Naujienų srautas

Pasaulyje2015.09.08 13:45

Vokietijoje prasidėjo pavojingiausios neonacių grupuotės narės teismas

Vokietijoje, Miunchene, prasidėjo ilgai lauktas neonacių teismas, kuriame nagrinėjama šalį sukrėtusių rasistinių žudynių virtinė. Jame, tikimasi, bus atskleisti šalies radikalų užkulisiai.

Vokietijoje, Miunchene, prasidėjo ilgai lauktas neonacių teismas, kuriame nagrinėjama šalį sukrėtusių rasistinių žudynių virtinė. Jame, tikimasi, bus atskleisti šalies radikalų užkulisiai.

Tai bus vienas didžiausių teismo procesų šalyje per pastaruosius dešimtmečius, ir gali trukti keletą metų.

Prie teismo susirinko minios protestuotojų. Teismo salėje – rami pagrindinė teisiamoji Beate Zschaepe (38 m.), ji, kaip įtariama, viena iš neonacistinės grupuotės nacionalsocialistų pogrindžio įkūrėjų. Ši grupuotė veikė dešimtmetį, kai 2011-aisiais buvo demaskuota, 6alis buvo sukrėsta – Vokietija tikėjosi, jog galutinai išgujo nacistinę praeities. Kanclerė Angela Merkel atsiprašė aukų artimųjų, kad šalis nesugebėjo užkirti kelio neonacių nusikaltimams. Taip pat teko aiškintis Jungtinių Tautų žmogaus teisių tarybai dėl klaidų, tiriant nacionalsocialistų pogrindžio nusikaltimus. Jo aukomis per septynerius tapo dešimt žmonių – daugiausia turkai, taip pat vienas graikas ir policijos pareigūnė. 

Kartu su B. Zschaepe teisiami dar keturi bendrininkai. 

B. Zschaepe taip pat įtariama dėl 15-os ginkluotų plėšimų, padegimo ir dviejų bandymų susprogdinti. Ji pati, kaip spėjama, susprogdino pogrindžio būstinę ir pasidavė policijai po to, kai nusižudė du bendrai. Ji buvo sulaikyta 18 mėnesių ir tylėjo. Ir, atrodo, neketina nutraukti tylos per teismo procesą, kuris gali trukti porą metų.

Policijai teko imtis ypatingų saugumo priemonių.

„Apie 500 policijos pareigūnų saugo pastatą, padeda teismo darbuotojams tikrinti įeinančius žmones, budi teismo rūmuose ir, žinoma, perveža, saugo įtariamuosius“, – komentavo Miuncheno policijos atstovas Wolfgangas Wengeris.

Visi norintieji – turkų, graikų bendruomenių atstovai, žiniasklaida – netilpo teismo salėje.

Liudyti nagrinėjant bylą turės apie 600 žmonių. Aukoms ir jų artimiesiems atstovauja 60 advokatų. Savo ruožtu parlamentas aiškinasi, kodėl nacionalsocialistų pogrindis galėjo veikti taip ilgai.

Tokio įtariamų teroristų teismo Vokietijoje nebūta nuo sukarintos kairiosios grupuotės – „Raudonųjų brigadų“ teismo, kuris vyko prieš 36-erius metus.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi