiais metais bus kasdienio gyvenimo faktas.“ Na, o kaip dėl ryžtingų veiksmų?“

Laikraštis „The Washington Post“ rašė, kad Prancūzija „numojo ranka į dešiniojo sparno populizmo sirenos dainą, kuri užbūrė rinkėjus Jungtinėse Valstijose ir Jungtinėje Karalystėje“.

Kinija

Dienraštis „Global Times“ redaktoriaus skiltyje E. Macrono pergalę vadino pergale prieš „populizmo tendenciją“ po JAV prezidento Donaldo Trumpo  išrinkimo praėjusiais metais.

„Gali būti per anksti daryti išvadą, kad mūsų dienomis pasaulio politikoje piką pasiekęs populizmas pradeda blėsti, – rašė šis nacionalistų laikraštis. – Žvelgdami į šiuos rinkimus po daugelio metų galbūt padarysime išvadą, kad Prancūzija priėmė išmintingą pasirinkimą dėl žmonijos civilizacijos, itin svarbiu metu padėdama toliau vesti ją į priekį, o ne stabdydama.“

Rusija

Verslo dienraštis „Vedomosti“ pažymėjo, kad Prancūzija pasirinko „kandidatą, geriausiai atstovaujantį 5-osios Respublikos principams: elito, kompetentingo užsiimti Europos integracija“.

Interneto laikraštis „Gazeta.ru“ paskelbė E. Macrono, kalbančio prancūzų rinkėjams, nuotrauką ir rašė, kad būsimasis prezidentas „turės reaguoti į permainų reikalavimus“.

Ispanija

Laikraštis „El Pais“ savo tinklalapyje paskelbė, kad „Prancūzija renkasi Macroną ir suvaržo populizmą“, o redaktoriaus skiltyje rašė, kad rinkimų rezultatai „slopina populistinio nepasitenkinimo, kuris lapkritį triumfavo per JAV prezidento rinkimus ir prieš JK referendumą, bangą“.

Graikija

Visuomeninė televizija komentavo E. Macrono pergalės „svarbą“, bet taip pat atkreipė dėmesį didelį rinkėjų, pasirinkusių nebalsuoti už jokį kandidatą, skaičių.

Dienraščio „Kathimerini“ internetinė versija gyrė E. Macrono „įspūdingą pergalę“.

Šveicarija

Dienraštis „Le Temps“ savo interneto svetainėje paskelbė džiūgaujančių E. Macrono šalininkų nuotrauką ir rašė, jog pagrindinis rinkimų rezultatas – kad Prancūzija pasirinko „naują žmogų pradėti jos transformaciją“.