Pasaulyje

2017.05.08 09:29

Nigerijos vyriausybė išlaisvino dalį „Boko Haram“ pagrobtų merginų

Nigerijos vyriausybė savaitgalį išlaisvino dalį prieš trejus metus islamistų sukilėlių pagrobtų merginų. Viso pasaulio dėmesį atkreipęs pagrobimas, o tiksliau jo laiminga pabaiga, buvo ir vienas svarbiausių Nigerijos prezidento uždavinių siekiant įrodyti, kad kova su „Boko Haram“ šalies šiaurėje - sėkminga.

Dar balandžio viduryje Lagoso intelektualai piktinosi, kad praėjo treji metai, o paauglės, 2014-iais pagrobtos iš Čiboko Šiaurės Rytų Nigerijoje vis dar priverstos propagandiniuose „Boko Haram“ video vaizduoti pamaldžias musulmones. Į islamą atsivertė visos pagrobtosios, vienu metu paskelbė grupuotės lyderis.

Tačiau sekmadienį 82 iš beveik 300 pagrobtų merginų vėl vilki tuo, ką buvo įpratusios nešioti dar mokykloje, iš kurios 2014-iais buvo išvežtos į „Boko Haram“ stovyklas. Nigerijos vyriausybė teigia merginas iškeitusi į įtariamuosius „Boko Haram“ teroristus, nors neskelbia, kiek jų paleido, kad galų gale išpildytų visą tą laiką jų grįžimo siekusios nevyriausybinės organizacijos troškimus.

„Tiesą sakant, daugelis mūsų praeitą naktį beveik nemiegojo. Tiesiog plepėjome internete ir drąsinome vienas kitą. Šįvakar vyksiantis susitikimas bus itin jaudinantis“, – sako kampanijos „Bring back our girls“ narys Emmanas Shenu.

Merginų išlaisvinimas - po ilgų derybų, skelbia Nigerijos prezidentūra. Būtent su pažadu palaužti teroristus 2015-iais prezidentas M. Buhari ir atėjo į valdžią. Pernai rudenį 20 merginų atgauti iš islamistų jau buvo pavykę su šveicarų derybininkų ir „Raudonojo kryžiaus“ pagalba, kai kurios pabėgo pačios, tačiau įkaičių dar lieka ir po savaitgalio operacijos.

Islamo kalifatą Šiaurės Rytų Nigerijoje siekianti sukurti „Boko Haram“ per septynerius metus trunkančias kovas nužudė 15 tūkst., o iš savo namų bėgti privertė jau 2 mln. žmonių.